Shnilé pancéřové hadičky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

S klidem se zase zlob , zveš si špatného instalatéra . Proč si nezveš špatného elektrikáře či elektronika ? Pro mne kecy . Je to olidech . Minulý týden jsem si nechal zavolat šéfa motorestu a sdělil mu , že k němu již nikdy nepřijdu . Jo to bychom měli dělat všude .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#32 Příspěvek od Otkundes »

Taky mi již u splachovače praskla v noci hadička. Naštěstí, v podlaze je kanálek. Trvalo však několik měsíců, než nasáklá cihlová zeď vyschla.
S těmi hadičkami je to relativní. Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR? Při tlakových rázech, vyvozovaných prudkým uzavíráním proudu vody pákovými bateriemi, solenoidy praček a myček je s podivem, co domovní rozvody vody vydrží. Vodovodní (a jiné) havárie byly a budou. Místo blbnutí a pravidelných preventivních výměn hadiček, je vhodné mít proti těmto škodám uzavřenu pojistku...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#33 Příspěvek od p32 »

Otkundes píše:Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR?
Přívodní trubka nebo fitinka z PPR rupne? To jsem ještě neviděl. Ne, že by se to nemohlo stát, ale fakt jsem o tom ještě ani neslyšel. Můžeš dát nějaké odkazy, kde se to stalo a bez předchozího mechanického poškození?
Když tady zrovna koukám na ustřiženou (mnou) PPR trubku, tak si myslím, že těch 2,5 mm stěny ten tlak vody v paneláku nemá jak prorazit a v barákách s menším tlakem už vůbec ani nápad.

to BOBOBO: to, že by se ti to nelíbilo, to je fakt jen věc tvého názoru. Ty hadičky jsou na tak prostě stavěné. Prostě ti to někdo tedy neřekne a za 5 let a více si o tom můžeš vykládat v místní hospodě s fakt "dobrým instalatérem".

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#34 Příspěvek od p32 »

BOBOBO píše:Minulý týden jsem si nechal zavolat šéfa motorestu a sdělil mu, že k němu již nikdy nepřijdu.
Říkal mi, že je rád a že si konečně oddechnul. :lol: Ale možná to byl jinej šéf a jinej zákazník. :lol:
BOBOBO píše:Víte kolik tlaku je na nerez vlnovec v provozu , na který je atestován ? 10cm vody . A vy tam posíláte 50m vody . Ale co ....kecy
Nezaváděj nové jednotky a zkus to napsat v MPa. Třeba tomu pak porozumím a ještě mi sděl, kde jsem vzal 50m vody, když u nás teče jen v litrech. Prostě ten tlak napiš v jeho jednotkách a možná mi to dojde.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#35 Příspěvek od dobrman »

BOBOBO píše:...... Víte kolik tlaku je na nerez vlnovec v provozu , na který je atestován ? 10cm vody . A vy tam posíláte 50m vody . Ale co ....kecy
no, nevím kde si přišel na ty hodnoty
10cm sloupec je 0,01bar , což je absolutní blbost...
Přílohy
nerez_vlnovcova_hadice.jpg
(120.42 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#36 Příspěvek od xsc »

p32 píše:Nezaváděj nové jednotky a zkus to napsat v MPa. Třeba tomu pak porozumím a ještě mi sděl, kde jsem vzal 50m vody, když u nás teče jen v litrech. Prostě ten tlak napiš v jeho jednotkách a možná mi to dojde.
Na metry nebo mm vodního sloupce se tlak udával běžně. Přepočet je jednoduchý, přibližně 10m ~ 1atm ~ 1bar ~ 0,1MPa. Nesmyslem je samozřejmě odolnost vlnovce 10cm.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#37 Příspěvek od p32 »

Ale o to snad šlo, ne? Hloupého trkni, chytrému napověz nebo snad obráceně? :lol:

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#38 Příspěvek od serviceman »

Fitinka pod baterií mi také praskla. Byla to vlasová prasklina, nebylo to skoro slyšet, ráno všude v bytě voda.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#39 Příspěvek od renda15 »

Nesouvisí to úplně s tématem, ale další vlákno se mi zakládat nechce. V poslední době se na hodně instalacích topení, které byly vyhotoveny v mědi stává, že se v podstatě probrousí topným médiem typicky kolínko před radiátorem. Začne sáknout a je zevnitř na vnějším oblouku ztenčené až na papírovou tloušťku. Když jsem před 22 lety dělal rozvod topení v domku z hostalenu (ppr) spousta lidí z toho měla strach a rozmlouvali mi to. Je pravdou. že mám v podstatě nízkoteplotní topení, při -10°C venku mám teplotu vody cca 50°C, takže se o moc víš nedostanu, ale hostalen funguje lépe než měď. Je zajímavé, že to dělají pouze instalace z pájené mědi, ty lisované jsou ok.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#40 Příspěvek od Martin_Fio »

Myslím si, že alespoň tato prasklá hadička není vhodná k připojení v rozvodech vody, guma je cca 0,8mm silná a drátky ???. rozhodně nebyla 5let stará. Dalším problémem jsou kulové uzavírací ventily, jenž mají ve výrobě část s vnějším závitem našroubovanou a těsněnou jen zhmožděním závitu. Zlatá myjava - nepamatuji takovouto havárii ze svého mládí a hadičkám se vyhýbám jak čert kříži. Kuláky nahrazuji nerezovýma z jednoho kusu a v sérii s šoupětem z Myjavy.
PPR trubku pamatuji prasklou po "opravě" instalatérskou firmou, kdy na výstupu výměníku namontovali 40mm PPR a ta své délce praskla. Příčinou pravděpodobně byla manipulace s PPR v mrazu.
Choulostivou věcí u PPR jsou vnitřní zástřiky, kdy "instalatér" přespřílišnou silou dotáhne těsněný kus s vnějším závitem a prstýnek kovu v PPR praskne.
K ztenčené měděné trubce už tu je v jiném vlákně komentář. Stejnou poruchu jsem již na lisovaném kolínku viděl.
Přílohy
hadicka pripojovaci _havarie_vody_.jpg
(63.99 KiB) Staženo 23 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#41 Příspěvek od p32 »

Kulové uzavírací ventily nejsou vhodné pro pevné trubky, protože jsou dělané pro PPR rozvody. Pro manipulaci s PPR materiálem jsou dané technologické postupy a nelze počítat s tím, že někdo bude manipulovat s PPR materiálem v mrazu - nedodržení technologického postupu.
Hadičky ani nemohou být testovány na nárazové tlaky ve vodovodním systému v paneláku apod., protože by je pak nemohli prodávat. Kdo si je tam nechal dát, tak ať si nestěžuje a nesvádí to na špatné instalatéry.
Zástřiky nemusí být problém, pokud se používá doporučená teflonová páska. Ale někteří jsou chytřejší a narvou tam koudel. Když to vyjde, tak už to zase nikdy nejde povolit bez následků.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#42 Příspěvek od breta1 »

p32 píše:
Otkundes píše:Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR?
Přívodní trubka nebo fitinka z PPR rupne? To jsem ještě neviděl. Ne, že by se to nemohlo stát, ale fakt jsem o tom ještě ani neslyšel. Můžeš dát nějaké odkazy, kde se to stalo a bez předchozího mechanického poškození?
Když tady zrovna koukám na ustřiženou (mnou) PPR trubku, tak si myslím, že těch 2,5 mm stěny ten tlak vody v paneláku nemá jak prorazit a v barákách s menším tlakem už vůbec ani nápad.

to BOBOBO: to, že by se ti to nelíbilo, to je fakt jen věc tvého názoru. Ty hadičky jsou na tak prostě stavěné. Prostě ti to někdo tedy neřekne a za 5 let a více si o tom můžeš vykládat v místní hospodě s fakt "dobrým instalatérem".
Já bydlím v Brně, asi před 5 roky proběhla rekonstrukce vody v baráku (4 vchody, 5 pater).
Postupně náhodně praskaly PPR, ze začátku se to řešilo jen výměnou části trubky, pak toho bylo čím dál více a dneska už je to vyměněno komplet v celém baráku.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#43 Příspěvek od p32 »

To dělali klasickou výměnu ze starého, "nespolehlivého" po třiceti letech?
Ano, dá se nakoupit materiál PPR levněji a také lze použit jen PN10 místo PN20 a při skladování před instalací se s tím "láskyplně" švihne o zem, zvláště v zimních měsících. To pak musí praskat jedna radost než zjistili, že doprasili celou dodávku PPR a musejí koupit nové, spolehlivé. :lol:
Takhle tady kdysi dávali dlažbu na balkony - v únoru. Asi za týden to vše sekali dolů a dávali tam jak dlažbu vhodnou ven do mrazů, ale i to lepidlo jako nemrznoucí. Ukrajincům bylo jedno, co tam dávají, protože byli placeni za práci a dotyčný dodavatel si upravil fakturu, aby na to i tak vydělal. :lol:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#44 Příspěvek od breta1 »

Jsou to dvouletkové baráky z roku 1948, byly tam kovové trubky.
Nevím, jaké byly ty nové plasty kvality a jak s nimi zacházeli, výsledek ale byl, že je všechny museli vyměnit.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#45 Příspěvek od p32 »

Já si myslím, že i ty původní trubky byly ok, ale kšeft je kšeft.
Jinak u těch PPR trubek bych se zamyslel nad tím, co vše by se muselo udělat pro to, aby byly v takovém stavu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“