Generálka NAD 5120

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#31 Příspěvek od Hill »

sinclair píše:Hille, neseknul ses s tou kompenzačkou o jeden řád?
Protože třeba metrovej stíněnej kablík běžný kvality a průměru živý žíly má okolo 150pF žíla/stínění, některé mizernější i víc....
Sekl jsem se, Leoši, máš pravdu, nedopsal jsem to nebo omylem odmazal: těch 22 až 56 pF se doporučuje pro MM přenosky Ortofon k doplnění kapacity kablíku vedoucímu z NC470 na vstup předzesilovače. Bylo to na nějakém českém fóru, ale najít znovu se mi to nepodařilo, abych dal odkaz. Náhoda je mamlas, třeba na to znovu narazím, až budu hledat něco jiného.
Pro řadu OM(B) platí kapacity v rozsahu 200 pF až 500 pF, tady je to přímo od výrobce, zatímco pro LM10, LM15, LM20 i LM30 doporučuje celkovou kapacitu přímo co nejblíže 400 pF, lze tedy se značnou jistotou očekávat, že pro LM18 bude stejná kapacita slušet taky.

K mé JVC Z4S jsem musel předzesík vrstavět přímo do skříně gramofonu, protože přenoska má doporučenou zatěžovací kapacitu rovných 100 pF, což byla komplikace: kapacita kablíku byla akorát teprve, když byl krátký, a nedosáhl ve věži k předzesíku. Proto je předzesík hned pod vývodem z raménka a přidaná kapacita 82 pF vyhovuje.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#32 Příspěvek od sinclair »

No jo, ale dyť ty vynechaný 100n kondy a odpory na vstupech MBA810 se vlečou snad už od Spideru :D Tam to tím prachem z auta dělalo po pár desítkách hodin takový rány, že to majitelé radši vypnuli a nosili do servisů, jako že je v řiti poťák:D
To způsobil sám Rožnov tohle. Každý rozumný konstruktér obětoval ten jeden supermit 100n a 150k odpor za pár halířů, než riskovat potíže s poťáky. Já chápu, že v hromadné výrobě je třeba milión supermitů a milión TR212 významná položka :D, ale za ty následný trable to nikdy nestálo.
To by totiž musely mít všecky naše poťáky aspoň trojitý jezdce a dvojitý sběrače - a to neměl vůbec žádný z RVHP, dokonce ani ty polský pajcy ALPSů, co jsou namontovaný v PW8010.
Ke cti TP28x sloužily V uhlíky v jezdci, ale špína je holt špína.

Ale takových věcí napřesdržku bylo mnohem víc, pohříchu skoro vždycky z Bratislavy/Vráblí a pár se jich dokonce dopustil i Velký Vont Janda s podržtaškou Rybářem /oficiální autoři řady TW140/.
Ten balanc v TW140S je na facku, vážně. Tandemák křížem do vazby a ještě s takovým kýbliskem v sérii. Taky nějak kluci pozapomněli na to, že se ten poťák taky někdy zasere, nebo se spíš rozleze ložisková vazelína od štítu.
Ten druhý případ je daleko častější - možná to máš jináč, ale mně vždycky u tuzemských tandemáků daleko víc prská přední dráha, co je blíž k ložisku.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 12 led 2018, 19:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#33 Příspěvek od sinclair »

Pokud je na šasi zespoda místo a nenasírá tam rozptylákem motorek, tak proč nee. Taky jsem párkrát SMR300 omotával tím permalloyovým páskem, co jím byly původně omotaný kvalitnější kazeto-magnetofonový motorky.
Na tom kazetovým ss motorku bylo těch závitů 0,3 plechu někdy i pět a na likvidaci pole ze SMR300 to bohatě vystačilo.
Zkoušel jsem na SMR300 přesně naohýbaný stínicí škatulky z 0,5 mm tlustých, velkých trafoplechů a na hovno. Trochu to sice spadlo, ale na cokoliv citlivějšího vedle to nebylo.
Ten 30mm široký, tenký pásek plechu ze stínění těch ss motorků je proti tomu jako bomba. Bohužel ne všecky vadný motorky tenhle stínicí pásek měly a taky ne všecky mnou opravovaný kazeťáky stály za to, aby v nich byl stíněnej motorek :D Většinou šlo o poctivé, velké motorky s vnitřní odstředivou regulací, nebo i elektronickou oddělenou a pravidelně ze značkových aparátků.
Ale stejný stínicí závity jsem nedávno viděl na ss motorku jednoho lacinějšího Dualu.
To prskání sběračů jde asi odrušit snadněji, než 50Hz ze dvou špulek drátu u SMR.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#34 Příspěvek od sinclair »

Ať se teda vrátíme k těm předzesíkům :D
Dvojka může v dokonalejší podobě vypadat třeba i takhle.
Všecko na jedný plotně i se zdrojem, stáblama, násobičema a přepínáním vstupních kapacit.
Ta barva odporů je správně, jsou to vybíraný TR296.
Přílohy
P1010020.jpg
(280.66 KiB) Staženo 68 x
P1010019.jpg
(271.46 KiB) Staženo 65 x
P1010018.jpg
(269.82 KiB) Staženo 78 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#35 Příspěvek od sinclair »

Neumím fotit - ve skutečnosti to tak hnusný není, fakt :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Ale i přes horší fotky krásně učuněnej Mark dva "new generation" - já používám původní desku uveřejněnou s návodem v AR2 a 3 v ročníku 90, akorát ji mám upravenou "upálením" toho konce pro původní dvouřadovej konektor (ten tam původně měli BiG Bobo s Kazzatelem kvůli snadnějším výměnám při vzájemným porovnávání různejch zapojení, při normální funkci je na h0vn0) a úpravou rozmístění pájecích plošek pro filtrační kondíky. Tenhleten Sinclairův "Mark dva" je úprava na stejný provedení, v jakým byl navrženej finál "Mark čtyřky" z roku 1994 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#37 Příspěvek od sinclair »

Tak když už jsi mi to tak pochválil, tož dáme ještě jednu či dvě ochutnávky.
Za chvílku.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#38 Příspěvek od sinclair »

Sviňárničky na pokračování :twisted:
Čtyřka v kompaktním provedení MM/MC/Sub, kdy už to může být po stránce matroše jenom dražší, ale už ne lepší :D
Přílohy
P1010024.jpg
(286.08 KiB) Staženo 78 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#39 Příspěvek od sinclair »

No a tohle je ta úplně největší :twisted:
Kompaktní trojka. Myslím to nepotřebuje dalších komentářů.
Přílohy
P1010026.jpg
(298.94 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#40 Příspěvek od Osmdesat »

Pro pobavení také posílám svůj postarší výtvor. Hraje dobře, asi mu nevadí, že je takhle škaredý. Kdyby se viděl, možná by už moc dobře nehrál. :D
Přílohy
PzesAMK2.jpg
Actidamp Mk2
(131.5 KiB) Staženo 105 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#41 Příspěvek od sinclair »

Ale kuš..
Hele, já taky před 40 roky často musel použít to, co zrovna bylo po ruce, z něčeho vykuchaný a tak. V mým raným mládí na úplně nový, moderní součástky nebylo moc peněz, do jistý doby byly jednak drahý jak prase a jednak ani toho nebylo moc k sehnání. A tak se běhalo po bazarech, nebo spíš doma, donesený ze smeťáku, kuchalo a těžilo.
Míval jsem úplně běžně na ručních plošácích, dělaných trojhranným jehlákem, čtvrt i půlwattový odpory z lampových aparátů, kravský elektrolyty ze všeho možnýho, občas i nějaký ten bachratý "katoďák". Trafka včetně síťových, zásadně motaný z použitýho drátu /ze starejch stykačů, relé i traf/ na všelijakých plechách, často s cívečkou, slepenou z tlustý lepenky z nějaký pevný krabice.
Ale chodilo to a hrálo to! A jakou jsme z toho měli radost!
Ale když už jsem třebas nadpojoval krátký vývody, jak máš třeba naštorc ty axiální elyty - mně bylo prostě pozděj blbý to nechat jenom tak, tak jsem na ten nadpojenej vývod aspoň navlíknul kus izolace z toho tlustšího zvonkáče..a tak podobně.
Takovej šampón by Ti to asi ještě i pochválil :D
Nevím, čím to je, ale já jsem tesláckým polštářkům nikdy moc nevěřil, byly s nima jenom problémy. Nejlepší keramický kondy byly ruský, červený a bleděmodrý trubičkový - z ruských televizorů! :D
Víš, úplně nejhorší je, když si člověk řekne "ále, to je dobrý, to tak stačí".. Víc, než násobně, to platí třeba zrovna v tom vedlejším vlákně "International".

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše: Nevím, čím to je, ale já jsem tesláckým polštářkům nikdy moc nevěřil, byly s nima jenom problémy. Nejlepší keramický kondy byly ruský, červený a bleděmodrý trubičkový
Pamatuješ Sinclaire český tmavě červený polštářky? Místo toho hnědýho hradeckýho porezního sajrajtu napuštěnýho voskem měly na sobě lesklou sklovitou polevu. Jo tak ty se dělaly u nás v Novým Bydžově a vyrábělo je kupodivu Železnobrodský sklo, který nemělo s "TEchnicky SLAbým" vůbec nic společnýho. Dělala tam moje teta a končilo to někdy kolem roku 1970. Pár jich doma ještě mám a dodnes maj přesně deklarovanou kapacitu. Jo a ty bleděmodrý a zelený terčíky a trubičky malejch kapacit se tam dělaly taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#43 Příspěvek od sinclair »

Mám těch červených ještě hromadu, použitých i nepoužitých.
Jsou buď na 40V, nebo na 250V a vždycky to napětí na nich bylo natištěný. Při letování se "nepotí", nemají svody, u větších kapacit se nemusí dodržovat polarita a neprorážejí se.
Dělali je od stovek pF až do 100n, větší jsem neviděl.
Nedávno jsem se pokoušel zjistit, co vlastně měly za označení, ale jen tak z ruky jsem to nenašel.
Ale mohlo by to být v rozpise součástek do nějakýho staršího tranďáku jako byly první Dolly, Menuet apod., tam se myslím ještě používaly.
A myslím, že jsem je taky zahlídl v mefkách některých starších televizorů.
Přílohy
P1010033.jpg
(159.49 KiB) Staženo 58 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

To je asi pro Sinclaira. Jak jsem řešil co k Nadu za korekčák, kámoš mi nabídl hotovej z Midrawatu. Je to snad z AR nebo přílohy AR z konce 90-tých let. Je to dvoukanál na jednom plošáku, v každým kanálu asi 7 trandů a jeden operák MAB. Je to klasickej zpětnovazebák, nebo actidamp? Zatím jsem to neviděl ale kámoš dělá pěkně. Chce za to 3 stovky, za to bych nepořídil ani součástky. Není na tom nějaká záludnost?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#45 Příspěvek od sinclair »

Nepochybně zpětnovazebák. Možná trochu lepšího provedení, než mrdka s jedním 1458. Ten taky hraje, namítli by někteří...
Já si na ten Midrawatt už moc nepamatuju. Něco mi říká, že ve vývoji tehdy měli prsty přímo lidi z redakce AR a že se tam opravovalo hodně chyb, nedodělků a táhlo se to dlouho. Ani nevím, jak to tehdá vůbec skončilo.
Jo a bylo by dobře si ujasnit, co název Actidamp vlastně znamená.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“