VN dioda Mikrovlnka (přesunuto)

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#31 Příspěvek od Olchor »

Ta VN dioda musí pěkně žhavit. Když vezmu katalogové údaje - proud 0,4A a Uf 10V, je to 4W, v reálu tam bude tak půlka, ale i 2W bez chladiče je docela dost.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#32 Příspěvek od mi-ro »

Nj, asi jo. Já na ni nikdy za provozu nesahal :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#33 Příspěvek od Artaban001 »

PavelOu píše:proč tu píší všichni o nějaké anténě .. :) .. anténa je bratru úplně něco jiného ...
Anténa je v tomto případě pár centimetrů dlouhý pahýl na magnetronu. V principu to může být i stejně dlouhá meděná tyčka. Když si rozkucháš oddělávací anténku u starýho wifi routeru, najdeš tam "jen" obnažený střední vodič z koaxiálu. A ta délka je skoro stejná jako vzdálenost mezi přírubou magnetrou a ty čepičky (wifi má stejnou frekvenci). Anténa u magnetronu je čtvrtvlnný zářič. A je konstruován tak, aby se při oblouku mezi anténou a vlnovodem magnetron zničil.
danhard:
Ten transformátor Ti bude fungovat i bez diody i bez magnetronu. ;-)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#34 Příspěvek od mi-ro »

Jen upřesním, vlna je 12cm. Čtvrtkový zářič bude 3cm. Rám dveří je z 3cm profilu, který by měl účinně zachytit unikající záření.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#35 Příspěvek od danhard »

Artaban001 píše:Ten transformátor Ti bude fungovat i bez diody i bez magnetronu. ;-)
No a na co je ta dioda nutná pro funkci magnetronu ?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#36 Příspěvek od Artaban001 »

je součásti zdvojovače napětí pro magnetron. A pročpak asi nepoužívají trafo na 5000V? - protože jdou magnetronem v jedné půlvlně impulsy i z kondenzátoru, co nasbíral v půlvlně druhé a zároveň se přes ten kondenzátor omezuje proud.
Přílohy
funkce napajeni.jpg
https://www.ulozto.cz/!KwxYXGvsQNg6/mikrovlnne-spotrebice-obecny-servisni-manual-pdf
zde je celý manuál, ze kterého je tento obrázek
(153.37 KiB) Staženo 137 x

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#37 Příspěvek od PavelOu »

Oprava .. přehnal jsem to i s tím krýtkem .. ten je funkční a má už funkci vlnovodu ..
------------
Tak s tím maserem a s vysvětlováním funkce magnetronky jsem to trošku přehnal .. ta síťka na vrchu není polopropustná ale je to naopak těsnění .. takže anténa tam skutečně je, viz obrázek typického magnetronu v řezu .. a ten plechový krýtek je odizolovaný od kostry takže jeho stínící efekt se tím pádem neuplatní .. tak se omlouvám za moji mystification .. :)

komentáře:
VN dioda .. proud 0.35 A je pouze maximálně možný a zřejmě skutečný proud je menší a spíš pulzního charakteru .. i ten C musí být mimo jiné volen tak, aby ta dioda i mot proudy snesly ..
Pokud by tam ta dioda nebyla, tak se C přes mot jako přes usměrňovací diodu nabije na napětí kladné půlvlny a tím všechno skončí ..
Přílohy
mag_section-v řezu.jpg
(33.94 KiB) Staženo 55 x
Naposledy upravil(a) PavelOu dne 20 lis 2017, 13:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#38 Příspěvek od danhard »

Artaban001 píše:je součásti zdvojovače napětí pro magnetron. A pročpak asi nepoužívají trafo na 5000V? - protože jdou magnetronem v jedné půlvlně impulsy i z kondenzátoru, co nasbíral v půlvlně druhé a zároveň se přes ten kondenzátor omezuje proud.
To je tam ale kvůli funkci transformátoru a ne magnetronu :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#39 Příspěvek od Artaban001 »

Tady je moje "pitva" magnetronu. Je to vlastní magnetron zbavený magnetů a armatury - nebo jak se tomu nadává.
Přílohy
antena_magnetronu_zevnitr.jpg
Pohled na anténu zevnitř - ten plech s dírou pomáhá přivádět magnetický pole na mezeru mezi vláknem a dutinama. Ve vlastních dutinách není potřeba.
(254.81 KiB) Staženo 60 x
Magnetron_antena.jpg
Pohled na anténu z venku. Krycí čepička s dírou ukrývá ostrý břit antény. Je to scvaknutá měděná trubička. Jakmile se díky oblouku čepička propálí, břit se propálí během chvilky
(148.31 KiB) Staženo 37 x
magnetron-system.jpg
Ty "kroužky" jsou synchronizační vedení. jeden kroužek spojuje všechny lichý dutiny, druhý všechny sudý. Vlevo zhruba na pozici "9 hodin" je vidět místo, kde byl připojen "odběr VF do antény"
(219.04 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#40 Příspěvek od mi-ro »

Jinak pozor na katodu, může být mírně radioaktivní ale hlavně silně jedovatá. (nvm to již přesně ale tuším Barium?)
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#41 Příspěvek od Artaban001 »

Já slyšel zase, že si má člověk dát pozor na tu keramiku. že je snad nějaká "beryliová" a že její prach v případě rozbití je karcinogenní.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#42 Příspěvek od mi-ro »

I to je možný. Já si jen matně pamatuji, že je třeba být při pitvě hodně opatrný, že jsou uvnitř nějaké toxické látky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#43 Příspěvek od PavelOu »

.. babrám se v tom dál .. ta čepička na anodě tam asi funkci má a podstatnou, o tom mne přesvědčil další obrázek .. je z videa na Youtube ..je mi ale stejně záhadou, že ty vlny lezou ven takhle spořádaně tou malou dírou .. ten plech je někdy zakončen rovně .. u toho kuželu bych to chápal tak, že je to obrácený trychtýř ..

Komentáře: magnetron má podle všeho přímo žhavenou katodu, ale i to je s otazníkem .. přímo žhavená katoda by mohla do procesu přidávat i nějaké elektrony .. za to neručím .. ale trochu by to narušilo moje úvahy o LC obvodu .. novější elektronky měly nepřímo žhavenou katodu .. tj.kolem většinou wolframového žhavícího drátu ala žárovka byla ještě trubička s vrstvou materiálu, který lépe uvolňoval elektrony a myslím, že tam bylo i to barium .. více se dozvíte čtením o elektronkách ..
Přílohy
Magnetron-streva-6.jpg
(41.29 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#44 Příspěvek od PavelOu »

.. a jak z toho leze ta anténa ven je nejspíš vidět na obrázcích z Wikipedie .. Cavity magnetron .. a je tam i nějaký náznak vnitřního vlnovodu ..
Přílohy
Magnetron2.jpg
(28.51 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#45 Příspěvek od PavelOu »

ad průběhy .. podle mne existuje hodnota C pro mne Copt a C skutečné může být větší nebo menší .. C bude rovno Copt pro případ, kdy se napětí na C bude za napětím Ut z transformátoru zpožďovat právě o čtvrtvlnu ..
Na magnetronu bude napětí Um = Ut - Uc a proud magnetronem bud Ic, pokud Ic > 0 .. viz obrázek ..

Zajímavým řešením by bylo použití dalšího magnetronu místo VN diody .. pak by se funkce trafa + kondu využila optimálně .. kdo by to ale chtěl zkoušet, nechť nezapomene, že druhý mot musí být od toho prvního zcela odizolován .. jinak výsledkem bude totální pegas .. :)
Přílohy
Magnetron-napajeni-prubehy-pro-Copt.jpg
(223.93 KiB) Staženo 53 x

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“