Zesilovač s germaniovými tranzistory (odděleno)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od radioelectrum »

za pár set let již nebudou funkční germania, elektronky také za tisíciletí nasají vzduch, ale to již tady asi budou pouze celozdegenerovaní humanoidi vyvinutí z lidí přeživších atomový výbuch či jinou technickou vymoženost a budou se k technickým věcem tak akorát modlit. Chceš dobře vidět, modli se k televizoru, chceš dobře slyšet modli se k rádiu, chceš dobře komunikovat s lidmi tak navštiv modlitebnu našeho boha komunikace facebooku.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Jenys »

radioelectrum píše:za pár set let již nebudou funkční germania, elektronky také za tisíciletí nasají vzduch, ale to již tady asi budou pouze celozdegenerovaní humanoidi vyvinutí z lidí přeživších atomový výbuch či jinou technickou vymoženost a budou se k technickým věcem tak akorát modlit. Chceš dobře vidět, modli se k televizoru, chceš dobře slyšet modli se k rádiu, chceš dobře komunikovat s lidmi tak navštiv modlitebnu našeho boha komunikace facebooku.
A možná bude ještě hůř :lol: No, toho se už nedožiju, tak jsem v klidu :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Habesan »

A co když všechno dopadne dobře, lidstvo bude pokračovat v mírném pokroku další tisíce let, a dochovají se i záznamy o tom jak vypadaly počátky elektroniky (a případně i několik přístrojů) ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Tím hůř - zachovají se i záznamy o všech našich pitomostech ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#35 Příspěvek od rudolf02 »

K Lukas-Pecovi
Zkusils k odcházejícím koncům snížit odpory báze-emitor na polovinu nebo více?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zatím jsem to neřešil, prostě to při vedrech nechávám odpočívat :)

U tohoto přístroje mě trápí jiná věc, jednou za čas začne některý kanál šumět, praskat apod. nezávisle na nastavení hlasitosti. Reaguje to na impulzy ze sítě nebo i na dotyk na knoflík potenciometru. Je to náhodné, měsíc to funguje normálně a pak to najednou dělá celý večer. Většinou pomůže to vypnout a zapnout. Taky po zapnutí nechce fungovat levý kanál gramovstupu, je nutné povytáhnout konektor gramofonu a zakvedlat s ním, aby se praskáním něco "prorazilo" a pak už to funguje. Prošel jsem to důkladně, tranzistory i elyty jsem zkoušel měnit, nic jsem nenašel. Buď to dělají odpory nebo je tam nějaký problém s pájením, ale zkoušel jsem to propájet a nemělo to žádný účinek.

Jinak až na jeden kanál nf konce, který kdysi někdo odpálil a opravoval, je ten přístroj v původním stavu a krásně funguje, mám jej přes rok v běžném provozu. Nešumí, neodlaďuje se, chytá dobře. Poklona do Pardubic.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#37 Příspěvek od elektrosvit »

Zkus u DIN zásuvky přihnout kontakty v dutinkách k sobě pomocí třeba tenké jehly. Pak vezmi nějakou volnou DIN vidlici, kolíky potři kontoxem a několikrát ji zasuň a vysuň. Vždy se mi to zatím osvědčilo. Případně propájej spoj v pájecím očku u zásuvky.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Lukas-Peca »

Kontaktem v konektoru to určitě není.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Tipuju, že se rozkmitává některej stupeň. Vem na to aspoň nějaký kukadlo C-94 nebo podobnou ruskou příšeru, pokud už ne rovnou pořádnej vošklivoškopek ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#40 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím.
Šum, praskot a vypadávání může být potenciometrem. Před prodejem mohl být prostříknut nějakým kontaktolem, který vysychá. Co přechodový odpor síťového vypínače. Prostříknout přepínací kontakty?
Je to ale starý přístroj. Může to být studeňák na kostru mechanicky pevný.
Může to být zelený miniaturní odpor, uvolňují se jim přívodní drátky. Může to být zrezivělá nožička tranzistoru, bývaly železné, na povrchu zlacené. Stačí do nich cvrnknout.

Zakmitávat může, obvykle odchází elektrolyt. kundík. Zde pomůže kontrola Zajícem (na ESR).
Prostě nad tím meditovat a snažit se poruchu vyvolat.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

K odhalení původce šumu a praskotu může pomoci postupné uzemňování "strategických" bodů vadného kanálu - viz obrázek. Pokud např. při zkratu bodu A na zem praskot nepřestane, omezí se hledání na kontrolu výstupních elektrolytů C505 (můj tip), C410, C413, C414, trimrů, studených spojů atd. za bodem A. V opačném případě postupujeme až ke zkratování bodu D.
Podobnou neplechu uměly i keramické kondenzátory, ale tady jich moc není. :wink:
Přílohy
radio-Tesla-T632A-schema1.png
(29.34 KiB) Staženo 222 x

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#42 Příspěvek od samponek »

Ty urezavělý nožičky u tranzistorů to dělat můžou, jednou jsem se v SD dotknul kloboučku tranzistoru a upadl.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Lukas-Peca »

To jsem zapomněl dodat, že to dělá ten předzesilovač s T402/403. Nožičky to nejsou, trimry a potenciometry taky ne, na mechanické namáhání to vůbec nereaguje. Zkoušel jsem měnit vše kromě odporů, bez účinku. Navíc je to opravdu náhodné a nejde to nijak vyvolat, někdy to prostě zapnu a šumí to, stačí vypnout a zapnout a hraje to normálně. Nejdřív to dělal pravý kanál, teď to dělá spíš levý. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem trimr citlivosti stáhl na minimum, hlasitost je pořád dostatečná a pokud to začne praskat, tak aspoň neskáčou repráky z police.

Je to prostě z Pardubic, jejich výrobky jsou náchylnější k záludným vadám než produkce ostatních Tesel. Nevylučoval bych ani svod v plošňáku nebo nějakou krystalickou korozi pájených spojů.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#44 Příspěvek od elektrosvit »

Dneska jsme rozjížděli s kolegou T632 ve školní dílně. Napohled to byl docela šrot, ale podařilo se nám ji rozehrát. Byl vadný jeden elyt na výstupu z dekodéru, totálně zamrzlý ladicí potenciometr, chrastily přepínače. Po odstranění uvedených závad přijímač hrál, ale různě lupal a nepravidelně vypadával jeden kanál. Způsobovaly to studeňáky u nožiček potenciometrů. Po propájení závada zmizela. Máš tyto spoje v pořádku? Z mechanického hlediska byl zdeformovaný přední panel i nosník tlačítek, jako by do přijímače někdo kopnul. Zvuk přijímače mi přišel docela solidní.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#45 Příspěvek od FERYACT »

O germaniových transistorech bylo známo že mají max teplotu 75°C.Měl jsem ve svém mládí v provozu zpětnovazební přijímač z tranzistorem ...NU70 na vstupu.Začal stále více šumět a tak jsem tranzistor vypájel a dal do zkumavky.
Čtvrt hodiny jsem tranzistor dusil na bodu varu.Po zapájení šum poklesl.Asi nehermetický obal.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“