Kolik váží energie?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#31 Příspěvek od tomasjedno »

FERYACT píše:...natažená pružina byla vložena do kyseliny dusičné a kyselina měla vyšší teplotu než z pružinou nanataženou.
Neznám podrobnosti toho pokusu, ale tipnul bych si, že energie obsažená v té natažené pružině bude pramalá pro nějaký měřitelný ohřev lázně.
Spíš bych čekal, že leptání natažené pružiny bude probíhat rychleji (však to znáte, že koroze probíhá rychleji v místech s pnutím). A protože oxidace bývá exotermická, lázeň se při leptání ohřívala. Rychlejší ohřev pak znamená menší ztrátu tepla do okolí, a tedy teplejší lázeň na konci rychlejšího leptání.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#32 Příspěvek od Olchor »

Zákon zachování energie platí, o tom snad nikdo rozumný nepochybuje. Ovšem energie může mít hodně podob - pnutí, teplo, potenciální, chemické vazby, záření,energie pole,atomové vazby atd. Někdy je docela složité určit, v kdy a jak se jeden druh promění v druhý. U chemie, jako jsou aku a rozpuštění pružiny je navíc problém vyloučit úniky par a tepla, takže skutečně průkazný pokus by byl hodně složitý, ale obecně u té pružihy - mechanická energie pružiny se skutečně projeví zvýšením teploty roztoku. Nemá kam jinam utéct.
No a energie něco váží, vzorec E=mc² platí. Je to ale v běžných podmínkách neměřitelné, rušivé vlivy mnohonásobně převýší efekt.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#33 Příspěvek od serviceman »

Výrazy energie a vážení nemají smysl. Žijeme v energetickém oceánu - všechno je enrgie, a proto otázka kolik váží, nemá smysl. Je to jako se pokoušet zjistit váhu vody ve vodě.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Bernard »

Já myslím, že kdyby lidi byli nějací delfíni s rukama, tak by tu vodu ve vodě i tak zvážili, a delfín Torricelli by se mohl proslavit i pod vodou. :wink:

Hmotnost nějaké ohraničené soustavy je daná především hmotností všech atomových jader v ní se nacházejících. Pokud se při transformaci energie z jedné formy na druhou uvnitř té soustavy nezmění struktura nějakých atomových jader, je odvolávka na tu Einsteinovu ekvivalenci nepatřičná.

Po přečtení té bakalářské práce mě napadá, jestli takováto témata nejsou z dílny nějakých bastl-trollů, kteří pak mají zábavu z toho důležitého vysvětlování samozřejmostí. Jestli jo, tak to já jim vždycky sednu na lep. :lol:

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#35 Příspěvek od Olchor »

Bernard píše: Hmotnost nějaké ohraničené soustavy je daná především hmotností všech atomových jader v ní se nacházejících. Pokud se při transformaci energie z jedné formy na druhou uvnitř té soustavy nezmění struktura nějakých atomových jader, je odvolávka na tu Einsteinovu ekvivalenci nepatřičná.
Ale to přece vůbec není pravda. Energie něco váží v jakékoli formě. ( a to přesně podle toho vzorce) Teplé těleso bude nepatrně těžší, než studené. Nabitý kond bude taky těžší, než vybitý. Natažená pružina, rotující setrvačník, vybuzená cívka atd....., všechno bude trošku těžší, než v klidu.

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#36 Příspěvek od Elektronik55 »

Přátelé - Bastlíři,
nemyslím si, že bychom měli od tohoto tématu upustit. Lidské poznání je vždy doprovázeno smíchem nebo pláčem!!! Ten, kdo si nepřipustí změny, lépe řečeno důkazy od zastaralého názoru na základě nevědomosti si tuto nevědomost nerad připouští. Chce být klamán a to mu k životu stačí. Předloží-li se mu důkazy o tom, jak se mýlil, kouká jako "puk" a chce se mu plakat. Toto je však normální a nemá smysl se nad tím zastavovat. Zastavovat bychom se měli ale nad tím, jak jsou naši lidé vynalézaví, jak
jsou vzdělaní, jaká je jejich ochota učit se novým věcem. Domnívám se, že není potřeba na tomto fóru excelovat různými vzorci, výpočty, kterým stejně málokdo rozumí, i když je to mnohdy potřeba. Mám radost, že se naši Bastíři zajímají o toto téma. Pravda, jsou to zdánlivě maličkosti, ale tyto poznatky budou potřeba k další práci na (dejme tomu) využití volné energie, či k lacinému pohonu. Chce to nápad! Ten se vždy zrodil v jedné hlavě, nikdy né v kolektivu! Fandím všem, kteří se snaží vlastními prostředky něco objevit!!! Můj úkol je přenést el.energii jedním drátem!
Dále dořešit elektromagnetický pohon rušící gravitaci, ale mám strach o svůj život, proto nebudu nikdy podávat informace o tomto pohonu.
Přátelé - Bastlíři,
pracujte, vynalézejte máte na to! Genialita tkví kolikrát v jednoduchosti.

Vladimír.
Vladimír

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#37 Příspěvek od Hill »

Je to k poslednímu příspěvku, i když třeba ne tak úplně k tématu:
ano, přiznávám se k nevědomosti: dodnes jsem žil v tom, že vánoční svátky každý zvlášť se píšou s velkými písmeny na začátku, zatímco označení těch tří dnů se píše s malým počátečním písmenem, jak se psalo už od doby národních buditelů.
Dnes jsem se teprve dověděl, že Ústav pro jazyk český AVČR už v roce 1993 v Pravidlech českého pravopisu zavedl psaní slova Vánoce s velkým počátečním písmenem, hele:
Úpjč AVČR píše: Psaní Vánoce, Velikonoce kodifikovala až PČP 1993. Třebaže psaní s velkým písmenem, odpovídající jejich významnému postavení, dnes již převažuje, nelze psaní s malým písmenem v určitých typech textů, např. historických, považovat za chybu.
Nový akademický slovník cizích slov uvádí názvy pesach, pascha (židovské svátky) s malým písmenem. V praxi se však často vyskytují tyto názvy s velkým písmenem. Tento způsob psaní nelze hodnotit jako chybný.
Jako druhové názvy, a tedy s malým písmenem se píšou: vánoční/velikonoční svátky, advent, masopust, sabat.
Ještě, že tak: svátkům jsem nikdy nepřikládal neúměrně velkou důležitost, takže o nich můžu psát dál historicky s malým písmenem na začátku, aniž by to byla vyložená chyba, to mi zase poněkud zvedlo pro zjištěnou nevědomost plačtivou náladu.
Měli bychom se víc učit a koukat, jak to dělají jinde: když Institut pro jazyk německý zavedl nový pravopis tuším v roce 1992, do roka a do dne z toho zase vycouval pro odpor veřejnosti. Někdo se totiž rovnou ozval, někdo nová pravidla jen ignoroval a dál vyučoval či publikoval podle původního pravopisu. Tak tu změnu nakonec silně proškrtali a zbytek prohlásili za nezávazný, čímž veřejnost, zvyklou na jasná, stručná a jednoznačná pravidla, ještě asi deset let mátli, po dalších deseti letech už jsou zase vlastně na původní gramatice. Jen u nás se ještě asi tři čtyři roky vyučoval ten zrušený pravopis ve školách (přece ty nové učebnice zase hned nevyhodíme, povídala jedna učitelka).
U nás projdou i změny daleko citelnější, aniž by si někdo něco dělal z nějakého odporu veřejnosti, pokud ovšem nějaký ještě vznikne...

Pardon za OT, ale chtělo to nějaké vyjádření k pláči nad vlastní neznalostí...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#38 Příspěvek od Cust »

spárvně je:
Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i. nebo Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.

A volná energie? To bych raději psal takto: Volná Energie.

A k tomu vynalézání: Já bych i vynalézal, ale nejde to. Hlava je prázdná.
:-)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#39 Příspěvek od tomasjedno »

Bernard píše:...Hmotnost nějaké ohraničené soustavy je daná především hmotností všech atomových jader v ní se nacházejících. Pokud se při transformaci energie z jedné formy na druhou uvnitř té soustavy nezmění struktura nějakých atomových jader, je odvolávka na tu Einsteinovu ekvivalenci nepatřičná...
To je složitější.
Tak například se traduje, že černá díra schlamstne všechno, co se kolem ochomýtne, a že z ní neunikne ani foton.
Hawkingova práce přitom ukázala, že černá díra naopak samovolně září, a pokud není přikrmována, časem se odpaří (nebo spíš vyfotonuje) natolik, že přestane být černou dírou. To už je docela dramatická změna hmotnosti, že.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#40 Příspěvek od Jimmi2 »

Hawking pouze do klasické teorie černé díry (klasické, tedy relativistické) doplnil kvantové jevy na jejím okraji. Ale i tak to odpařování je dost dramaticky pomalé.

Každopádně by mě zajímalo, jestli je opravdu třeba Pluto, jeden z největších objektů Kuiperova pásu, opravdu těžší, než by byl někde na oběžné dráze Merkura. Zanedbám-li samozřejmě relativistický přírůstek hmotnosti díky vyšší rychlosti oběhu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#41 Příspěvek od Cust »

To asi jo, byl by totiž teplejší...

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#42 Příspěvek od Elektronik55 »

Také si přihřeji polívčičku z pravopisu . Letos na jaře jsem si vyplnil diktát
pro žáky 6. třídy ZŠ . Tuším , že to byl diktát od Ivo Šmoldase a mohu Vám
říci , že z tohoto diktátu jazyka mateřského , jsem dostal čistou pětku !
Tak nevím , buď jsem chodil do školy jenom ve středu , nebo mám tu nemoc
HOSIP ! Musím přiznat , že ten diktát byl zaměřen víceméně právě na velká
a malá písmena , též na mne a mě . Jako mírné zadostiučinění cítím fakt ,
že jeden docela vlivný člověk s maturitou napsal slovo "pytel" s měkkým "i"
a od té doby měl přezdívku "MISTR PYTEL"
Toto jen tak pro pobavení . Myslím si , že občas nějaká ta chybička v pravopisu nebude předmětem toho , abychom si navzájem vyčítali pravopisné chyby . Raději se zaměřme na probírané téma .

Vladimír .
Vladimír

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#43 Příspěvek od tomasjedno »

Jimmi2 píše:Hawking pouze do klasické teorie černé díry (klasické, tedy relativistické) doplnil kvantové jevy na jejím okraji.
A co jsi předvedl ty, když v souvislosti s Hawkingovým příspěvkem sebevědomě používáš slovo pouze?

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#44 Příspěvek od Jimmi2 »

tomasjedno píše: ...když v souvislosti s Hawkingovým příspěvkem sebevědomě používáš slovo pouze?
Ehm..... tohle přičtu čirému nepochopení mého příspěvku, směřování, záměrů, možná i podstaty vesmíru, života a vůbec 8-)

Dovolil bych si připomenout, že slova v našem mateřském jazyce často nejdou brát doslova. Opak vede pouze k naprosto nevysvětlitelným konfliktům.....

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#45 Příspěvek od tomasjedno »

Jimmi2 píše:... čirému nepochopení mého příspěvku, směřování, záměrů, možná i podstaty vesmíru, života a vůbec 8-)
To zní skoro jako bys věděl, jak zněla ta otázka, na niž je odpověď 42 :lol:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“