Vytápění bytu - co zvolit?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

ZVUK2000 píše: Já ho mám jako doplňkové ve dvou obývacích místnostech v přízemí pod vinylem.
Doufám, že máš fólii pod vinilem s click zámkem. A nebo máš mezi fólií a vinilem Heat pack. Jinak bys byl docela dobrodruhem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#32 Příspěvek od Osmdesat »

p32 píše:Bude to tam všechno v hliníku ... :lol:
K topení si bude muset od rozvodnice natahat ať tak či onak zvláštní přívody. A může klidně i hnilíkem.

Přijde mi, že ty staré bolševické hliníkové rozvody jsou na tom často líp než ty moderní s kabely z polska či kdovíodkud, se šitovou izolací, v pofidérních zaklapovacích krabičkách s IP99, spojované fórovými nástrčnými spojkami.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#33 Příspěvek od p32 »

Pokud já vím, tak hliníky nikdo nezakazuje. Jde jen o to, že to budou jen dva dráty, údržba v zásuvkách a vypínačích žádná a napojovat na to něco víc než lednici, TV a lampičku bych asi nerisknul. Když bude tahat dráty zvlášť, tak může natahat i v mědi do zdi 3x 2,5 a dát do kupy celou elektřinu a potom i revizi, pokud to chce v budoucnu najímat. Známí na baráku mají velký obývák, hezká kamna s vložkou a topí vždy jen nějaký tím polínkem z tvrdého dřeva. Prý to někdy nahradí i tu TV. :evil:
Pokud jsou tam v pořádku funkční komíny, tak bych na nic jiného nepřecházel. Z hlediska práce už vůbec ne, občas se přiloží a hřeje to celý den. A popel aby ještě na zahrádku sháněli.
Naproti nechtěli do baráku plyn a teď se mlátěj do hlavy. Topěj elektřinou, je to čisté a pohodlné, ale taky přiměřeně dražší. Jeden v horním patře si tam zavedl kamna na dřevo a je spokojenej až až. Ale možná je to tím, že se rozvedl. :lol:

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#34 Příspěvek od TAKJAN »

V každém případě v elektru je přímotop nejhorší, co se týče tepelné pohody. 23°C a pocit tepla nic moc. Existuje snad nějaký doporučený výpočet kolik procent vyzařovat radiací a kolika ohřívat vzduch. Musí tam být něco, co je teplé na povrchu. Existují keramické přímotopy, které to umí napodobit.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#35 Příspěvek od Achab »

Na přímotopy budou požadovat trojfázové připojení. Může nastat problém, protože do některých typizovaných elektroměrových jader/rozvaděčů se trojfázové elektroměry nevejdou. V těchto nemusí být místo ani pro HDO - stykače bojlerů byly většinou spínané centrálně.
Osmdesat píše:Změna sazby bude nutností... Nevím ale, jaké jsou podmínky pro 16h NT.
Doba NT 16 hodin platí pouze pro hybridní topidla (akumulační s přímotopnou částí). Součtový příkon topidel včetně TUV musí být minimálně 50% příkonu, odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Nebo musí příkon prokazatelně odpovídat tepelným ztrátám objektu.
U přímotopné sazby s dobou NT 20 hodin je podmínka součtového příkonu minimálně 40%.

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#36 Příspěvek od kolovratek7 »

Mrknul jsem teda na jističe a mám tam toto. Co si s tím můžu dovolit?

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Hlavny istic (vonku na chodbe domu) mas aky?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#38 Příspěvek od Achab »

Pro každý přímotop je potřeba samostatný jistič, plus minimálně jeden společný blokovací stykač. Současně se vyžaduje i proudový chránič. Stávající bytovou rozvodnici by bylo nutné vyměnit za větší. Přípojka je téměř jistě jednofázová, takže navíc zajištění trojfázového připojení (pokud je vůbec dostupné). To obnáší výměnu přívodu
do bytu a úpravu elektroměrového rozvaděče. Taky záleží, jestli dodavatel povolí požadovaný příkon.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#39 Příspěvek od TAKJAN »

Pevně instalovaný přímotop nemusí mít chránič.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#40 Příspěvek od Achab »

Chránič musí být na další obvody. Pro danou změnu sazby je potřeba revize a revizní technik bude pravděpodobně na chrániči trvat.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“