Přezdívky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

Neniu píše: Já mám taky dvě křestní jména, napsaný v občance, ale rozhodně se necítím jako VIP,
Dvě křestní má v Rusku každej chudej mužik, takže s tím VIP to nebude tak horký. :lol:
Navíc druhý jméno bývá obyčejně po otci takže u mě by bylo divný mít za sebou dvě stejný. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

Neniu píše:Já mám taky dvě křestní jména, napsaný v občance, ale rozhodně se necítím jako VIP...
To spis tvoji rodice.
V nejakem dokumentarnim filmu zminovali, ze duvod toho proc negri v americe pouzivaji mnohem casteji tri jmena nez belosi je ten, ze v dobe otrokarstvi mohli mit jen jedno jmeno a po jeho zruseni se tak snazi kompenzovat sve mindraky nebo co.

Proste kdyz daji decku tri jmena, zda se jim ze potomek je pak dulezitejsi nez kdyby na nej porvavali jen Joe nebo Jack. Jako duvody uvadi napr. ze je to jmeno po otci apod, ale ve skutecnosti se timto podvedome snazi distancovat od toho aby se na ne pohlizelo jako na nejakou pakaz u ktere neni potreba pamatovat si ani prijmeni. Jak moc se jim toto dari, at si udela obrazek kazdy sam...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

Myslíš třeba Ice-T, celým jménem Tracy Lauren Marrow? :D
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#34 Příspěvek od termit256 »

Prodavam jak jsem koupil :-)
Kdo je to Tracy Lauren Marrow a proc si rika zrovna Ice-T opravdu netusim.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od PotPalo »

rnbw by sa mohol pochváliť, už som viac krát uvažoval čo tá skratka znamená. :)
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#36 Příspěvek od dudo02 »

Rainbow ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Kdo je to Tracy Lauren Marrow a proc si rika zrovna Ice-T opravdu netusim.
Máš přeci Gůgla. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Hubert_79 »

Hodně často mají v USA taky pořadí. Třeba John Davis Cooper III.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#39 Příspěvek od p32 »

Hubert_79 píše:Hodně často mají v USA taky pořadí. Třeba John Davis Cooper III.
Jak pořadí? Já myslel, že John je jeho jméno, Davis je jméno po otci a Cooper kvůli blbým úřadům a ta III. asi, že je buď slavnej a třetí v pořadí v rodině či to je skoro anglický šlechtic (ti si na to taky hrají). My měli Václava I. (to byl asi ten pravej) a pak Václav dobroditel a potom Václav osvoboditel, ale ti byli oba nějak nalevačku. :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#40 Příspěvek od Artaban001 »

jimirek píše:Nemají dvě jména pokřtění v křestním listu?
Pokud jejich jméno není po nějakým svatým, tak ano.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#41 Příspěvek od Hill »

Jojo, jedno vybrané rodiči a jedno po některém z kmotrů, také obvykle vybraném rodiči. Ale to je ve Svědectví o křtu, v rodném listu ani v občance se to nevyskytuje.
I když: znám jednu, která si zažádala, jen co jí bylo 18, o zápis druhého křestního jména do matriky i občanky, a bylo jí promptně vyhověno. To jméno si vybrala sama, někde ho četla a líbilo se jí. Jestli jí je to k něčemu, to netuším, pokládám to ale za stejnou zbytečnost, jako trvat na nepřechýleném příjmení u žen, které nevyjíždí do zahraničí...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#42 Příspěvek od xsc »

Hill píše:Jojo, jedno vybrané rodiči a jedno po některém z kmotrů, také obvykle vybraném rodiči. Ale to je ve Svědectví o křtu, v rodném listu ani v občance se to nevyskytuje.
Ve starém rodném listu z dob protektorátu to zapsané bylo. Ale byla pro to zvláštní kolonka, nebylo to jako rovnocenné jméno.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#43 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Navíc druhý jméno bývá obyčejně po otci takže u mě by bylo divný mít za sebou dvě stejný. :wink:
Ivan Ivanovič mi přijde jako zcela běžné jméno, pravda ne u nás. Na rozdíl od Rusů pro to druhé jméno nepoužíváme jiný tvar, tak to vypadá divně.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

Protože Rusi mají to druhý jméno "ÓTČESTVO" = JMÉNO PO OTCI, kdežto všude jinde na světě (včetně nás) se druhý jméno dostává při křtu od kmotra. Může bejt přiřknutý i při biřmování (další církevní obřad následující po křtu, potvrzujíicí příslušnost člověka k církvi). Obvykle to bejvá jméno, určený jako pocta nějakýmu význačnýmu žijícímu příbuznýmu nebo i jiný osobě. Člověk druhý jméno obvykle nepoužíval, podepisoval se jím jen na nejvýznamnější doklady - třeba jako autor (Josef Václav Sládek, František Ladislav Čelakovský). V dnešní době je druhý křestní jméno snobárna ukazující "já na to mám" = nechávají si ho do dokladů a matrik zapsat lidi, co si myslej "já jsem natolik významná osobnost, že si zasloužím mít něco extra".
Maličko odlišnej případ je druhý příjmení, kdy si jeden člen ze sezdanýho páru přiřadí před svoje původní rodný příjmení ještě příjmení partnera a od toho svýho rodnýho ho oddělí pomlčkou, čímž dá najevo svůj svazek i přes zachování si původní identity. To se u nás "nosilo" i za komančů, hlavně v případě, kdy ženská byla známou osobností ještě za svobodna a i po svatbě si chtěla uchovat povědomí o svojí osobě, který by jinak převzetím příjmení manžela ztratila = pod novým příjmením by ji nikdo nepoznával.
S tím souvisí i problém s (ne)přechylováním koncovek příjmení do ženskýho rodu příponou -ová. Tady jsem pro zachování jazykovýho "domova" - jméno původem z jazyka, kde se nepřechyluje, nechat v jednotným mužským tvaru, zatímco příjmení obvykle přechylovaný dál přechylovat (neboli ano Klára Nováková - Smith, tzn. ne Klára Novák - Smith ani Nováková - Smithová). Ženská, která se vystěhuje ze země s obvyklým přechýlením jinam, kde se nepřechyluje, by měla mít možnost používat TAM nepřechýlenou formu příjmení - ale volba by neměla bejt univerzální, měla by se ponechat možnost volby konkrétní osobou (Eliška Novotná by se mohla v cizině podepisovat Eliska Novotny i Novotna). Český (ale i slovenský) příjmení bych ale v Česku striktně přechyloval - to znamená že i žena architekta Kaplickýho by se v Česku měla podepisovat Kaplická a ne "Kaplicky", jak se podepisuje v reálu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#45 Příspěvek od Celeron »

Ekkare, to dvojpřímení taky používaj ženský - vdovy, co se znova provdaly. Vím o třech případech. Jestli to je nějaká pocta bejvalýmu, nebo kvůli návaznosti jména na nějaký vyšší pozici, tak to netuším. Ale faktem je, že všechny jsou zaměstnaný ve státních institucích (finančák, fakultní klinika a občanská zaměstnankyně u polišů)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“