Měřič vnitřního odporu akumulátorů *vyřešeno*

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#31 Příspěvek od samec »

Lenze podla schemy je ten operak napajany z 12V, nie z 5V.
5V robi len predpatie, akoby virtualnu nulu. Takze napajanie operaku je v podstate -5V a +7V. Mate to tak zapojene? A v simulacnom programe mate model OZ aj s napajanim, alebo iba idealny bez napajania?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od hafca »

Otočil jsem to v simulátoru podle Lesany a už to simuluje. Ještě to zkusím překopat na desce a jestli to bude chodit i v reálu, budu muset udělat novou. Tahle už je hodně zbědovaná od pokusů. :oops:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#33 Příspěvek od samec »

Vsade pisu, ze je jedno, v ktorych vetvach su odpory a v ktorych kondenzatory, ze tie premostene T clanky su ekvivalentne. Ale asi nestaci len prehodit suciastky bez zmeny hodnot. Uz len pre nulovu a velmi vysoku frekvenciu, kedy kondenzatory predstavuju nekonecny odpor alebo skrat, vychadza rozny vysledny odpor takeho clanku s prehodenymi suciastkami.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Bernard »

Pokud se ty články budí ze zdroje s nulovou impedancí a jejich zátěž je nekonečná, potom jsou obě konfigurace ekvivalentní, i pro nulovou a nekonečnou frekvenci. V praxi to samozřejmě bude trochu jinak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

To jak se moříte s oscilátorem mi připomíná jak jsem se já natrápil s jednotranzistorákem, co má mezi kolektorem a bází fázovací kaskádu tří RC článků. Mělo by to otáčet fázi o 180 st a při tom se rozkmitat. Kámoš se s tím mordoval, nic. Tak mi to přinesl jesli mu to zprovozním a taky nic. Nabastlil jsem to znova z jinejch součástek podle nějakýho jinýho návodu a hodnot součástek z AR. Ať se laborovalo s různejma hodnotama R a C, tak se to nikdy nerozkmitalo. Simulátory tenkrát ještě nebyly.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od kulikus »

Jsem to stavěl před 4mi lety. Myslím jsem mu poslal návrh DPS ku zveřejnění.
Tenkrát jsem měl podobný problém s rozkmitáním, myslím na 9V to nejelo, na 12V už ano.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od hafca »

Měřič měří jak má a to v původním zapojení. Ani se mi to nechce psát, ale přiznání je prý polehčující okolnost. Tak snad nebudu vyobcován ze zdejší komunity za to, že jsem tu zaměstnal svojí blbostí tolik lidí.
Nakopla mi Lesana, při překleslování DPS jsem si s hrůzou uvědomil, že napájení pro LM324 nemám z 12V, ale z 5V. A tu samou chybu jsem opakoval i v simulátoru. :oops:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#38 Příspěvek od fredis »

Nejhůř se hledají chyby které si sám vytvoříš :wink: . Další co to potvrdil. :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

A mimo to, co konstatoval Franta se potvrdilo i to, že na těch 5V skutečně tyhle operáky chodí jenom veeelice nerady ... Na to jsou lepší třeba TLC272 a podobný, LM358 nebo 324 jsou ale na těch 5V skutečně na hranici - a hooodně záleží na výrobci, jestli na tohle napětí budou fungovat nebo ne.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od hafca »

Do magnetofonu Atari jsme dělali turbo právě s tímhle operákem a fungovalo bez problémů i na těch 5V. Ale třeba se opravdu mění kvalita s časem k horšímu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“