Jak měřit proud u řízenýho usměrňovače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#31 Příspěvek od Victronix »

EKKAR píše: No to víš že to tam je...
https://www.ulozto.cz/!ReYbdWsTd/nabije ... bijeni-pdf
Nelze otevřít soubor :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Jo, tak to už ale nebude moje vina ...
Ništ, já to tam naláduju duplicitně - ten první soubor není ode mne.

Zkuste https://ulozto.cz/!1dY56vuyGRvH/rucka-rar heslo do RARu elektrobastlirna
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 11 led 2017, 22:21, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

Victronix píše:
EKKAR píše: No to víš že to tam je...
https://www.ulozto.cz/!ReYbdWsTd/nabije ... bijeni-pdf
Nelze otevřít soubor :?
Nojo, mě Reader 12-ka taky hlásí nekompatibilní nebo poškozený.
Jak jsi to pojmenoval?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Ten soubor jsem jen našel - neupínal.
Můj je tenhle:
https://ulozto.cz/!1dY56vuyGRvH/rucka-rar - heslo do něj máš vejš ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

Hmm, díky! Ta nabíječka co jsem zkoumal je tam taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#36 Příspěvek od TAKJAN »

Nabíječky jsou silně v kurzu. Když čtu různá fóra, musím se smát, co mají najednou majitelé chrochtů za problémy. Sice jezdí za 4,987, ale nenastartují. Patří jim to, jedometům.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

A ty sis zrovna pořídil novou baterku a nebo startuješ klikou nebo tlačením? :lol:
A co je podle Tebe schrot? Podle mýho servisáka každý auto po dvouletý záruce. :wink: Samozřejmě, ten schrot ho dobře živí....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#38 Příspěvek od EKKAR »

Jirko, ne SCHROT jako šrotiště, ale CHROCHT jako odvozeně dýzlák - těm se říká CHROCHT nebo taky TURBOCHROCHT ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Slyšel jsi někdy takovou fábuli 1,4TDI (3válec!!!) rozjíždět studenou od nízkejch otáček? Prasisko hadr ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#39 Příspěvek od Celeron »

Ach jo, už ani neumím při čtení skládat správně písmena. :oops:

Jo jinak valím do baterky bez diod 4A, žárovka baští 21W, napětí klesá a hustota taky. Nějak mě to neštimuje, vypadá to, že se stále vybíjí. Nebo to je ohřevem od nabíjení a vybíjení zároveň? Za 3 hodiny se přeci žádnej desulfazázrak stát nemůže.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#40 Příspěvek od EKKAR »

To je tím "bez diod" - kdybys je tam dal, proud bude pulsovat tam a zpátky, takhle jen teče nabíjecím směrem s proměnnou intenzitou a žádná desulfatizace neprobíhá = ta je vázaná jen na střídavej průběh.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#41 Příspěvek od TAKJAN »

Baterku mám nejmíň čtyři roky. Ale ne chrochta:-))
Tady jsou taky nabíječky (a vůbec plno užitečných věcí) http://amapro.cz/datove_zdroje/katalogy ... ab%EDje%E8

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:To je tím "bez diod" - kdybys je tam dal, proud bude pulsovat tam a zpátky, takhle jen teče nabíjecím směrem s proměnnou intenzitou a žádná desulfatizace neprobíhá = ta je vázaná jen na střídavej průběh.
Jak to, když pomine krátkej nabíjecí pulz, tak proud z baterky teče většinu času ven do žárovky. Co na tom, že do žárovky teče i nabíjecí proud.
Ale s tím trafem a dvěma diodama a žárovkou to je určitě účinější, zapoměl jsem na přičítání napětí trafa.
No vidíš, jak je člověk línej, chce si to co nejvíc zjednodušit. Asi před rokem a půl jsem to měl nabastlený a 18Ah baterce to prodloužilo život skoro o rok. Ani nevím, jestli jsem to rozebral, nebo to někde leží v regálu. Nejhorší bude zase vyhrabat nějaký 14V trafo...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

EKKARe, kontrolní otázka:
Přenohl jsem lenost a ubastlil "trafožárovkodvoudioďák". Z trafa leze dle obyč digitálu za diodou 0,43A, žárovka 24V/2W žere 0,06A a je na ní cca 16V. Baterka má 13,53V. Gut a nebo s něčím cuknout? Není ten vybíják málo? Mám tu 12V/5W, mohl bych je dát do série, s tím to žere 0,15A.
Dle biografu do baterky nějaký špígry jdou, je otázka, jestli těch 0,43A je skutečnejch. Jede to 9 hodin a napětí baterky se zvýšilo o 4 setiny.

Jo ještě jsem si vzpoměl, tím předchozím dvoudením pulzním nabíjením a žárovkou přímo na baterce se mi rozsvítilo mágivoko, ale přes noc asi zchladnutím zase zhaslo. Moc se to neohřálo, v boudě bylo kolem nuly. Pouhým nabíjením až do bublání se to před tím nepovedlo a hustota taky vylezla 0,1 - 0,15 vejš, než dřív.
Dík za konzultaci.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

A máš to zapojený jako v tomhle příspěvku: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 624#192624 ???? Tzn. jedna dioda "do baterky" a druhá "ven z baterky" v sérii se "slabou" žárovkou?

V takovým případě totiž proud skrz samotnou diodu teče jen v momentě, kdy napětí z trafa mínus UAK diody je větší, než elektrochemický napětí na baterce, ALE když je na sekundáru opačná půlvlna = proud teče "z baterky", tak je první dioda zavřená a napětí na vinutí se sčítá s napětím na baterce - a pak ta 24V žárovička omezuje proud na cca desetinu toho, co teče v tý první půlperiodě "do baterky". Když máš silný trafo, tak proud "do baterky" můžeš omezit žárovkou 12V/15W nebo 12V/25W v sérii s tou "diodou do baterky".
Každou diodou (i žárovkou) pak teče proud JEN V JEDNÝ PŮLVLNĚ sekundárního proudu trafa ...

Jinak to napětí je v pořádku, pomalu poleze nahoru, pohlídej si aby nepřelezlo 14,5V - pak musíš baterku částečně vybít (stačí i jen žárovkou třeba H7 = 55W = 4,5A) a ten "desulfátor" potom zapojit znovu. Jednorázovým plynulým NEZKRATOVÝM vybitím to rozpouštění sulfátu nezrušíš, to naopak bude po tom vybití a novým připojení znovu pokračovat dál .
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#45 Příspěvek od Celeron »

Mám to tak. Ale neodpověděl jsi mi, jestli těch 60 mA skrz žárovku není moc málo. Našel jsem ještě žárovky 18V 0,15A.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“