O složkách pole (odděleno)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od kulikus »

EKKAR píše:Já napsal, že Alobal NEOSLABÍ MAGNETICKÝ POLE ANI O DESETINU - ne že ho neoslabí vůbec. A ten neodymovej magnet padající vodivou trubkou vůbec nemá s elektromagnetickou energií nic společnýho - tam dochází k elektromagnetický indukci vinou pohybu toho magnetickýho pole uvnitř vodivý trubky, ve stěnách se indukujou vířivý proudy a jejich elektromagnetický působení brzdí ten pohyb magnetu - to je naprosto normální jev. Ale s rušivýma polema BOHUŽEL souvisí jen tím, že to je taky magnetismus a jeho projevy ...
Přiblížím tu analogii.
Padající magnet vytváří v konkrétních částech měděnné trubky změnu magnetického pole podobně jako se mění magnetické pole dopadající vf elmag vlny v daném místě (fólie). Změna mag. pole indukuje v plášti trubky vířivé proudy stejně jako mikrovlna v plášti vlnovodu.
Vířivé proudy vytvářejí vlastní magnetické a elektrické pole opačného charakteru, které působí proti charakteru polí dopadající vlny a vytváří vlnu odraženou (vlnovody, mikrovlnná zrcadla).
Aby se vlna plně odrazila, musí být materiál podstatně tlustší než hloubku vniku, a musí být dobře vodivý, jinak se vlna odrazí s útlumem.

Je-li tloušťka materiálu menší než hloubka vniku, dojde jen k částečnému odrazu a zbytek energie vlny projde skrz.

A teď v číslech:
Pro alobal je měrný elektrický odpor Al = 28,74 nΩ·m a na frekvenci 560kHz vychází hloubka vniku 115 um. V této hloubce už bude proudová hustota indukovaných proudů jen 36% z hodnoty na povrchu.

Alobal má tloušťku kolem 100um. To je pro AM zjevně málo. Ale když zabalím do alobalu mobil (pro 950MHz je hloubka vniku do Al 3 um a pro 1800MHz ještě menší), ani nepípne - nelze se dovolat.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#32 Příspěvek od Cust »

K tomu mobilu v alobalu - už se to tu probíralo, takže si to vyhledej nebo si to vyzkoušej. Mobilem zabaleným do alobalu se dá bez problémů zavolat. ;-)

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#33 Příspěvek od LADER »

Tak jsem na zkoušku zabalil mobil do alobalu a zavolal na něj.

A ozvalo se: "Je nám líto, ale s volaným číslem se nyní nelze spojit. Je buď vypnuté, nebo nedostupné."
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

Já jsem si pokecal s manželkou "přes alobal".

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od kulikus »

Asi máš ošizený alobal... Mně dopadl experiment jak u LADER, ... nelze se spojit.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#36 Příspěvek od Cust »

hmhm, že bych to špatně zabalil? Jak budu mít po ruce dva telefony, ještě jednou vyzkouším.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#37 Příspěvek od breta1 »

Ono taky záleží, jak blízko je BTS - ve městě jsem strčil mobil do papiňáku, ten ještě do plechové skříně a po zavolaní na něho vesele zvonil...

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#38 Příspěvek od LADER »

Do papiňáku jsem se teď taky dovolal, ale to bude asi tím, že poklička není po obvodu elektricky propojená s hrncem. Ale pokud by se to po tom obvodu proletovalo, pak by to mohlo být dobře odstíněný, ale zkoušet to nebudu. :-)
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#39 Příspěvek od danhard »

Ano, už to zde bylo vysvětleno.
Pokud je dostatečný příjem, tak ani potlačení 40dB ten mobil nepozná, protože umí zpracovat signály v dostatečném amplitudovém rozsahu.
Že to nemá žádný vliv na elektromagnetické vlnění ve frekvenčním pásmu mobilu si může myslit jenom hlupák :roll:

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#40 Příspěvek od microlan »

Někteří lidé nelžou, ale svoji polopravdu budou hájit do nekonečna

Odpovědět

Zpět na „Teorie“