Lze upravit příjmač RFT Prominent De Luxe 214 do pásma CCIR?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#31 Příspěvek od Jodr »

Upravit to jde pro celé pásmo 88 - 108 bez úpravy cívek.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od pajosek2 »

Souhlasím,dělal jsem jich minimálně sto.Po revoluci o to byl velký zájem.Ty vstupní jednotky byly stejné ve více typech.Měnil jsem tam 4 kondíky a chodilo to spolehlivě.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

pajosek2 píše:Souhlasím,dělal jsem jich minimálně sto.Po revoluci o to byl velký zájem.
sto Barcalor ???
já přelaďoval také stovky rádií, ale Barcarolu jen jednu . . .

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#34 Příspěvek od Dvoulampovka »

A já bych rád vyzkoušel upravit aspoň tu jednu , .... :opravar: :opravar:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od pajosek2 »

Á doprdele,já jsem si nevšiml,že vlákno přešlo na jiný typ přímače. Tak to se omluvuji. Typ vstupu jako má Barcarola jsem dělal tak třikrát,ale to už si nevzpomínám jak. Někde se to tady už řešilo,hledej.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#36 Příspěvek od ronoda »

ok1hga píše:
RomanoREPAIRS píše:ale to přeladění není složité.
Nejdříve odštípneš "živou" nohu C114 a nastavíš rozsah trimrem C115 (88 - 108).
Potom odštípneš "živou" nohu C105 a nastavíš trimrem C106 maximální citlivost.
Není potřeba vzít pájku do ruky . . .
Úprava vypadala jednoduše, tak jsem 215ctku vytáhl z "kopřiv", je moc pěkná ve světlém dřevě. Po otevření vstupního dílu jsem ale narazil, součástky nejsou popsány na desce (na hlavní ano) a celá deska je připájena na čtyřech místech ke krabičce. prostě jsem nedokázal určit který kondíci jsou ty tížené C105 a C114, a už vůbec ne, který konec je živý. nemáte někdo rozkreslenou tu vstupní jednotku? Pak už by to na tomto vlákně byl kompletní návod jak se zbavit soc. pomníku :wink:
Přílohy
DSCN0121.JPG
DSCN0120.JPG

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#37 Příspěvek od Hifista »

Vše už bylo výše řečeno, takže když se podíváš na obrázek, tak u trimru vlevo rozštípni trubičkový kondenzátor 27p a u trimru vpravo šedý kondenzátor nad ním s kapacitou 22p. Jakmile to provedeš, tak už by mělo být slyšet pásmo CCIR (aspoň část) a doladěním oscilátoru to usadíš správně do pásma, vč. doladění vst. obvodů na nejlepší příjem. Pokud by se to mělo dělat důkladněji, tak je vhodné zmenšit kapacitu 10p v obvodu AFC (uprostřed vedle varikapu), aby se poněkud zmenšil chytací rozsah.
Vše co zde bylo řečeno platí i pro u nás hojně rozšířený Stern Elite, který má stejný vkv vstup.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#38 Příspěvek od pepik9 »

Podívej se do tohohle .

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#39 Příspěvek od ronoda »

pepik9***dík za dokumentaci. C114 jsem nenašel, jen vytušil dle Hifisty.
Přílohy
prominent.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#40 Příspěvek od ronoda »

Tak "přeladěno" Hraje kupodivu velice pěkně. Stupnici jsem usadil tak, že vlevo je na 88MHz radio Beat, to poslouchám a vpravo to končí cca 103 - 104Mhz. Nevadí, za tím stejně žádné poslouchatelné stanice nejsou.
Hraje dobře, neujíždí, ale nesmím zapnout AFC, to stanice "uteče" cca 5mm
vlevo na stupnici a kvalita příjmu se zhorší. Hraji tedy spokojeně bez AFC;-)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#41 Příspěvek od Hifista »

To rádio lze zařadit mezi velmi solidní přístroje, na rozdíl od obdobných výtvorů od Tesly. Je to radost najít po znovuzapnutí stanici tam kde byla a ne jako u Tesly čekat minutu i více, než před vypnutím naladěná stanice, najede na svou pozici.
Zkus ještě uštípnout ten kondík 10p od AFC tak, aby se na zbytky vývodů dala naletovat kapacita asi 6,8p a pak znovu "usadit" pásmo CCIR.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#42 Příspěvek od masar »

ronoda píše:Hraje dobře, neujíždí, ale nesmím zapnout AFC, to stanice "uteče" cca 5mm
vlevo na stupnici a kvalita příjmu se zhorší.
Hraji tedy spokojeně bez AFC;-)
To může mít dva důvody:
1) Nepřeladils správně oscilátor a ten pracuje o 10,7MHz pod příjímaným kmitočtem. To se pozná tak, že při ladění se zapnutým AFC stanice neustále "uskakuje" před správným naladěním z jedné strany na druhou a nelze ji "dohonit". Je třeba zkontrolovat kmitočet oscilátoru např. druhým přijímačem.
2) Nesprávně naladěný (rozladěný) poměrový detektor. Doladit nulové výstupní napětí při správně naladěné stanici.
:wink:

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#43 Příspěvek od ronoda »

2) při přesném naladění ukazuje 0.01V takže OK
1) přestože tady toho mám opravdu hodně (sysel):-) tak kondík 6,8pF jsem nenašel, koupím a dám vědět.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#44 Příspěvek od ronoda »

Připojil jsem k tomu velkou a citlivou reprobednu a překvapilo mě jak toto radio s tak jednoduchým koncem nádherně hraje. Je to opravdu překvapující...

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#45 Příspěvek od Hifista »

U tohoto modelu je funkce tlačítka AFC obrácená - ve stisknuté poloze se AFC vypne. Obdobně je tomu i u novějších modelů rádií typu Selena215, 216.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“