Gramo NC450 (NC452)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#31 Příspěvek od Radix »

Z hliníku. Talíř jsem udělal trochu masivnější, abych se dostal na stejnou váhu (myslím, že to bylo asi 2,7 kg).
Stroboskopickou stupnici jsem zkopíroval na kopírce z původního talíře. Problém byl, jak ji přilepit k talíři. Zkoušel jsem na vzorcích různá lepidla (epoxid, herkules, chemoprén ...), ale všechna způsobovala roztažení papíru a jeho zkrabatění.
Tak ta stupnice je jedinou slabinou toho nového talíře.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#32 Příspěvek od marshal »

zdravím,
je to trochu offtopic, ale shodné s typem grama. Mám v úmyslu naučit
NC452-ku přehrávat desky pro 78 ot/min. Na www.studioline.cz jsem našel že se dělá přenoska Ortofon Stylus 78. Co si o tom myslíte, šlo by ji nějak nabastlit na originál ramínko, nebo mě čeká nějaké martyrium. Když se koukám na fotku, vůbec nemám anung jak to udělám. Anebo nevíte někdo o jiné přenosce, která zpracuje staré vinyly a šla by lépe přizpůsobit na NC452 ?
děkuji za názory.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

Těch Ortofonů 78 jsem prodal několik zájemcům o přestavbu gramofonů, na několika jsem se i podílel. Nutné je, aby gramec měl opravdu dobré ložisko, neházející talíř atd., pak upravit pohon (jiná řemenička + řemínek, nebo jiný motor, kmit. měnič...) - v některých případech zájemci spáchali ss motorek s řízením otáček, jeden člověk dokonce použil i servo z Unitry - snímání otáček z motoru.

St78 jsem montoval do normální stereo OMB vložky, někdo použil tvrdé propojení přímo na vložce, někdo si pohrál se stereo preampem + vážené sečtení za preampem, lze tím snad lépe odstranit hluk.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#34 Příspěvek od marshal »

Mohl bys prosím víc rozvést to povídání o preampu? Je u těchto desek už použito při záznamu filtru RIAA ?
Dá se nějak u staršího neznámého zesilovače zjistit, jestli na vstupu filtr RIAA má, aniž bych jej rozebral ? Vstup je označen pouze PHONO a zesilovač bych řadil mezi ty lepší.
dík

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#35 Příspěvek od Sendyx »

Jestli v zesu RIAA korekce je nebo není poznáš změřením kmit. charky, citlivosti vstupu apod., s jistou zkušeností i sluchem, když tam pošleš linkový signál :D

Preamp - vzhledem k použití MM systému RIAA charku musí mít, otázka je, jestli při záznamu bývala kdysi kompatibilní preemfáze jako dnes. Pro přehrávání desek z 30. let má známý gramofon s krystalovou vložkou a hrotem pro standartní desky, a aby se to dalo lidsky poslouchat, je k tomu preamp, který má přeladitelný low cut a high cut filtr. Tohle umožňuje nastavit zvuk dost podobný mechanickému gramofonu, je možné si nastavit ořezávání toho, co už na desce v záznamu prakticky není.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#36 Příspěvek od PCman »

poraďte mám po dědovi asi 50ks šelakových desek(většinou pohádky) a chtěl bych to pustit i dceři.Mám tady šasi HC 13 s 12V motorem přes trafko na 220V je možné jen vysoustružením jiné řemenice dostat 78ot/min?Pokud někdo ví přesný průěr budu vděčný potom se budu zabývat dalšími věcmi jako je vložka a preamp.Děkuji

Hřídelka na motoru je ta tenší(označeni motoru je myslím 300/300) teď přesně nevím ale je to něco kolem 1mm.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#37 Příspěvek od Sendyx »

Nevím co je na tom pravdy, ale kdosi mi referoval, že se mu tohle šasi podařilo dostat na 78 toček úplnou výměnou motoru - řemeničky zkoušel, ale prý to kolísalo a chtělo to navíc doregulovat, tak šel motorek pryč.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Pokud jde o charakteristiku předzesilovače, těch je přes 10 různých, už jsem sem některé z nich někdy dřív dával - na desky S78 i starší M33 existuje tzv univerzální reprodukční charakteristika AES (Audio Engineering Society). Žádná firma tak desky nedělala, ale lze jí přehrát šelakové desky jakéhokoli roku výroby a většinu monofonních mikrodesek tak, že v pásmu 60Hz až 9kHz není nikde odchylka větší, než 2dB. Na ty konce pásma, kde už se to nesleduje, se hodí filtry odřezávající nejnižší i nejvyšší kmitočty.
Jinak řečeno, skutečně lze použít křivku RIAA, jen zvlnění bude o něco větší, ale +/-2,6dB je taky slušný výsledek, ne?

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#39 Příspěvek od marshal »

zatím jsem ve stádiu návrhu řemeničky, chci dělat dvojitou rěmínek by to měl zvládnout. Je to pracnější, tak doufám že to nebude i můj případ. Už si asi nevzpomeneš jaký motor nakonec použil ?

co se týče charakteristiky, zůstanu u RIAA, názor hilla podporuje i moji lenost :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

Pokud vím, tak nějaký větší ss motorek... myslím, že to buď bylo pro ruské-polské gramofony (Vesna ?), nebo to byl nějaký velký ss potvor pro nějakou starou kazetovou obludu. Z jednoho stolního Sankyo jsem kdysi vytáhl motor, který i se stínicím krytem byl asi tak velký, jako ze současné čínské makety el. nářadí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

Já jsem tedy volil řešení čistě elektronické, ubastlil jsem měnič na 250V/86Hz, aby zvýšené napětí kompenzovalo větší impedanci cívek motorku - původního motorku - a aby motor v synchronních otáčkách pres standartní řemenici pro 45 otáček poháněl talíř 78 otáčkami za minutu. Protože se motorek sám neroztočí, udělal jsem si na měniči přepínač se 3 páry kontaktů - prvním párem se zapíná vlastní měnič, druhým a třetím se přepíná výstupní zásuvka buď ke vstupu 230V/50Hz, nebo k výstupnímu trafu měniče. Gramec zapnu na 50Hz, počkám, až dosáhne jmenovitých otáček, načež mu přepnu zdroj na 86Hz, což ho rozjede na kýžené otáčky. Poměr 50:86 je nejbližší k poměru 45 1/3 : 78. Protože schéma jsem někam založil, nemůžu ho teď hned hodit do uploadu, ale jako zdroj kmitočtu mi slouží krystal a pár digitálních děliček. Na konci jsou spínací tranzistory a symetrické vinutí trafa. Sekundár je oněch 250V/86Hz. Podívám se po tom schématu a pak ho pověsím na upload. Předzesilovač mám zapojený na oddělený zdroj, trvale zapojený k síti 50Hz.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#42 Příspěvek od marshal »

SENDYX napsal:
"Pro přehrávání desek z 30. let má známý gramofon s krystalovou vložkou a hrotem pro standartní desky..."

co si myslíte že udělá takové přehrávání s OMB5 na starých deskách s ot.78?
Přežila by to vůbec ? Přece jenom drážky jsou širší, větší rychlost desky..

Jaký je rozdíl mezi OMB5 a Ortofon stylus 78 ?
Totiž zjistil jsem že stylus není nejlevnější, cca 1000.- s poštovným, tak přemýšlím jak to řešit levněji. Těch desek na 78 nemám moc takže to nebude moc efektivní investice, ale asi nic jiného nezbude.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#43 Příspěvek od Sendyx »

Stylus 78 je pouze chvějka bez systému.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#44 Příspěvek od marshal »

no nějaký systém to mít musí, když z toho lezou 4mV.
viz http://www.studioline.cz/?lang=cz&eshop ... 52&id=4996

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#45 Příspěvek od Sendyx »

www.ortofon.com

Stylus je stylus, to co je v tvém odkazu je OM78, tj. stylus + nějaký systém. Stylus je použitelný do více systémů. Vzhledem k ceně v tom odkazu doporučuji ověřit si, co vlastně prodávají a jak moc to je Ortofon :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“