Domácí zvaračka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od pajosek2 »

je to stejný výpočet jako u normálního trafa co se týká počtu závitů.Problém je s odhadem cásti vinutí na primárním sloupku a na sec. Ted si to nevybavuju,ale zjistím to a dám Ti vědět.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od pajosek2 »

Tak jakjsem slíbil jsem tu.
Takže počet závitů vypočítáš jako obyč trafo tak aby na sec.bylo napětí naprázdno cca 50V. Při navíjení primáru postupuj takto, polovinu navin v kuse a o poloviny začni dělat odbočky po cca 20V. Takto navin primár na jeden sloupek plechů. Na loupek sekundáru navin ještě jednou část primáru s odbočkami. Pak to musíš spojovat tak aby byl aktivní vždy stejný počet závitů primáru,ale musíš dát pozor aby jsi to nezapojil antiseriově to by se ti pak napětí odcítalo. Jestli budeš potřebovat víc vysvětlit tak se ozvi.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#33 Příspěvek od stasek »

Ještě bych dodal, že odbočky na druhém sloupku, tedy se sekundárem musí mít stejný počet závitů jako na primárním sloupku. No a tím, že se přepínají odbočky tím způsobem, že se na jednom sloupku odbočka odpojí, připojí se na druhém sloupku trafa, takže je zachován stejný počet závitů. Tvrdost trafa se ovšem mění a tím je dosaženo příslušného proudu. Jen bych doporučil podle svojí zkušenosti sekundár namotat tak, aby měl aspoň 70V. 50 sice stačí, ale když se tam dodatečně dává usměrňovač s tlumivkou, tak je to už málo.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od pajosek2 »

To je pravda,plně souhlasím asi tam bude ještě pár věci na upřesnění,tak někdy příště.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Marcelto »

Ani to nevypadá tak složito že to asi skúsim premotať

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od vombat »

Existuje kniha, která se tuším jmenuje Svařovací transformátory, je v ní navíjecí předpis pro trafo a schéma přepínání odboček, aby nedocházelo k poklesu napětí. Podobně to popisují i kolegové výše. Jinak je nutné cívky vždy nejlépe vakuově imregnovat, neboť protékající proud vytváří značnou sílu ve vinutí a dochází k poškození a proražení izolace. Impregnovaný trafo má rovněž lepší odvod tepla.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Marcelto »

To je pravda môžem potvrdiť ! Lebo ak je niektorí vodič voľní, tak pri magnetickej rezonancii kmitá a odiera sa izolácia a hrozí medzi závitoví skrat, najlepší je vodič ktorí je nielen polakovaní ale aj obalený platenou izoláciou ! Ideál je každú vrstvu zalakovať a preložiť napríklad prespanom a pokračovať v ďalších vrstvách, výhoda je že trafo sa dá používať v extrémov a nevadí mu ani vlhkosť, nevýhoda je jeho dodatočná úprava keď by sme ho chceli znova premotávať.

Uživatelský avatar
starec1121
Příspěvky: 1
Registrován: 16 úno 2007, 01:00

Doplněk

#38 Příspěvek od starec1121 »

Dobrý den,
já to čtu a poznávám v tom moje problémy, které jsem měl před cca 30 lety. Problém tazatele je tvar trafa. Ač ho neuvádí, sadím kudlu proti fazoli, že se jedná o EItrafo s jednou cívkou. Tehdy po mnoha pokusch s přepínáním odboček na primáru a co já vím, co ještě. jako nejvhodnější řešení (v mém případě) bylo zapojení tlumivky do primáru s regulovatelnou mezerou (vkládáným pertinaxem) mezi jádro a jho.
Tvar plechů byl UI. Pak jsem přešel na návrh trafa na jádře UI a jak už tady někdo popisoval, část primáru je i na sekundární cívce (stejný počet závitů i smysl vinutí). Vhodným upraveným pakeťákem pak primár postupně přepínat ze samostatné primárové strany na stranu sekundárovou. Napětí zapalovací je plu mínus konstantní. Za tím mám usměrňovač např. z automobilových plusových a minusových alternátorek (diod). K tomu velice jednoduchou zapalovací automatiku (jestli ji najdu, tak ji naskenuju a přiložím) a je to v cajku. Funguje už to nejméně pět let.[/b]

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Marcelto »

To trafo je skladané ako na obrázku, je to rozptyloví transformátor s prierezom jadra 6x6cm = 36cm2 a to schémátko tej riadiacej elektroniky by mňa zaujímalo ? Teda ak ho nájdeš.
Přílohy
Trafo.jpg
(18.44 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od pajosek2 »

To je ono, tak to má být. hlavně ty plechy musít dos stáhlé a dobře přeložené .

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Marcelto »

To je mi jasné a mali my myť stiahnuté nemagnetickým materiálom ! Niekto používa aj bukoví prah z dverí alebo hodne silní pertynax, ja som použil hliníkové profile 5x4cm a riadne som to zatrel barvou ale aj tak ma to čaká znovu premotať podľa toho tvojho návodu, vypadá biť naozaj zaujímaví a ani mi to nedá moc práce lebo primár mám nejako tak namotaní ale neviem presne po koľkých závitoch mi začína prvá odbočka, len viem že odbočky sú po 20.z alebo po 10 a je ich celkom 10. sekundár by mal biť presne namotaní na napätie 52V. Našťastie si už niekoľko rokov vediem knihu transformátorov čo som namotal a je tam samozrejme aj tá zváračka tak nebude žiadni problém zistiť počty závitov a aby som si ušetril prácu nemusím premotávať primár ani sekundár len namotám na sekundár ďalšie vinutie, ale mám obavu že mi tam asi nevlezie lebo sekundár je motaní dosť hrubou pásovinou a medzi cievkami nie je veľa pľacu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od pajosek2 »

Ahoj, tak na ty hliníkové profily pozor. Fungují jako závity,ve kterých se taky indukuje napětí a když je stáhne svorníkama,tak je to jako by jsi zkratoval sekundár trafa, teda pokud je máš ve stejné poloze jako jako cívky. Rozumíš mi?

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Marcelto »

No po pravde som ta nejako nepochopil ale tu je obrázok ako to mám urobené, to zelené sú hliníkové profile a na krajoch sú M14 šrubovnicre.
Přílohy
Trafo2.JPG
(23.5 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od pajosek2 »

Skusím Ti to vysvětlit. To trafo má rozptylovou indukčnost a v těch svornících se může indukovat napětí,které zkratuješ tím že je stáhneš šroubama. Můžeš to zkusit tak,že odděláš ty svorníky a do toho samáho místa udělěj jeden závit z drátu,pak na jeho konci změř na sřídavém rozsahu jaké napětí se tam indukuje a uvidíš hned jaký výkon můžeš stratit tím zkratem. Ale jak se dívám tak jak to máš by to snad neměla být hrůza. no uvidíš a dej mi prosím vědět.

Straw

#45 Příspěvek od Straw »

Zdravím.
Pro stažení plechù transformátoru nepoužívat žádné elektricky vodivé pásy nebo profily(to zelené co je na obrázku). Jedinì silný pertinax nebo bukové èi dubové døevo. Svorníky potom mohou být ocelové tøeba ze závitové tyèe. Nevznikne tak závit nakrátko v rozptylovém poli. Jó rozptylový magnetický tok je holt svinstvo. Tím se vysvìtlují i ty 4A primárního proudu naprázdno co uvádí Marcelto.
Straw

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“