LED dioda na 230AC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#31 Příspěvek od Artaban001 »

modrou LED jsem na 12V zběrnici v reproduktoru k PC napájel na místo 1KΩ odporu odporem 470kΩ, aby svítila tak jak chci já a ne jak chce výrobce bedniček..

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#32 Příspěvek od FHonza »

Dneska se všude cpou modrý a hodně svítivý :) Na router jsem musel vzít černou fixu a všechny je přemalovat.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#33 Příspěvek od Achab »

Ty AC signálky svítí v obou polaritách, zřejmě tam nejsou běžné LED.
"Některé LED diody jsou schopny pracovat se střídavým napětím. V takovém případě jsou rozsvíceny jen polovinu periody, ve které jsou polarizovány propustně. Periodicky se tak rozsvěcují a zhasínají s frekvencí střídavého zdroje. Řešením pro odstranění tohoto jevu může být antiparalelní zapojení dvou diod."

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#34 Příspěvek od weed_smoker »

Oboustranný LED se někde prodávaj.Jsou v tom zalitý 2 antiparalelní systémy stejný barvy (prahový napětí je u obou čipů stejný,takže jeden druhýmu sráží závěrný napětí na hodnotu svýho propustnýho).Byly i oboustranný LED se dvouma barvama,ale u těch barva s nižšim propustnym napětim odcházela,pokud byly dlouhodobě pod šťávou v tom směru,kdy svítí barva s vyššim Uf.
Světlezelený a červený v barvenym pouzdru 3mm a 5mm byly nejčastější,možná jsou k sehnání i žlutý nebo oranžový.Jestli jsou oboustranný i modrý/tmavozelený/bílý,to nevim.
BTW.PC814 má na vstupu taky oboustrannou LED.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#35 Příspěvek od Achab »

V červených signálkách AD16-8A-R je pouzdro LED zabarveno oranžovo-červeně takže těžko říct jaké světlo vlastně emitují. Signálky jiných barev jsem rozdělané neměl takže nevím jestli je barevný jenom plast signálky nebo i dioda.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od PotPalo »

Mal som na mysli niečo takéto. Na AC by to svietilo skôr modro, možno trochu do fialova, neviem.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#37 Příspěvek od PavelFF »

mtajovsky píše:...Co se týče závěrného směru, je principiálně špatně polarizovat LED v závěrném směru. 230V AC ji v závěrném směru prorazí na 100% (ve smyslu vynutí si proud v závěrném směru - ne hned zničí)a je otázkou jak dlouho to ten který konkrétní kus LED vydrží při proudu omezeném použitým odporem.
Souhlasím s uvedeným ale ze zvědavosti jsem pár ledek zkusil na svém primitivním charakterografu a u některých kusů byl výsledek velmi překvapivý.

Neznám typy diod, takže se omezím na označení zelená/červená/žlutá a myslím tím velmi staré(20let a víc) kusy určené na proud kolem 20mA.
Pak jsem zkoušel novější nízkopříkonové vysocesvítivé (na proud kolem 2mA). Údaje jsou při závěrném proudu 1mA.

Například jedna stará červená dioda měla UBR asi 500V ! Pro jistotu jsem zkusil jestli svítí a svítí. Ten samý typ, jiný kus, měl třeba jen 70V.

Staré zelené: 350V , 180V, 170V, 220V
Staré žluté : 40V, 40V
Modré vysocesvítivé: 40V , 70V, 50V
Červená vysocesvítivá : 40V, 40V, 70V
LQ100: 20V
Zelená vysocesvítivá: 60V, 30V, 50V

Některé kousky prostě překvapily a dalo by se říci, že je 230V v závěrném směru ani neotevře. Jsou to naprosté výjimky ale jsou.

mtajovský či Bernard by jistě dokázali spočítat celkový ztrátový výkon na modré diodě s průrazným napětím třeba 50V provozované na 230V/50Hz se sériovým odporem třeba 1M. Dokud je výkon dostatečně malý a nezpůsobí nadměrný ohřev , tak dioda přežívá bez úhony. I bez druhé diody, což by staromilského konstruktéra ani ve snu nenapadlo, natož aby to tak zapojil a provozoval.


Odpovědět

Zpět na „Poradna“