Soustruh (omezení proudového rázu pøi startu) (pøesunuto)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Habesan »

Myslím, že je z Hliníku (z některé snadno obrobitelné slitiny.)
Já bych většinou používal plasty.

Nehádám se, přiznávám že tomu nerozumím. K soustruhu nás postavili, jenom aby se neřeklo, že jsme ho nikdy neviděli. Dělali jsme čistě jen rotační tvary, žádné závity nebo jiné lepší obrobky.

Vřeteno samozřejmě nevidíme, protože je ukryto ve vřeteníku, který se i mě zdá příliš krátký. Trochu mám podezření, že jako vřeteno celého stroje slouží hřídel toho motůrku.

Jestliže je řeč o šesti vyřazených žehličkách, jako rozběhových rezistorech, tak je mohu nabídnout. Žehlička, díky svému držadlu, je nejsnáze získatelný druh šrotu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Onlyeasy
Příspěvky: 35
Registrován: 19 lis 2013, 01:00

#32 Příspěvek od Onlyeasy »

Jsem rád, že moje představa o regulaci rozběhu pomocí žehliček našla kladnou odezvu. Ovšem ty mé další návrhy o zapojení těch žehliček jsou asi kraviny. Trochu jsem se nad tím hlouběji zamyslel a uvědomil si, že při zapojení žehliček na každou fázi, se v podstatě jedná o sériové zapojení: Jedna fáze - žehličky (odpor) - jedno vinutí motoru - druhé vinutí motoru - další žehličky (odpor) - druhá fáze. Takže podle mé současné úvahy je zbytečné spojovat na každé fázi dvě žehličky do série, na každé fázi by měla stačit jedna žehlička.

Jenže pak jsem si vzal naši napařovačku, a změřil její odpor - činí 25,9 Ω za studena. Čili při 230 V odebírá proud 8,88 A, což je příkon asi 2042 W. Obávám se, že odpor jedné žehličky je moc velký a motor by se roztočil jen zlehka - větší napětí by bylo na žehličkách než na motoru. Proto bych raději doporučoval se vrátit k šesti žehličkám, ovšem na každé fázi spojit vždy dvě žehličky paralelně. Tím odpor na každé fázi klesne na polovinu cca 13 Ω. Zvýší se napětí na motoru. A především každou žehličkou bude protékat jen polovina potřebného proudu pro motor, takže topné spirály žehliček se nebudou tak namáhat a dlouho vydrží. Namaloval jsem to zamýšlené schéma na obrázek. Odpory R1 - R6 jsou ty žehličky, ty se pak musí zkratnout časovým relátkem nebo stykačem.

Práce s tím bude jako na kostele. Ze žehliček je potřeba vypreparovat všechny zbytečnosti, včetně termostatu a tepelné pojistky. Možná by bylo nejlépe sebrat jen ty kovové spodní plotny s odporovým ohřevem a všech šest kousků zabudovat do nějaké dobře větrané kovové skříňky s ventilátorem. Přidat stykač a časové spínání ... Co by člověk neudělal, aby soustruh pracoval podle jeho představ, že ano?
Přílohy
Regulace rozběhu žehličkami.JPG
(29.33 KiB) Staženo 58 x

PavelFF*

#33 Příspěvek od PavelFF* »

Ještì by se dala použít tøeba soustava elektrických sporákù, ale uznávám, že by to zabralo menší dvorek. V tom pøípadì jsou žehlièky skuteènì výhodnìjší. Dobré by taky byly tøeba ponorné ohøívaèe, navíc by mohly obstarat teplou vodu na vykoupání soustružníka po práci.

Já bych se na žehlièky tolik neupínal -potøebný odpor bude opravdu asi jen jednotky Ohmù- to bude mnoho, mnoho žehlièek.

Odpor bych se pokusil vyrobit tøeba z ocelového drátu na ploty. Na stabilitì odporu nezáleží. Mechanickou stránku strojaø vyøeší líp než bych to dìlal já (spirála, meandr,... ,?) Otázka je, jestli staèí vzduchové chlazení, pak to musí být velké, nebo vodní chlazení, pak to je nároènìjší na údržbu.

Aby vypadnul jistiè 25A, tak potøebuje o dost vìtší proud než 25A. Takže odpor by mohl staèit tøeba 2 Ohmy (tolerance -50% +100% - to sprostì hádám)
Zároveò s napìtím na motoru klesne o dost zábìrný moment, takže roztoèení bude trvat déle.

Co se týèe reverzace, nevím jak to rozumnì obsloužit, aby se soutružník nemusel zabývat hlavnì manipulací s pøepínaèi.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#34 Příspěvek od Soemtron »

Tak ještě jedna varianta a dala by se ohřít trošku voda. Záleží ale jak moc. Podle potřeby i dvě a více těles paralerně. http://www.topnatelesa.esm.cz/?p=produc ... Product=72 nebo lépe http://www.elektra-dvorak.cz/detail.php?id=2428 pokud tedy je ta varianty s odpory funkční, Zkoušel to někdo v praxi ???
Reverzaci jak píši na první stránce: pomocí otáčkového relé ALNICO http://www.estplus.cz/otackove-rele-alnico
K obrázku výše: Kostra motoru by měla bát připojena na PE a ne na N.

Domaci_Kutil

#35 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Zdravíèko,
tak jak hovoøí nìkolik pøíspìvkù nademnou, SV18R má synchronizaci pøi vypojení posuvu páèkou na supportu, dá se "zacvaklnout" jen v jedné poloze, tudíž vždy správnì ;) O tom nemusíte debatovat.

Motor už mám vyøešen, výmìna za slabší a trošku vìtší dimenzace halvního jsitièe, díky za rady :)

Návštěvník

#36 Příspěvek od Návštěvník »

pøi použití bazarového oddìlovacího 3F trafa 2kW, zapojeného seriovì jako 3F odpor nastala pohoda pro uživatele výkonného soustruhu i sousedy. Žádné poblikávání televizí, ani skomírání žárovek.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“