Záložní zdroj s čistě sínusovým výstupen

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od jova1 »

Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, zda by na takovýhle zdroj nešel využít právě ten driver pro krokový motor + klasické trafo a budit to třeba z té 555tky. Na ten motor čerpadla by se to snad dalo vyladit. :roll:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

To co vidis na obrazku jsou prubehy proudu, ne napeti.
Rekl bych ze krokove drivery budou pro tohle nepouzitelne - jsou to proudove zdroje, analogicky jako napriklad u napajeni LED.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Našel jsem dvě fotky z testu toho mýho nápadu, jen byl použitej klasickej polomost. Motor ze SAPI1, příkon tuším cca 50W, s rozběhovým kondíkem. Ten motor udělá taky hodně.

Nějaké další filtrování kondíkem na sekundáru nefungovalo, naopak se ukázalo ideální ten motor "přetaktovat" na 60Hz.

Sorry za kvalitu fotek, je to archiv, nikoliv určený na výstavu.

Je to průběh napětí na motoru. Pak jsem toho nechal, musel bych začít myslet a vyvíjet...
Přílohy
plm_2.jpg
(48.78 KiB) Staženo 55 x
plm_1.jpg
(46.11 KiB) Staženo 52 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#34 Příspěvek od Pikofarad »

Victronix píše: Osobně bych na takovou důležitou věc nic nestavěl. To by muselo být sakra ověřené zapojení.
Já taky ne.Za 6k je Astip Elston 120 S2 DUO,ověřená kvalita a spolehlivost.To je dnes pakatel,někdo to vyhulí za 2měsíce

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#35 Příspěvek od Ondra2 »

No já nevím, čerpadlo co chodí i na stejnosměr stojí dva a půl tisíce. K tomu se dá ta upska a je po problému, ne? Stavět sinusový měnič jenom na to, aby hýbal motorem je zbytečný luxus.

https://www.topenilevne.cz/grundfos-alp ... 0wod5WgMCw

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#36 Příspěvek od _luky_ »

Máš tušení, co je uvnitř? Mám doma poměrně čerstvě 3 kusy (25-40 Alpha2L) a zahrávám si s myšlenkou to pohánět jen DC/DC měničem. Regulace poběží z 24V DC. Tak kdyby to jelo třeba od 48VDC, tak by to bylo fajn. Ale netuším co je uvnitř a na pokusy je to drahý.

Sice mám v záloze APC SmartUPS 1400, ale ta věc má na můj vkus docela vysokou standby spotřebu...

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#37 Příspěvek od vavy »

Ondra2 píše:No já nevím, čerpadlo co chodí i na stejnosměr stojí dva a půl tisíce. K tomu se dá ta upska a je po problému, ne? Stavět sinusový měnič jenom na to, aby hýbal motorem je zbytečný luxus.

https://www.topenilevne.cz/grundfos-alp ... 0wod5WgMCw
kde je tam napsáno, že je i na stejnosměr?Vidím jen 1x230V/50Hz
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#38 Příspěvek od vavy »

forbidden píše:Mám tu SmartUPS 1400, ale bez baterií. Za 1000,- ji můžu postrádat.
A ta má jaký výstup?
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Už jsem ti to napsal na první stránce - SmartUPS-ky mají PWR modulací vytvořenej skoro-sinus. "Trestem" za to je pak o několik málo % menší účinnost ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#40 Příspěvek od Ondra2 »

Alpha 2 má vlastní třídač pro motor, tj chodí na usměrněné a vyfiltrované napětí sítě. Viz: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2540207.html

Samozřejmě výrobce uvádí 230VAC, protože je to standardní. I Pc zdroje a vůbec veškerý spínáky mají napsáno že jsou na AC, i když chodí i na DC. Jiná otázka je přetěžování jedné poloviny graetzu, popř pulzní zatížení filtračního kondíku při provozu na obdélník. Ale vzhledem k tomu, že to tak chodí pár minut za rok, je to OK.

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#41 Příspěvek od vavy »

díky za odpovědi...
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Vavy, stáhni si tenhle soubor: https://ulozto.cz/!3WvqtG6ltLEc/sinus-stridac-rar
Máš tam ten slíbenej sken z Bozděcha, tak velký je to kvůli rozlišení. Případný dotazy na zvednutí výkonu nebo na úpravu pro napájení ze 24V případně 48V dávej sem do fóra.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#43 Příspěvek od vrky »

Záložní zdroje pro automatické kotle https://www.akoupelnyatopeni.cz/zalozni ... ke-kotle/#

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

Ondra2 píše:Alpha 2 má vlastní třídač pro motor, tj chodí na usměrněné a vyfiltrované napětí sítě.
Můžu potvrdit, kámoš má u někakýho Atmose na dřevo taky Alfu s displejem, co hlásí výkon oběhovky a napájí ho z UPS Fronton Nano 800, kterou někde splašil bez baterky za cigára. Kupoval jsem mu do ní PB Panasonic 9AH a uváděl do chodu. Po prvním nabití mu vydržela hnát čerpadlo přes 2 hodiny. Na krátký výpadky to stačí. A pokud ne, má zapojený vychlazování kotle přes kapilárovej termoventil, kterej otvírá kolem 85 st.C. a je napájenej z městskýho vodovodu, takže autonomní pojistka proti uvaření když umře UPS . Aby nešel proud a zároveň netekla voda se ještě za cca 5 let, co to má nestalo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od Habesan »

EKKAR píše:tak velký je to kvůli rozlišení.
Hlavně to má nesmyslně velký rozlišení stupňů šedi.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“