Superjednoduchý přijímač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#31 Příspěvek od Hydrawerk »

ondoubek píše:Je mi 14 a s elektronikou dělám rok.
Začít ve 13 letech je trochu pozdě, ale furt je to lepší, než začít s mikrokontroléry v 21 letech jako v mém případě...
Jinak nešla by jako detekční dioda náhodou použít dioda Schottky? Ty mají také malý úbytek napětí a dají se běžně koupit.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od kulikus »

Ve Frenštátu pod Radhoštěm je kroužek elektroniky (č.29) pro mláděž 10-16 let. Stavějí i radioelektroniku a pořádají letní Elektrotábor. Kluci stavějí a učí se vysílat.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od Michal22 »

Hydrawerk- letos jsme tu někde řešili takové to detekční blikátko k mobilu- s germaniovou diodou to fungovalo, někdo vyzkoušel Schottky diodu, nefungovalo to. Takže asi až tak úplně to nebude stejné. Předpokládám že se tyhle diody budou lišit v úbytku napětí při nízkých proudech.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#34 Příspěvek od Hydrawerk »

Hele, nemám s tím zkušenosti, i proto, že jsem stavěl AM rádio bez diody (resp. detekce probíhala na přechodu tranzistoru.)

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#35 Příspěvek od ondoubek »

Já už do kroužku elektroniky chodím no NJ. Druhým rokem. Máme ho ale jen 1x týdně a posledně jsem tam dělal zdroj asi měsíc. Proto jsem psal že chci jednoduché schéma, abych si to mohl vyrobit doma za jedno nebo dvě odpoledne.
Právé že tam máme na rozebrání kupu šrotu, tak se dneska po tý Ge diodě podívám.
Zatím chodím na websdr.org, abych taky z toho příjmání něco pochytil.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#36 Příspěvek od breta1 »

Nebo, když ty počty závitů sníží 10x, může poslouchat v pásmu KV.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od jova1 »

Já bych doporučoval toho Kňoura :D
Přílohy
Kňour5.pdf
(61.58 KiB) Staženo 74 x
Kňour4.pdf
(114.11 KiB) Staženo 62 x
Kňour3.pdf
(140.01 KiB) Staženo 66 x
Kňour2.pdf
(138.14 KiB) Staženo 79 x
Kňour1.pdf
(146.67 KiB) Staženo 121 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Neřekl bych, že zrovna SDR je ten správný konec, od kterého bys měl začít, spíše bych ti vřele doporučil na SDR na nějakou dobu úplně zapomenout, jinak si v tom naděláš hokej a nenaučíš se o funkci a významu součástek vůbec nic:
napřed si osahej funkci krystalky. Ta nejjednodušší rádia od počátku jejich věků přece musela existovat bez software, všechno pěkně hard, tedy tvrdé. Dokonce i měkké náušníky na sluchátkách se objevily až o mnoho let později.

Hele, tohle je docela hrající krystalka:
Obrázek
Sluchátka jsou k ní potřeba vysokoohmová, pak samozřejmě potřebuje slušnou anténu (nejlépe tvaru L nebo T, výšky několika, radši více, metrů nad zemí) a uzemnění (hromosvod, nebo jen metr trubky zatlučený do záhonu)
Koukej:
Obrázek
(to je ze stránek rozpadu, kde následuje pár různých zapojení krystalek).

Když píšu "vysokoohmová sluchátka", myslím tím sluchátka radistická o impedanci nejméně 2000Ω, aby co nejméně zatěžovala, rozuměj tlumila, přes diodu laděný obvod. Ačkoliv - těch středovlnných vysílačů už dnes moc tady v okolí neběhá, tak by asi ani zhoršená selektivita nemusela moc vadit.

Jak funguje přenos signálu amplitudovou modulací, jsme už dost široce rozebírali například tady a z toho vyjímám bloková schémata s grafickým znázorněním, co se jako se signálem děje.

Obrázek

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#39 Příspěvek od rimi »

Muzu ti nejake soucastky podarovat.

Jakoze ladici kond, diodu, mozna i vhodna sluchatka. Bydlim kousek, kazdou chvili jezdim do N.J., muzu ti to nekde podat.

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#40 Příspěvek od buddyns »

CZJKP1 píše:Dneska se prodává jen tato jediná, nevím, jestli je to hloupost nebo ne
A co 1N34 ? ..

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#41 Příspěvek od ondoubek »

Ok, učitel v kroužku mi dal 2 Ge diody :wink: a plošňák na AM přijímač. Takže fajn 8-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#42 Příspěvek od masar »

Skoro mu závidím... :wink:

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#43 Příspěvek od buddyns »

ondoubek píše:Celkem se v tom vyznám (na můj věk)
Myslíš ? ...
ondoubek píše:Ok, učitel v kroužku mi dal 2 Ge diody :wink: a plošňák na AM přijímač. Takže fajn 8-)
Počkej na střední, pokud budeš mít štěstí, takovýhle věci /ne přímo Ge diody/ budeš nosit po pytlících :D

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#44 Příspěvek od ondoubek »

Aby jsem nezakládat další téma/nespamoval fórum, napíšu to zde.
Vzal jsem přijímač do RC auta na 27MHz a zkoušel jsem jen tak propípávat plošňák. Pak mě napadlo, jak to vlastně příjmá, bezdrátovýma datama nebo zakódovaným audio signálem? Vzal jsem repro bedýnky ze zesilovačem a napojil na vstup měřící šňůry. GND jsem zapojil na GND 9V baterky v přijímači a na L CH. jsem dal tokový ten hrot, potom jsem jsem od přijímací antény po plošňáku dále, dokud se nazačaly objevovat zvuky. Takové to chrčení.
Tak mě napadlo, jestli se chrčení nezmění když bude přijímač přijímat signál z RC ovladače. A hele, začalo to pípat, vždy jinak, podle toho, jestli zmačnku doprava/doleva atd.
No, tak jsem zkusil napojit místo té mini anténky 2m drátovou anténu a dal jsem ji za okno, chtěl jsem zkusit, jestli to třeba nepříjme CB radio, to je taky na 27MHz. Ale nic. pořád jen to blbé chrčení.
Takže otázka, šel by tento RC přijímač upravit, abych mohl přijímat něco jiného než RC vlny?
Podle mě je problém v modulaci, nevím jakou modulaci používají RC přijímače a jakou třeba rádio. Ještě nevím jak ten obvod přeladit na jiné frekvence, krystal tam není, jenom cívka z otvorem/asi pro šroubovák.
Omlouvám se že jsem to velmi špatně formuloval, takže z toho možná nic nepochopíte. Berte to tak že jsem se nudil a tak jsem zkoušel dělat blbosti s RC přijímačem.

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#45 Příspěvek od ondoubek »

Tak jsem natočil video, aby jste věděli co se děje. Přeš program WinRad, ze kterým vůbec neumím, ale umí asi nějak brát zvuky z LINE In vstupu na základovce.
Odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=PPo9rXqGmzY

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“