Vyroba a prodej

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

:lol: můj předminulý příspěvek . :lol:

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#32 Příspěvek od Ruprecht »

Já se řídím tím, že prohlášení o shodě je věcí osobní odvahy. Prohlášení beru tak, že za výrobek a jeho vlastnosti odpovídám. Pokud jde o výrobek, který může být svým určením nějak/někomu nebezpečný, nebo může způsobit nějakou větší škodu, rád se zaštítím nějakou zkušebnou/atestem/certifikátem.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#33 Příspěvek od Milan »

A sakra , nějak se to komplikuje a papíry přibývají.... a to to ještě nikdo nekontroloval,jestli jsou správné ,aktuální a podloženy techn.dokumentací a měřeními.... :D .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#34 Příspěvek od termit256 »

Nekdy si myslim ze nekdo ve vedeni EU snad vlastni papirny nebo co. Napr. pokud to prohlaseni o vlastnostech chces hodit na svuj web, je na to narizeni ktere se poeticky jmenuje "narizeni komise v prenesene pravomoci o podminkach tykajicich se zpristupneni prohlaseni o vlastnostech vyrobku na internetove strance". Musis mit vytvoren vnitrni predpis pro tohle, musis napsat papir prideleni zodpovednosti a podepsat ho danym zamestnancem, musis vytvorit plan skoleni na tohle, musis mit podepsane skoleni od cloveka co za to bude zodpovedny, musis to snad 10 let nekde archivovat coz musi byt uvedeno v archivacnim radu organizace, na ktery musis mit opet prideleni zodpovednosti... Dal jsem ty kecy neposlouchal a vyresil problem tlacitkem delete ve slozce na serveru :-)

Jen ta pitoma smernice je nekolikrat delsi nez cele prohlaseni.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#35 Příspěvek od Yarda1 »

Mně se stalo, že firma co jsem měl to potěšení v ní byl zaměstnán vyrobila nějakou převodovku, prdli na ni typový štítek s CE a obchodníci po mně chtěli , abych na to napsal "ES Prohlášení o shodě". Tak jsem jim sdělil, že převodovka je "Neúplné strojní zařízení", "ES Prohlášení o shodě" se na to nevystavuje a štítek s CE na tom nemá co dělat. Nevím, jak to ti koumáci vyřešili.
Lidi, já jsem rád, že už jsem v důchodu :lol: :lol: :lol:
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Brudr »

To BOBOBO: Vůbec nevíš o čem mluvíš, hlavně že to neustále komentuješ. Nechápu co ti dává právo označovat uvedené Prohlášení o shodě za "překupnický papír".
Pro tvou informaci - INNOTECH je výrobce daného zařízení. DEKRA je státní zkušebna s mezinárodní akreditací, ident.č.zkušebny CE0158. DEKRA provedla zkoušky zařízení dle uvedených norem a vystavila atest (jeden list jsem také minule přiložil). INNOTECH, jak mu ukládá zákon, na základě atestu vystavil Prohlášení o shodě a označil výrobek značkou CE. DEKRA jako akreditovaná státní zkušebna má povinnost dozoru nad kvalitou zařízení, protože ručí za svůj atest.

To termit256: Prohlášení o vlastnostech se vztahuje pouze na výrobky ve stavebnictví. Nejedná se nový papír, pouze o novou formu která by měla být jednodušší než staré prohlášení o vlastnostech. Toto ale není Prohlášení o shodě.
Značku CE ti nikdo nepřiděluje. Touto značkou ty sám, jako výrobce, označíš výrobek v okamžiku kdy na něj vystavíš Prohlášení o shodě.

Nejstručněji a nejjasněji to řekl Ruprecht. Naprosto s ním souhlasím.
Pro ty, kdo to ještě nepochopili - jakékoli podnikání je vydělávání peněz vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a s tím také spojená ochota nést riziko s tím spojené. Musíte si uvědomit, že za jakýkoli výrobek budete nést odpovědnost vy jako výrobci. Žádný papír ze zkušebny z vás odpovědnost nesejme. Zkušebna pouze otestuje to co vy jí nadefinujete a zadáte a nese odpovědnost za provedení té zkoušky, ale ostatní je na vás. Proto je důležité vystavit podrobný návod k použití, definovat co nejpřesněji co s výrobkem lze provádět a co se nesmí, upozorňovat na možné interakce s druhými zařízeními apod. Co je v návodu k použití, je svaté. Jakýkoli problém či škoda, způsobená zařízením v rozporu s návodem k použití, je vinou uživatele, nikoli výrobce.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jak se moc zacyklíte, tak to zamknu, protože vše podstatné tady bylo řečeno.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Brudr »

OK. Souhlasím. Už mlčím. :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#39 Příspěvek od termit256 »

Brudr píše:.

To termit256: Prohlášení o vlastnostech se vztahuje pouze na výrobky ve stavebnictví. Nejedná se nový papír, pouze o novou formu která by měla být jednodušší než staré prohlášení o vlastnostech. Toto ale není Prohlášení o shodě.
Značku CE ti nikdo nepřiděluje. Touto značkou ty sám, jako výrobce, označíš výrobek v okamžiku kdy na něj vystavíš Prohlášení o shodě.
Prohlaseni o shode u stavebnich vyrobku jiz cca rok neexistuje, pokud ho nekdo vystavuje je to zcela bezceny papir. Je to nahrazeno prave tim prohlasenim o vlastnostech. Znackou CE muzes oznacovat jen na zaklade certifikatu, musi se v takove minitabulce s CE mj. uvadet jeho cislo. Jak uz jsem zminil, dnes jsem certifikaci delal, takze informace jsou zcela presne.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#40 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , ale nejdříve musíš mít výrobek k testům , provést a až potom můžeš jen ten výrobek vyrábět . Takže , až po zkušebně-dohledu . A pokud jsou na výrobek normy , musí je splňovat . Toto vše stojí většinou spousty tisíc Kč . O nic jiného nejde .

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#41 Příspěvek od pospisjak »

Ahoj, ve firmě, kde dělám brigádníka se chystám předělat jednoduchou elektrickou zkoušečku (přenosná krabička, měří uzavření různých okruhů na kabelovém svazku a měří el. odpor - výstupem jsou LED kontrolky).

Zkoušečka je cca 20 let stará, vyrobená na zakázku, 1 ks, tenkrát se asi CE a certifikace neřešily. Výrobce již neexistuje.

Napájení je 24 VDC pomocí síťového adaptéru, oddělitelný konektorem, na zkoušečce se nevyskytuje vyšší napětí.

Předělávat budu DPS pro vyhodnocení měřeného odporu.

Podléhá takováto úprava nutnosti vystavit Prohlášení o shodě?
Případně musím na to mít nějakou certifikaci, když jsem "výrobce" (resp. jsem něco pozměnil)? Nedostane se to na trh, je to pouze pro vnitřní potřebu firmy, jako měřidlo.
Postup kalibrace a schéma jsem schopný vytvořit, ale nemám vyhl. 50 (dodělám časem)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#42 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud je na zdroji s dvoučtverečkem a výsledky nejsou zapisovány do protokolu , tak zařadíš coby orientační měřidlo .

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#43 Příspěvek od pospisjak »

Zdroj je tuším s dvojitou izolací (případně není problém koupit jiný) a má revize coby elektrospotřebič.
Je to pro kontrolu finálního výrobku, do protokolu je zapsáno OK/NOK - zkoušečka nezobrazuje žádné hodnoty, má pouze kontrolky.
Případ orientačního měřidla pořeším s metrologií, teď jde hlavně o tu výrobu / předělávku jako takovou.

Kde je ta hranice (předpokládám podle napájecího napětí), kdy na zař. musím mít CE a musím být jako certifikovaný výrobce?
Hledal jsem tady: http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/ ... na-vyrobky
ale žádné konkrétní údaje tam nejsou. Skoro vše je v tomto zákoně formulováno, jako uvádění výrobku na trh, což já nikdy uvádět nebudu, ale výrobek to asi je.
Vyřešil takový případ někdo v podobné situaci? U nějakého rozvaděče nebo výrobku na nn je to asi dané, ale 24V malá zkoušečka?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#44 Příspěvek od Ruprecht »

Budeš to dělat "vlastním jménem" (na živnost fakturovat jako dodavatel), nebo jako brigádník (v nějakém prac. poměru) pro tu firmu?
Pokud (jak píšeš) jako brigádník, firma svému "zaměstnanci" zadá práci "výroba přípravku". Nemotej do toho CE, prohlášení o shodě, certifikace ani nic podobného. Nebo myslíš že každý osazovač (osazovačka) DPS je "certifikovaný výrobce"? Navíc bezpečné napětí, zdroj s dvojitou izolací...
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#45 Příspěvek od pospisjak »

Jsem brigádník, ale tato činnost je hlavně moje vlastní iniciativa, kdy jsem poměřil a rozpoznal, že současná zkoušečka je chybná a navrhl jsem nový obvod. Teď si ale budu muset obhájit jeho výrobu a implementaci.
Takže řekněme, že výroba vlastním jménem se tomu blíží víc.

Pozor, nejde o výstupní výrobek firmy - tedy příměr k osazovači DPS mi nesedí. Jde o jednoúčelové, jednorázové měřidlo v počtu 1 ks jako pomůcka do výroby (výstupní kontrola).

Firma se nezabývá výrobou elektro.

Jasně bezpečné napětí a dvoj. izolace, ale rád bych se odkázal na nějaký paragraf, jinak mě možná smetou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“