Selena B215 - nefunkční AFC a indikátor vyladění.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#31 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Nebylo to žádné zbytečné vrtání. Ty malé pikové kondy bylo nutné vyměnit protože Fm hrálo slabě. Nyní jede pěkně jak má až na to AFC a tupý indikátor. Proto se ptám jestli se to dá aspoň zevrubně doladit bez speciálnější měřící techniky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#32 Příspěvek od BOBOBO »

Nedá . Pro fci AFC MUSÍ být MF (k tomu patří i výstup ze vstupního dílu do MF) v perfekt stavu .

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#33 Příspěvek od Hifista »

Je tady známo, že tlačítko AFC má u modelů 214, 215, 216 obrácenou logiku? U starších typů se po stisknutí tlačítka AFC zapne a stanicce se přesně doladí. U modelů o kterých se zde píše, je tomu obráceně. Stisknutím tlačítka se AFC vypne, takže pokud nemáme stanici přesně vyladěnou dojde k jejímu částečnému odladění.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

To je docela fatální poznámka. :wink:

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#35 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Jak říká masar - toto mělo padnout hned na začátku. Každopádně je to po zvláštním způsobu vypínaní další zvláštnost této jinak podařené řady rádií. Tak tedy děkuji! :)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#36 Příspěvek od Hifista »

Běžně denně používám Okean 205, který jsem kdysi přeladil na CCIR a dodnes jde perfektně. Aby byla nějaká změna, vyndal jsem již déle nepoužitou Selenu 215 a ejhle - po zapnutí byla na FM zcela "tupá", i když ještě před několika měsíci hrála velmi dobře. Jak bylo psáno zde i na nějakém ruském fóru, byla příčina ve vadných (asi slídových) paralelních kondenzátorech u mftr pro FM. Použití takto nespolehlivého kondenzátoru velmi deklasuje tuto jinak dobrou řadu rádiopřijímačů. Pouhá výměna je nedostačující, protože tím dochází k částečnému rozladění mf obvodů a naladit správně tam použitou pásmovou propust bez rozmítače je problematické.
Také byla zmínka na ruském fóru, že pokud u této řady přijímačů jde slabě, anebo vůbec AM, tak příčina je opět ve slídových kondenzátorech u mftr. Tady není příčinou změna jejich parametů, ale nekvalitní pokovení vývodů s následnými studeňáky.
Z toho plyne, že je asi výhodnější mít v provozu starší řadu Okean 205, 209, Selena 210, 211, 212, která je podle diskusí na fórech i spolehlivější a lépe hrající.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#37 Příspěvek od xsc »

Zjevně dohnali americký vzor. Tam se tohle uhnívání slíďáků "vtipně" zaintegrovaných rovnou do kostry MF filtrů děje u modelů z 50.-60. let....

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#38 Příspěvek od elektrosvit »

Mně takhle "umřel" právě Okean 209. Na FM nešel už v době, kdy jsem ho přinesl. Na AM nějaký rok fungoval a po delším odložení nejde vůbec. Ani jsem nijak detailně nezjišťoval příčinu. Starší Selena B202 hrála pár stanic na FM i bez přeladění, na AM byla taky v pořádku, už jsem ji rovněž dlouho nezapnul. Trošku chrastívala posuvná přepínací lišta pod karuselem. Používám radši VEF206. Ten hraje bez problému i s články, se kterými jiný tranďák sotva zašumí.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od cputakt »

Zdravím, taky jsem se dostal k Seleně b215. Vše už mi funguje jak má jen ten indikátor mi na VKV nějak nechce ukazovat. Na jiných rozsazích jede perfektně. Vyřešil to někdo? Děkuji.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#40 Příspěvek od Hifista »

Má rádio na vkv dobrou citlivost, není "tupé"?
Můj poznatek i zkušenosti z různých fór je, že i když má tento model teoreticky lepší vst. díl než starší řada, tak prakticky je horší. Mám jeden kus který se jeví s citlivostí sice poměrně dobře, ale indikátor také neukáže ani na silných vysílačích max. výchylku. U dalších dvou se indikátor sotva pohne.
Jak jsem psal někde výše, tak pokud má rádio mizernou citlivost, tak nejčastěji jsou vadné velmi nekvalitní červené slídové kondenzátory u mftr s hodnotami 24p a 51p (viz foto, ozn. šipkami). Náhradní slídové kondenzátory místo vadných jsem sehnal v Hadexu a i když nemám rozmítač, tak u jednoho na vkv již téměř hluchého kusu došlo po výměně k rapidnímu zlepšení. Každopádně starší řada Okean - Selena se jeví jako lepší.
Přílohy
Selena 215, 216, Okean 214
Selena 215, 216, Okean 214

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od cputakt »

Já mám VKV celkem citlivé, chytám stanici co má hodně slabý signál i na lepších tunerech, jen trošku slaběji hraje. Ale po zvýšení hlasitosti i ta stanice se špatným příjmem hraje čistě. Viděl jsem různé videa a tam jim indikátor krásně chodil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Toho Okeana nepamatuju přesně typ měli rodiče mýho nejlepšího kámoše ze základky v obýváku, vždycky mě udivoval, jak krásně "chodil na VKV" jak na východní, tak i na západní normu - ale indikátor síly pole mu neukazoval už od novýho kusu skoro nic i když hudba hřměla jak tryskáč ... Rádio samozřejmě nebylo kupovaný v normální Československý tržní síti - ve městě se sovětskou posádkou nikdo nepotřeboval ruský rádio nebo televizi kupovat v český Elektře ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#43 Příspěvek od BOBOBO »

Však ze sovětské provenience se prodával v obchodní síti jen zlomek . K nám do hospody dojížděl jejich důstojník a vždycky dotáhl bágly zboží . Rozprodal a vzal nové objednávky , popil a pokračoval .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

U nás ani nejezdili do hospody - kšeftovali přímo na bráně kasáren ... Postihnout ani nabonzovat je neměl kdo, celou cestu https://mapy.cz/s/kakabudero od města kolem areálu kasáren měli uzavřenou a mohla na ni ofiko kromě nich jen místní doprava pro jézeďáky a lesáky. Lidi se tam i dost báli jezdit - nebylo žádná vzácnost potkat tam cik-cak po celý silnici kličkující gruzavík, řízenej absolutně vyděšeným šikmovokým vojclem, na kterýho z místa spolujezdce/velitele vozu řval jako cuksfíra na rekruta povely nějakej prápora nebo staršina - tak probíhal jejich řidičskej výcvik, než je poslali na kolonu - anebo stejně kličkující UaZ s osobou za volantem ožralou tak, že nedokázala vystoupit ven a zůstat stát na vlastních ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#45 Příspěvek od masar »

cputakt píše:Vše už mi funguje jak má jen ten indikátor mi na VKV nějak nechce ukazovat. Na jiných rozsazích jede perfektně...
Ten indikátor je navržen poněkud "nešťastně" vzhledem k tomu, že měří úroveň AVC, které je v případě AM žádoucí a v případě FM spíše nežádoucí (kromě velmi silných signálů). Aby indikace pracovala i při FM, musí být tedy (kromě dostatečně silného signálu) správně naladěné obvody FM a nastavena úroveň AVC a tím i výchylka indikátoru trimrem R26 (u některých provedení se zapojení detekce AVC liší, trimr chybí), kterým se nastaví AVC tak, aby ručička nešla bez signálu doleva "za roh".
V každém případě to vyžaduje schopnost sladit celou FM část (vf i mf), což se dá jen s patřičným vybavením.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“