Jak je zapojen dvouvodičový střídavý digitální voltmetr?

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#31 Příspěvek od milous2 »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#32 Příspěvek od Achab »

Budík na odkazu neměří napětí od nuly, těch WPB mám několik. Dal jsem ten příspěvek spíš jako tip na možnost použití těchto běžných panelmetrů které není nutné shánět někde na e-bay apod. V řadě rozsahů 1.999 jde použít v podstatě kterýkoliv jaký je právě k dispozici a jednoduše rozsah změnit. Případně voltmetr použít jako ampérmetr.

Jenom v případě typů s rozsahy 300V a 500V (běžně nedostupných) mi není jasné jestli jde o skutečný měřící rozsah nebo je tento nastaven děličem na 2000V a 300-500V je pouze maximální měřitelné napětí z hlediska izolační pevnosti.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od PavelFF »

Achab píše:...Jenom v případě typů s rozsahy 300V a 500V (běžně nedostupných) mi není jasné jestli jde o skutečný měřící rozsah nebo je tento nastaven děličem na 2000V a 300-500V je pouze maximální měřitelné napětí z hlediska izolační pevnosti.
Skutečný měřicí rozsah to určitě není. Vždyť obvod uvnitř je 7106 a ten umí počítat do 1999 stavů - neumí 5000 nebo 3000. Taky ve tvé tabulce vidíš, že rozsah 500V má rozlišení 1V. Jiné typy A/D umějí třeba 3999 stavů.

Jsou tam prostě připájeny patřičné odpůrky jako předřadníky/děliče. Rozsah je nastaven na 1999V a výrobce napíše povolené napětí 500V kvůli bezpečnosti a kvůli přeskokové vzdálenosti. Multimetry to mají úplně stejně. Když do nich pustíš přes 1kV, začnou prskat jiskry na přepínači rozsahů.

Jinak je oproti levným měřáčkům s LED displeji z ebay nutno pamatovat na to, že měřák s 7106 potřebuje napájení oddělené od měřicích svorek. Něco jako voltmetr(černá krabička) se 2-3 přívody tedy není možné. Musejí být 4!

Měřák s 7106 má výhodu v tom, že umí obě polarity a je lineární a přesný. Na druhou stranu měřáčky s LED z ebay se dají koupit už od 30Kč včetně poštovného. Ale nejsou přesné jako 7106 a obvykle neumějí obě polarity.

Ale na ebay apod se dají koupit za 150Kč 5místné panelové voltmetry, které jsou přesnější, než co má hodně lidí doma. http://www.ebay.com/itm/Red-LED-5-Digit ... 0490355805

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#34 Příspěvek od Achab »

Dík za upřesnění - je to tak. Už jsem stáhnul datasheet 7106, je tam i doporučené zapojení AC/DC převodníku pro tento obvod. Předpokládám že v měřidlech WPB bude zapojení stejné plus předřazený dělič. Přesnost měření u AC je ±0,5% ±5 dig (základní DC provedení má ±0,2% ±2 dig). Přesné nastavení na efektivní hodnotu se provádí přímo trimrem referenčního napětí obvodu 7106.
Přílohy
Převodník AC_DC.jpg
(26.85 KiB) Staženo 143 x

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#35 Příspěvek od kachle »

Ten převodník taky pouřívám. Na pozici CA3140 mám TL071.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#36 Příspěvek od Achab »

PavelFF píše:... je nutno pamatovat na to, že měřák s 7106 potřebuje napájení oddělené od měřicích svorek.
Pravděpodobně tímto způsobem jsem při pokusech zničil jeden WPB5035.

Měřené napětí na rozsahu 200V bylo max. 25V (regulační trafo přes dělič 1/10). Došlo ke zkratu jednoho měřícího vstupu na kostru spojenou s PE a budík okamžitě zhasl i s podsvitem. Napájení měřidla bylo přitom odpojeno, vodiče ležely volně podél skříně. Některý se asi musel dotknout kostry, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Přesněji ke zkratu došlo při použití jiné euro-šňůry s přehozenými vodiči L-N. "Studený" měřící vodič za děličem byl přes poškozenou izolaci ve zkratu s PE, ale při původním potenciálu N to nevadilo. Po připojení fáze bylo na měřícím vstupu proti PE plných 230+25V. Sice jenom do doby vypnutí jističe, ale evidentně to stačilo. Domnívám se, že bez potenciálu na napájecích vstupech je poškození měřidla nepravděpodobné i při krátkodobém napěťovém přetížení měřícího vstupu kolem +27%.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“