USB fleška-NTFS,eFat nebo FAT ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#31 Příspěvek od p32 »

A on nějaký starší přehrávač MP3 nebo TV přehrávající AVI soubory bude muset používat flešky větší než 32 GB? Každý, kdo má trochu rozumu, tak si koupí raději 2x 32GB než 1x 64GB. Aspoň pokud se týče k tématu, proč toto vlákno bylo založeno. Když chce někdo naráz víc jak 32 GB, tak ať si koupí rovnou externí HDD s velikostí 1 TB a tam samozřejmě podle účelu použije buď NTFS nebo exFAT..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#32 Příspěvek od rnbw »

Neviem, preco by prave s 32 GB mal mat problem nejaky prehravac. To nie je ziadna technologicka hranica, len vymysel M$.

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od JirkaRCK »

Když jsem před rokem řešil exFAT na linuxech, zjistil jsem, že je to nesvobodný licencovaný patvar M$. V Ubuntu a Debianu není standardně podporován, musí se doinstalovat fuse. Podle toho, co jsem se při hledání dočetl, vznikla reverzním inženýrstvím a její současná implementace je značně amatérská a se stále otevřeným vývojem. Nefungovalo to zrovna hladce. A vzhledem k tomu, že většina embedded mašinek jako TV a rádia budou linuxové, případně Androidové v případě smart TV, tak bych se exFATu raději vyhnul obloukem :roll: Co se týče NTFS, tak jsem kdysi někde slyšel, že více opotřebovává buňky a flashka dříve odejde, ale už si vůbec nepamatuju detaily, jestli někdo ví více, tak, prosím, potvrďte. Osobně na přenosných zařízeních používám všude FAT32 :-)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#34 Příspěvek od p32 »

rnbw píše:Neviem, preco by prave s 32 GB mal mat problem nejaky prehravac.
To jsi asi špatně pochopil. Raději si vezmu 3 flešky po 32 GB jak jednu 64 GB. Na jedné filmy, na druhé MP3 a na třetí programy pro opravu PC a NB. Mít to vše na jedné mi připadá dost divné. Ztratím nebo zapomenu jednu velkou a nemám nic, jen chytré připomínky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#35 Příspěvek od masar »

Přesně tak. Dobrým důvodem pro "více menších" flashek je také jejich relativně menší životnost proti jiným paměťovým médiím. Ztráta jedné 16GB klíčenky bolí méně než ztráta 64GB.
:wink:

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#36 Příspěvek od PixelOrgy »

To ze je to proprietarni system je me sumafuk, kdyby k nemu byla poradna dokumentace, coz neni.

FAT32 bude nejvic kompatibilni, vcetne starsich zarizeni, film si skoro pustis i na kavovaru, ale zase zrovna v pripade filmu je velka sance, ze ty 4GB/soubor prekrocis, a pak budes muset film prekodovat do jinyho kodeku/s nizsi kvalitou...

Navic je to ale choulostivy co se konzistence dat tyce...

NTFS povali na vetsine PC a NTB (Win, Linux, OSX), zarizeni uz budou horsi...

Verdikt? At flesky tahnou k certu! :-P :-)


Mam za to, ze kdyby se dal na flashku treba XFS, tak na tzv. Smart TV fungovat bude, casto na nich bezi linux... To by mozna stalo za test :-)

masar píše:Přesně tak. Dobrým důvodem pro "více menších" flashek je také jejich relativně menší životnost proti jiným paměťovým médiím. Ztráta jedné 16GB klíčenky bolí méně než ztráta 64GB.
:wink:
Me za poslednich ca 8 let zadna flashka co jsem si koupil nechcipla... Sice je nepouzivam nijak intenzivne, ale to je asi pripad vetsiny, ze to ma jen na prenos souboru, semtam z toho neco bootnout apod...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Pochybujem, ze tam bude skompilovana podpora XFS.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od forbidden »

Taky přidám pár postřehů. Mám servisní flashku 64 GB s exFATem. Pohybuju se jen ve Win světě, tak mě to nijak neomezuje. WXP už jsou naštěstí skoro minulostí, ale v nejhorším i do nich jde podpora doinstalovat. Oproti FAT32 pozoruju, že méně často dochází k chybám souborovýho systému. Přecejenom to strkám do různých PC, kde se občas něco sekne a tak, jinak poctivě "vysouvám". NTFS jsem na flashce nikdy neměl, mám nějak zažitý, že je pro to nevhodný, možná kvůli tomu opotřebování, už nevím. Doma mám nějaký starší flashky na FAT32, protože je strkám třeba do osciloskopu, generátoru, nebo jiných zařízení. Dělal jsem i testy rychlosti, NTFS bylo nejpomalejší, FAT32 a exFAT asi nastejno. Rozdíl byl ale jen pár procent, test jsem neopakoval, mohla to být i chyba měření. V zásadě nic podstatnýho, co by stálo za to.
FAT32 je hodně starej, ale je rozšířenej a kompatibilní. Jen má docela malou odolnost a často dochází k chybám. Vidím to i na kameře, kde je SD karta, hodně často, když ji čtu v PC mi hlásí chyby systému a musím opravovat/formátovat.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od PotPalo »

Ja mám na všetkých USB kľučoch FAT32, odpájam ich "nebezpečne", skrátka ich vytiahnem keď skončil zápis (našťastie ešte majú LEDku), a nikdy sa mi žiadne súbory nepoškodili. A čo je výhoda, na niektorých mám systém MS-DOS, takže fungujú ako bootovacie, keď treba flešnúť nový BIOS.

Ešte jedna výhoda FAT32 oproti NTFS: funguje aj pod Windows 98. :D

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#40 Příspěvek od PixelOrgy »

A kdyz si budes nosit MFM disk, tak ti pujde i na PC XT :-D :-D

Jinak tahle rovnice nema univerzalni reseni, proste se tam musi dat FS podle ucelu a pouziti... neni zadny "jeden FS vladne vsem" :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#41 Příspěvek od termit256 »

S tim vytahovanim pozor. Nektere flesky se do win nehlasi jako vymenitelne medium ale jako hdd a tam prakticky po kazdem vytazeni jsou data zapsana chybne. Musi se odmountovat a az pak vytahnout. Byla to relativne draha a rychla fleska od sandisku a ted mi lezi v supliku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#42 Příspěvek od rnbw »

Malo by sa to dat prepnut servisnym SW od vyrobcu radica (ten vie zistit program ChipGenius).

A pozor na vytahovanie pocas zapisu, to vie "zrusit" komplet cely flash disk. Zachranit sa potom da len formatom z toho servisneho SW.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od PotPalo »

Niektoré sa zrušia aj samé od seba. ADATA 16GB, pri prvom použití - zápise filmu, asi v polovici zápisu na mňa vybaflo "disk full". Následne sa odhlásil a prihlásil ako nejaké MFM device (alebo podobne, už neviem), s nulovou kapacitou. Nepohol som s tým ani s utilitou na to, vždy skončila chybou. Ten skončí u rnbw, nech sa s tým on pohrá, ja som neuspel. Ďalšie dva rovnaké mi fungujú bez problémov, len tento jeden bol na menej ako jedno použitie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#44 Příspěvek od rnbw »

Ano, niektore su aj taketo write-only. Jedna pani si kupila novu 8GB. Dala si tam fotky a po tyzdni zistila, ze sa nedaju precitat... Alebo mam reklamnu s logom strany Siet (to hovori za vsetko), tam su nahodne sektory vadne a tiez som ju nerozchodil.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od RayeR »

PixelOrgy píše: Me za poslednich ca 8 let zadna flashka co jsem si koupil nechcipla... Sice je nepouzivam nijak intenzivne, ale to je asi pripad vetsiny, ze to ma jen na prenos souboru, semtam z toho neco bootnout apod...
Tak to ses idealni kandidat na ztratu dat. Me ted po sobe odesly uz 2 flesky zhruba taky tak stare (viz vedlejsi vlakno) a rozhodne sem je netyral neprimerenym zapisem dat. Problem je spis v data retention, ktere vyrobci NAND flesek bezne udavaji 10 let. Ale u nakych druhoradych cipu smetenych z podlahy vyrobni linky to muze byt i mene...

Jinak vsude davam na flesky FAT kvuli kompatabilite. Kdyz nahodou potrebuju prenes vetsi soubor, tak ho jednoduse rozdelim/zabalim do multivolume zipu s rychlou kompresi.

Ze by byla FAT nejak mene spolehliva se mi nezda, to spis byla doj* konkretni implementace FW nake cinske kamery, ale nemyslim si, ze kdyz vyrobce nezvladl korektne implementovat FAT, ze by to s NTFS bylo lepsi.

Take je pravda co bylo receno o tom removable media flagu, disky ktere jsou non-removable maji jednu velkou vyhodu, ze na nich OS provadi opozdeny zapis z cache, coz vyrazne urychli zapis vetsiho mnozstvi malych souboru protoze se neustale nemusi synchronizovat data a FS, ale zaroven je to velika nevyhoda, protoze pri nahodnem vytazeni, kdy sou jeste data v cache, dojde k poruseni konzistence FS. At si to kazdy nastavi dle sveho uvazeni a pouziti, pokud muze.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“