Vyběr elektrického sporáku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

robo píše:Mám i přípojku plynu. Takže proto možná jednofaz. vedení ke sporáku
Samostatný zásuvkový obvod u sporáku byl v těchto bytech určen pro elektrickou troubu. Celoelektrický sporák se připojuje vždy pevně (přes vypínač).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

To jsou divná bolševická hlediska, to vázání povolení na plyn a tak.
v době orientované na zisk a konzum. jinde se dodavatelé energie můžou přetrhnout při zřizování přípojek na pažravé vymyšlenosti a zbytečnosti.
mám známého se solárama na střeše, asi 7 nebo 10 kW, větší část roku má tak dvojnásobek své spotřeby přebytky. Člověk by řekl, že ideální by bylo se dohodnout se sousedem a prodávat mu za cenu jakou si dohodnou, spotřeba v místě výroby, nezatěžuje se daleko rozvodná síť, čez ušetří na fosilních palivech, ekologové nadšení, ale to by byl naopak druhý nejhorší zločin po matkovraždě.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#33 Příspěvek od robo »

Achab: jsi na to kapl. Na jističi mám napsáno trouba. A protože sporák bude muset připojit osoba s kulatým razitkem, kvuli uplatnění případné záruky, si to myslím ale nevím to, jak ten se bude tvářit na jistič-přípojku 220V. Nebude dělat potíže? Sporák bude mít přikon cca 9kW na rodíl od truby s 2kW
Naposledy upravil(a) robo dne 13 črc 2018, 22:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

@Na jističi mám napsáno trouba: A jsi? :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od ZdenekHQ »

robo píše:A protože sporák bude muset připojit osoba s kulatým razitkem...
Ano, myslíš třeba tohoto: https://www.obchodrazitek.cz/vyroba-raz ... chnik.html

Držel bych se v prvé řadě norem a zdravého rozumu. Výkonnější sporák do obyčejné zásuvky 230V je ptákovina.

P.S. Nikdo Ti asi nebude bránit připojit 9kW sporák na běžnou 1F zásuvku s jištěním 10A nebo 16A podle průřezu drátu. Ale asi si toho naráz moc neuvaříš.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#36 Příspěvek od robo »

Bydlím tady asi rok. Rekonstrukce proběhla už dříve. Původní majitel nám nechal celoelektrický sporák který používal. Byl připojený a já nic neřešil až do chvíle kdy odešla jedna plotýnka a ja se rozhodl že koupim jiný. Od nastěhování řeším nějaké záležitosti, v koupelně uřezaný odpad pro pračku, měl ji v kuchyni, chybějící prahy, v 11 patře fouká dost obstojně a když je otevřený nějaké okno tak pod dveříma to táhne jak na horach při orkánu, dále... a teď sporák. Vůbec ho netrápilo na čem je sporák připojen, co za jistič, přívod. Prostě nic. Tak jako pár dalších věcí.
Když se bude počítat s tím na co je to připojeno, doteď to jelo bez potíží, jistič držel.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Rozumím, zanedbanej barák i po údajné rekonstrukci, člověk to někdy zjistí, až se nastěhuje. Tuším, kde přibližně jsi, ale to je prostě bordel, co si musíš vyřídit sám. Nejlépe se opět přestěhovat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#38 Příspěvek od Achab »

Jistič samozřejmě dočasně udrží vyšší proud než jmenovitý, ovšem po vyhřátí nadproudové spouště častým přetěžováním se nastavená hodnota i značně sníží. Nastavení nadproudových spouští je u běžných jističů podle
typu cca 1,13-1,45In. Doba vypnutí pak podle velikosti nadproudu v řádu desítek sekund až desítek minut.

Například za mrazů jsem dočasně připojoval k přímotopu 2kW, jištěnému na 10A, další těleso 1kW (přetížení 1,3In). Přímotop 1kW jel nepřetržitě, 2kW byl vypínaný termostatem. První sezónu jistič držel dlouhodobě, během druhé už
se doba vypnutí zkrátila na cca hodinu. Třetí rok už jistič vypínal za 5-10 minut.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#39 Příspěvek od p32 »

Achab píše:Jistič samozřejmě dočasně udrží vyšší proud než jmenovitý,
Jistě, my máme 20A a když se přepne na nízký tarif, tak se automaticky zapne bojler (80 l), žena zapne myčku, troubu, pračku a když ji při zapnutí rychlovarné konvice vyskočí tento 20 A jistič, tak se "diví". Nechce si dát říct, že troubu může zapnout raději až po čtvrthodince, co je ohřátá voda v pračce atd. Takže ji to nakonec donutí samo. :lol:

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#40 Příspěvek od Pikofarad »

Mohu doporučit MORA CS 623 MW,je na 230V,jistič 16A.Mám ho 2roky,vařím denně,má sice jen 3 plotýnky,ale víc než 2 najednou jsem nepoužil.Troubu ještě ani jednou,menší pečení zajistí remoska,větší halogenový hrnec.
Žádná elektronika,jednoduchý,stál kolem osmičky

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#41 Příspěvek od Achab »

U tohoto sporáku lze v režimu pečení používat pouze pravou přední varnou zónu, ostatní jsou blokované.
Příkon zón 1700, 1200 a 500W.
Požadavek zadání "rychlejší a pohodlnější vaření" asi nesplní, oproti původnímu nebude v rychlosti žádný rozdíl.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#42 Příspěvek od Pikofarad »

Taky jsem plánoval indukci,mám 3x25A takže by nebyl problém se zapojením.Jen bych musel koupit všechny nové hrnce i pánve(vše nerez a kvalitní) tak zbyla jen sklokeramika.Nakonec jsem zvolil Moru,pro 2 osoby bohatě vyhovuje.Početnější rodinka,která hodně vaří a peče musí zvolit výkonnější stroj

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#43 Příspěvek od rnbw »

No ale robo chce varit rychlejsie. To bez indukcie alebo plynu nepojde.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#44 Příspěvek od Pikofarad »

Rychlost se dá zvýšit použitím tlakáče.I stoletý bizon do hodiny změkne

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#45 Příspěvek od Achab »

Osobně by mě tento sporák na zásuvku stačil, víc jak dvě plotny nepoužívám, s troubou nanejvýš jednu. Mezi přípravou dalšího většinou sážu na plotnu postupně jeden hrnec za druhým. Navaří se na 3-4 dny a pak v troubě nanejvýš suším tenisky. :)

Na menší vaření pro 1-2 osoby je to ideální řešení, bez úprav instalace a dalších nákladů. Ale náruživou kuchařku, nebo babičku, která vaří pro celou rodinu by asi nenadchl. Když baby z práce pekly na svatbu, jely 3 sporáky půjčené ze skladu na plný výkon. Musela to napájet provizorka přímo z rozvaděče.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“