NZC 300

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#31 Příspěvek od jakubrosler »

C102 je keramika.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#32 Příspěvek od rudolf02 »

No, já si myslím, že odpor paralelně k běžci potenciometru zvýší nepříjemný stejnosměrný proud (podpoří chrastění), na druhé straně zvýrazní logaritmický průběh zesílení. Takže bych potřeboval vysvětlit, proč by měl chrastění omezit.
Je-li dráha potenciometru vyčištěná a neporušená, pružina (co skutečně pruží) má dobrý uhlíkový kontaktní roubík, pak není důvod, aby potenciometr chrastil (pokud není dráha pokrytá nějakou emulzí, na kterou se nalepí prach). Nakonec ty lepší potenciometry typu Tesla TP28x měli otvor chráněný kouskem průhledné folie.
Ještě mě napadá přechodový odpor mezi konci uhlíkové dráhy a kontakty.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#33 Příspěvek od alxa »

Moc logaritmovat nebude, protože ten paralelní odpor má dost vysokou hodnotu. Pokud dojde k přerušení mezi sběračem a drahou tak kondenzátor bude na zhruba stejném potenciálu díky paralelním odporu a rušivé efekty budou menší. Pokud je tam keramika tak vyměnit za svitek např. Wimu. Keramiky M1 mají velké svody, obzvláště z materiálu co je vyráběla Tesla a ještě zkresluji. Pokud jsou keramiky i v korekcich, taky vyměnit za svitky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#34 Příspěvek od Hill »

Když jsou kondenzátory bez svodu, může odpor mezi běžcem a zemí omezit proud běžcem jen při zapnutí a vypnutí (nabíjecí proud se rozdělí v poměru vodivostí), ale vliv přidaného odporu je z tohoto pohledu nezajímavý. Vlastně to neřeší.
Na průběh samozřejmě vliv má.
Kde je použitý potenciometr s odbočkou, nebo odbočkami, použitými pro fyziologickou změnu kmitočtového průběhu, může ten zatěžovací odpor charakteristiku i vážně nabourat, jestli se s ním nepočítalo už z výroby.
To u NZC300 nehrozí, fyziologii nemá.
Nepřidával bych tam žádný odpor.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#35 Příspěvek od alxa »

Ony ty bezsvodove kondenzatory jsou dost iluzorni. Potřeboval jsem vybrat foliovy kondenzátor 1u do měřicího zesilovače s co nejnižším svodem. Neboť pracoval do impedance 50M a za ním JFET. Predpeti pro stabilizaci vyrábí fotovoltaicky optoclen a má funkci serva. Proudy 00 nic. Bylo celkem fuška něco fyzicky vybrat, co by vyhovělo. Ale to jsem uvedl extrémní případ.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#36 Příspěvek od ransom »

Co jsem popsal mám dlouhodobě odzkoušené. Ani na fyziologii to valný vliv nemá. Vždyť pod odbočkou má ten potenciometr cca 20% z celkový hodnoty, a součásti kolem fyziologie mají impedanci ještě menší. Ono stačí se podívat na zapojení volume u většiny zesilovačů. Potenciometr 100k s odbočkou a za tím vstupní impedance 50k i míň.
Bezsvodový kondenzátor samozřejmě neexistuje, ale proti vyšeptalýmu elytu z Ostravy bude i ta nejlevnější svitková Čína učiněnej zázrak. A to nemluvím o slavných různobarevných plastových elytech, co jimi Tesla svoje výrobky prasila v osmdesátých letech.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#37 Příspěvek od Hill »

Tak jsem to nemyslel, nebo ti nerozumím: jestli má poťák ve třetině dráhy 10% odporu (obvyklá hodnota na odbočce u poťáků Y), pak tam pro 100k/Y nemá smysl použít odpor 10k: bude-li běžec přímo u odbočky, svodový proud se rozdělí na poloviny - půlka toho proudu poteče stejně dál běžcem na zem. Ve všech polohách od odbočky "dolů" bude podíl ze svodového proudu běžcem větší. Tedy proti chrastění ten odpor nijak významně nepomůže, ale průběh regulace změní.
U fyziologické korekce pochopitelně záleží na tom, na jaké výstupní impedanci frekvenčně závislého členu je připojená ta odbočka potenciometru.

To už je lepší zajistit, aby rozdíl stejnosměrných potenciálů na pólech vazebního kondenzátoru byl pokud možno nulový. Samozřejmě u elektrolytů by to bylo kontraproduktivní, ty polarizační napětí potřebují a bez svodového proudu to nejde, ale u svitků a keramik to cesta je.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#38 Příspěvek od ransom »

Jo. Jenomže pokud má běžec potenciometru velký přechodový odpor, který se nahodile a skokově mění při pohybu (či dokonce přerušuje), a pokud je to zároveň jediné místo, kudy může protéct svodový proud špatného kondenzátoru (což tady v tom zapojení je konkrétně u potenciometru hlasitosti), ten paralelní rezistor sice neodstraní praskání, ale zabrání aspoň tomu, aby vylítly repráky z beden. To harašení v obvodu může totiž mít klidně větší amplitudu než samotný nf signál. Je to osvědčené opatření, aby to po vyčištění/výměně potenciometru a výměně kondenzátorů omezilo (ne odstranilo) podobné kratochvíle do budoucnosti.
Pokud má potenciometr 100k, mezi jeho běžec a zem zapojíš rezistor dejme tomu 220k. Změna průběhu regulace i naladění fyziologie je pak marginální. Tím méně když už je potenciometr zatížený 22kOhm vstupem následného stupně. Musím to kreslit a dokládat výpočty?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#39 Příspěvek od Hill »

Netřeba. V případě, že už běžec přerušuje, to smysl má.
A ve vztahu k MDA2010, když je už toto vlákno o NZC300, se bavíme o zátěži běžce potenciometru vstupní impedancí kolem 80 kΩ.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

Připojím se do vlákna s dalším problémem tohoto podivuhodného gramofonu, neřešil někdo nastavení správné výšky řadicí vidličky pro přesmykování řemínku na 33/45?
V exempláři co jsem dostal na opravu, patrně vlivem dlouhých let používání se obrousil plast kluzné kulisy po které jezdí páka řazení. Páka je svérázný dlouhý kus drátu vzhledu výpletu bicyklu, zohýbaný do patřičného tvaru, jeden kus jezdí po zmíněné kulise, na druhé straně je neseříditelně vražen (zalisován) do plastové vidlice která šmrdlá s řemínkem. Po opotřebení byla horní strana vidlice tak vysoko, že škrtala o plechový talíř. Dosti laciná prasečina. Tenhle odfláknutý gramofon mě moc nemotivuje, takže jsem to vyřešil jen nasunutím smršťovacích bužírek na část, která jezdí po kulise a namazáním vazelínou. Výrobce koneckonců nemohl předpokládat, že tento přístroj bude někdo chtít držet v chodu 40+ let.
To umístění konektorů v polovině hloubky spodního krytu, tak 250 mm od zadní strany, je neskutečné. Co asi kouřili designéři?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#41 Příspěvek od Hill »

Ta vidlička tam má přece doraz, to vypadá ještě na nějakou jinou chybu.
Přílohy
SAM_2789_det.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#42 Příspěvek od Crifodo »

Jo, chyba je asi nižší vývojová verze, než se genielní konstruktér poučil.
ten kafemlejnek co mám na opravu, vypadá takhle.
Přílohy
vidlice.jpg

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Hubert_79 »

Hele, ten řemen je origo? Mám dojem, že tam placatý nepatří, spíš čtyřhraný.
Alternativně tam můžeš doraz (podle té fotky od Hilla) nějak dotvořit.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#44 Příspěvek od Hill »

Ale jo, ten řemínek je opravdu placatý.
Mimochodem - v servisním manuálu ten dorazový výlisek taky není.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od Hubert_79 »

Aha, já měl Teslu SM 580 (kde je totožné šasi) a řemínek byl se čtvercovým průřezem; fungovalo to, možná nebyl originál. Tak je asi jedno, co tam je.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“