Vstup zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#31 Příspěvek od towil »

Už jsem chtěl svůj dotaz smazat, protože oboje je napsáno v datasheetu, to mě nenapadlo, že tam bude i tohle.. Každopádně díky za vysvětlení.

BTW:
Chtěl bych zkusit udělat malou přenosnou bedýnku na bluetooth, takže jiný než Dčkový zesilovač by nebyl moc vhodný.

Zkusím tenhle:https://www.ebay.com/itm/OEP50WX2-50W-5 ... 2528762775

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#32 Příspěvek od sinclair »

Towile, funguje to?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, když ten následující zes má být taky v D, tak se nabízí to "zesílit" rovnou na digitální úrovni. Samozřejmě s pořádným filtrem na výstupu, i tak to 3W déčko bez filtru musí být dobrá rušička...

Ale je to jen nápad pro teoretický bastl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#34 Příspěvek od sinclair »

Zdenku, všecko v rovině teorie a jen potud, pokud budeme považovat ty 2x3W i 2x50W déčka za neutrální blackboxy. Který je možný mezi sebou skoro libovolně propojovat. Už při pohledu na ten 2x50W modul je jasný, že zrovna tohle žádný neutrální blackbox není, ostatně ani ten 2x3W zesilovač ne. Když se tak dívám na ten modul za pět babek na Ebay, tak si říkám, že něco takového, s takovým střídavým výkonem a neošetřenými výstupy by mělo být snad i zakázaný prodávat.
Co bude slyšitelným výsledkem, pokud se ve společný zemi sejdou dva masívní zbytky proniklé a ničím neodfiltrované modulace, je Tobě i mně jasné.
U obou modulů /a nejen u nich/ se ve 100% spoléhá na to, že elektrodynamický měnič na výstupu prostě a jednoduše ten bordel jednak zčásti utlumí a ani nevyzáří.
Ale spoléhat se na 2-4 kondíky + indukčnosti kmitaček a neuvažovat přitom o délce drátů k nim, je prostě typická rejžácká sviňárna, zdaleka to není jenom o nějakých bastl-modulech za pár babek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ZdenekHQ »

Blbý je, že u těch párwattových déček se to oficiálně v katlistu nabízí jako "filterless", maximálně doporučí feritovou trubku. Zvykej si...

Viz třeba zmíněný https://www.diodes.com/assets/Datasheets/PAM8403.pdf
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#36 Příspěvek od towil »

sinclair píše:Towile, funguje to?
Teď jsem to pájel, rozhodl jsem se, že to nebudu pájet na nožičky zesilovače ale zkoušečkou a prosvětlením jsem zjistil, že signál jde z nožek do dvou odporů po okrajích. Tak jsem se rozhodl, že s mou super kvalitní páječkou radši budu pájet na ten výstup z odporů (který pak jde na nožky zesilovače)... Dopadlo to tak, že mám 2/3.. jelikož jeden odpor jsem šikovně odpájel a nejspíš spálil.

Dneska už na to nemám nervy. Každopádně to ještě zkusím nějak zachránit.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#37 Příspěvek od sinclair »

Nebudu si zvykat. Stačí mi, že musím řešit následky.
Moderní a nijak levný analogový zesilovače, doslova vypálený jak Kartágo.
Nejčastěj kvůli připojování lacinýho šrotu laikama.
Výstupy, co mají na 3,5mm jackách neskutečný svinstvo - a kde se na těch 100% spoléhá na to, že to případný sluchátka nezahrajou. A případným bedničkám s déčkem je to buřt.
Některý se tomu zvládají bránit, některý dlouhodobě ne. A některý shoří i přes dobrý a předimenzovaný polovodiče. Prostě nemůžou za to, že jejich konstruktéři a supervizoři byli šulíni.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#38 Příspěvek od sinclair »

Towile, to úplně vážně, nebo je to blbej fór?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

No dobře, ale to je trošku ostuda se spoléhat na jednoduchej RC filtr na vstupu kvalitního zesu, když víš, že to dnes nestačí. A to "dnes" už platí alespoň 10 let.

Tady je ale jiná situace. Prostě se tím netrap, jde o pouhé bastlení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#40 Příspěvek od sinclair »

Ale kde Zdenku, jsou tam i špulky - ale je toho prostě tolik, že je LC filtr od 100k vejš prostě málo, anebo je to tak masivní.
Často jedno s druhým - kombinace skoro těsně nadakustickýho kmitočtu a intenzity. Právě díky tomu, že je tak nízko posazenej, ochotně všude prolejzá.
Já se moc omlouvám - je mi jasný, že jde o bastlení. Laický.
Ale nějak mě nenechává chladným, když někdo kromě širokospektrálního svinění taky víceméně nevědomě vsouvá srolovaný stokoruny do kanálovýho rastlu, no...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už jen dodatek - já tu dolní propust měl v záloze a nakonec jsem o ní i psal. Nikoliv na výstupu toho 50W, ale v rámci toho difzesu na výstupu 3W déčka, kdyby to došlo až tam, ať už to je šílený, jak chce. Nechtěl jsem, aby z toho vznikl Theremin, ale v rámci bastlení se musí pomalu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#42 Příspěvek od ZVUK2000 »

Už párkrát jsem potřeboval dostat signál z D zesu. Jen odporový dělič nestačil i když zesi nebyly do mustku a měly společnou zem , vždy to hrálo šíleně zkresleně. Většinou to potřebuje indukční zátěž.. Takže nějaké oddělovací trafíčko a až pak dělič.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#43 Příspěvek od masar »

Celou stránku vlákna se tu bavíte o něčem, co není předmětem towilova řešení. Tím řešením je odbočení (vytažení) analogového signálu ještě před vstupem do 3W zesilovače tř. D. Tím jsou výše uvedené úvahy o problematice zesilování "digitálního" signálu poněkud "mimo".
>towil - pokud nebudeš ten původní výstup 3W využívat, není ten "spálený" odpor žádná tragedie, ne? Když je odstraníš od obou vstupů PAMu, budou jako vazební sloužit původní kondenzátory na modulu (nebudeš muset použít přídavné).
:wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám taky píchnutej zes Yamaha do sluchátkovýho výstupu TV a žádný horory se nekonají. Ani brum. Naopak ten signálovej procesor v TV to trošku spektrálně vyčistí, až jsem byl překvapenej. Ono asi dost záleží, co tam je za zesilovač...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#45 Příspěvek od towil »

Tak nakonec jsem vzal stejný odpor z jiné elektroniky a opravil to. Mám to zapojené tak jak to je na obrázku. Zatím jsem zkusil na sluchátkách (špuntech) a zvuk se zdá krásně čistý i přes to prasácké pájení. Zní to stejně jako bych si pustil hudbu ze smartphonu na poloviční hlasitost... Až budu mít čas tak to vyzkouším přes zesilovač.

Jinak ty vazební kondenzátory vážně asi nebudou třeba jelikož jsem signál vyvedl v podstatě až ze zesilovače a podle datasheetu by tam už měli být, pokud se nepletu.
Přílohy
zesilovač.jpg
(258.38 KiB) Staženo 101 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“