Olovnatý cín 1kg Kovohutě vs. Stannol apod.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#31 Příspěvek od kovka »

Mrkni na
https://www.soselectronic.cz/pajeci-cin?query=cín
vybereš, objednáš, vyzvedneš na Hybešce osobně pokud to nemáš do Brna daleko a tuším i bez poštovnýho.
Léta používám 1532 od Alphametalu legování Sn60Pb38 Cu2 1mm obsahuje bezoplachové tavidlo SW32 lze s ním zapájet téměř vše.
Ten vyšší obsah tavidla v pěti "pramíncích v první popisované pájce od Sinclaira má samozřejmě nezanedbatelný vliv na pájitelnost.
Často jde o způsob pájení - staré vlky netřeba učit.
Ale řada dělá zásadní chybu-naberu pájku na rozehřátý hrot vypnu pájku ,přiložím zapnu a pájím.
Nejúčinnější je přidávat drát zhora aby tavidlo bylo to první co přijde do styku s pájenou plochou a pak zatékala pájka.
Jenom pro přesnost při pájení trafopájkou, kde jsou citlivé prvky, zásadně zapínat než přiložím hrot na pájené místo a vypínat až už nejsem v kontaktu
s pájenou plochou.
Pro umytí plašáku po pájení, používám ve spreji Kontakt PCC s přiloženým štětečkem, myje velmi dobře a nezanechává mapy.
Smrdí tak nějak jako dříve tetrachlor, ale nenaleptavá plasty

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#32 Příspěvek od sinclair »

Tak to obsahuje pravděpodobně cyklohexan, nebo příbuzný derivát. Smrdí, resp. nekomu voní podobně jako trichlor, ale je mnohem lehčí a modernější plasty téměř neleptá, to odpovídá.
Sedí i poznámka o minimálním dosažitelném množství C505 - menší množství, než čtvrtkilo jsem nikdy a nikde neviděl, nemá ho ani PBT Rožnov.
Tam beru Crystal já. Poté, co jsem byl opětovně poléčen z důvěřivosti čtvrtkilovým, ne podezřele levným padělkem z jednoho velkého bastlkrámu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

Když už jsme u těch cínů, mám tady už od bolševika dvě kilový špule 1 mm 60/40 ale je problém, není to trubička ale plnej. Co s tím, trafopájku nepoužívám, s ní by to jakž takž s kalafůnou bylo použitelný. Pocínovací lázeň taky nepoužívám. Vetknout si za klobouk asi, co?

Taky tu mám otep klempířských trojůhelníků. Netušíte někdo, jaký to mělo složení? K čemu to dnes použít, bójím se výšek. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Skus to predat alebo darovat - na elektroniku je to dost nepouzitelne. Ten klampiarsky moze byt tiez Sn60Pb40 - alebo aj nejaky iny...

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#35 Příspěvek od Heno »

Z mojich spomienok na Kovohute Příbram najlepšia bola spájka s tavivom MTL409.
Odkedy sa to nedá zohnať, prešiel som na taiwanský 0,8mm z gme s kodom tovaru: 745-012.
Cenovo aj vlastnosťami mi plne vyhovuje už asi 20 rokov, samozrejme testoval som aj iné značky avšak problém bol väčšinou v malom množštve taviva a ak bolo niečo porovnateľné tak vo vyššej cene.

Používam to na smd aj tht a na bga pridávam spájkovacie želé zo striekačky s ihlou.
Kedysi z nokie multicore označenie už neviem, potom cenovo výhodnejšie FUTURE REWORK JELLY od Warton metals a posledných asi 10 rokov je to Amtech NC-559.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“