KICad - čeština + otázky a odpovědi

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#31 Příspěvek od lesana87 »

Ano, zobrazit nepokovené díry. Ta vysvětlivka u marginu dává tušit, že kolem okraje desky je nějaké "ochranné pásmo", kam asi nejde nic umisťovat a to zaškrtávátko to "pásmo" zobrazí. Je to tak nějak?

Edit: Pokud je tomu tak, nesnažila bych se mermomocí ten okraj pojmenovat. U zaškrtávátka bych dala Okraj a nápovědu "Obrys využitelné plochy desky".

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#32 Příspěvek od hakamusai »

Hmm,jak funguje Margin netuším.Zkusil jsem jej použít na desce a tváří se jako další technická vrstva bez funkce.Snad když přeložím Margin jako "okraj",úplně špatně to nebude.

Edit: konec jsem četl až po změně
Edit2: ve zdrojových souborech KiCADu jsem se dočet,že tem Margin je jednou z uživatelsky definovaných vrstev a navíc přejmenovat asi nepůjde.Popisek přejmenovat půjde.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#33 Příspěvek od hakamusai »

Pomůže někdo překladem s červeně vyznačenýho ?
Díky.
Přílohy
Untitled.png
(44.12 KiB) Staženo 372 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

jura80 píše:A já mám taky problém a dotaz kolem prokovů. Když exportuju PCB do gerberu, pořád mně to zakrývá prokovy nepájivou maskou, ale chcu je mít volný, protože PCB je jednostranný a "prokovy" tam mám jen kvůli propojkám (takže to vlastně nejsou prokovy páč tam ve výsledku nebude top). Při plotu do gerberu nepomáhá ani zaškrtnutí/odškrtnutí volby "vias on mask" vpravo nahoře.

Nějaký nápady?
Při exportu zaškrtnout "Do not tent vias"

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#35 Příspěvek od Cust »

Guggy píše:blind, burried vias - slepé a utopené prokovy
"Differential pair" -Diferenciální pár
já jsem se setkal s výrazem slepé/pohřbené prokovy/průchodky/vrtání

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#36 Příspěvek od hakamusai »

Otázkou je na co vše má vliv.Dle popisu se jedná pouze o jednu (množného čísla) záležitost (vias)

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#37 Příspěvek od jirys »

Panove jde do tohoto programu pretahnout schemata a desky z programu Altium 17 ?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#38 Příspěvek od Cust »


Uživatelský avatar
edob
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2018, 01:00

#39 Příspěvek od edob »

Dobrý deň všetkým. Kvôli možnosti simulácie som si nainštaloval 64 bitovú beta verziu Kicad-u (viď príloha). Mám ale takýto problém. Doteraz som používal 32bit verziu z r. 2013, kde mi fungovalo zobrazenie 3D modelov súčiastok, ktoré mi ale nefunguje v uvedenej 64bit verzii. Aj keď súbory nakopírujem do knižnice nová verzia ich vôbec nevidí. Aby som to upresnil, vidí síce plôšky a diery na PCB, ale samotnú súčiastku nie. Poradí niekto ako na to? Tiež by som chcel vedieť či niekto nemá český, alebo slovenský preklad použiteľný v tejto verzii, prípadne kde sa dá stiahnuť? Originál preklad tam síce je, ale nie je kompletný.
Přílohy
Kicad.jpg
(209.75 KiB) Staženo 366 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

Zdravím,
možná bude problém s verzemi. Máš naistalovanou verzi 4 nebo 5? Pětka je ve vývoji a není vydána stabilní verze. Já jsem si nainstaloval vývojovou 5 ku a 3D se přestalo zobrazovat. Bylo to kvůli přístupu do cache adresáře, kde jsem musel přepsat práva - vlastníkem byl root. Pak může být ještě problém, pokud máš 4, že jsi s githabu stáhnul soubory pro pětku a ty tuším nejdou zobrazit ve čtverce.
Čust

Uživatelský avatar
edob
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2018, 01:00

#41 Příspěvek od edob »

hakamusai píše:Super.
Můžu ještě další ?
Margin vypadá jako jakýsi okraj desky.Jak to správně zapsat ?
Dá sa,prosím, niekde stiahnuť čeština s touto úpravou? Tá z úvodu stránky uvedené preklady neobsahuje.

Uživatelský avatar
edob
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2018, 01:00

#42 Příspěvek od edob »

Prosím dá sa niekde stiahnuť podrobnejšia čeština ako je tá v úvode tejto stránky? Tak aby tam boli aj preklady bočného panelu s vrstvami, ako to ja stránke 2?

Uživatelský avatar
edob
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2018, 01:00

#43 Příspěvek od edob »

Ešte by som mal dotaz na použitie modulov (export) zo staršej verzie (2013) do novšej (2018) 4.0.7. Doska zhotovená vo verzii 2013 má v 3D zobrazení všetky súčiastky v 3D, ale pri otvorení vo verzii 4.0.7 už nie sú vidieť a ani knižnice modulov z verzie 2013 sa tu nedajú použiť, resp. som zatiaľ neprišiel na to, ako.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#44 Příspěvek od Cust »

to nevím jak to je,
nicméně bych ručně přepsal cesty na moduly používané v nové verzi

Uživatelský avatar
edob
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2018, 01:00

#45 Příspěvek od edob »

To bohužiaľ nefunguje, pretože súbory v novej verzii majú iné prípony a teda sa súčiastky nedajú zobraziť. Skúšal som aj zamiešať súčiastku medzi ostatné, ale vôbec ju nie je vidieť v ponuke. Skladba súborov v jednotlivých adresároch je úplne iná. Skúšal som aj stiahnutie modulov zo SamacSys pre Kicad, ale 3D modely nie sú kompatibilné s novou verziou, kým v starej fungujú.
Ešte som sa k tomu vrátil. Tento problém je popísaný aj priamo na stránkach SymacSys ( https://forum.kicad.info/t/problem-impo ... oader/9164 ), ale zatiaľ bez odpovede. Takže ak niekto vie poradiť, poteší ma to.

Odpovědět

Zpět na „Software“