Elektrický vařič - dlouhý ohřev

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#31 Příspěvek od lesana87 »

Když nejde elektrika, tak sice můžu vařit na plynu, ale jaksi na sucho, protože mi neteče voda. :?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

lesana87 píše: ale jaksi na sucho
Když nemáš místo doma ani na dvě dvoulitrový PETky, tak si zkus pomalu vyslovovat jedno tradiční slovo: r u m p á l....

deset litrů vody mám doma vždycky, tedy o dost víc ale o té se nedá říct s jistotou, že je pitná.
Ale i bez vody se dá uvařit, stačí vytáhnout z mrazáku mražený filé a hodit ho na olej. Beztak ten mrazák při celodenním výpadku budeš řešit. Nebo ani jednodenní zásobu žrádla doma nemáš?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Pri vrtanej studni rumpal velmi nevyuzijes...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#34 Příspěvek od Celeron »

Já mám sice vše na elektriku, ale dvouplotýnku a PB 10 kg mám v garáži (nemám plyn přípojku) stále do foroty. I elektrický vrata do tý garáže mám možnost otevřít ručně. :)
Topím sice tepelným čerpadlem ale do samotížnýho systému s záložním kotlem na pevný paliva. No a paliva mám tak na dva měsíce, stačí podškrtnout. Na svícení stačí ledková baterka. I ta voda ve studni zatím je. Se žrádlem bych taky vydržel 2-3 měsíce. Tak nějakou dobu uřčitě přežiju. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

Tak to je pravda, tam to chce buď pumpu nebo holt usednout na kolo a dojet s bandaskou k nejbližší studánce.
Nebo si z toho bicyklu udělat cyklodynamozdroj a tu vodu si z Malyše našlapat.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#36 Příspěvek od Achab »

V nádrži vodárny by na vaření mělo zbýt dost. Při výpadku mám rezervu aspoň dva kýble.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#37 Příspěvek od Kremik »

Dva kýble?? Abys neprotrh vak...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stejně si nakonec místo oběda otevřete lahváč, někdo i konzervu z Tesca, a je vyřešeno. :lol:

Takovej chleba se sádlem nepotřebuje ani plyn, ani elektriku, ani vodu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#39 Příspěvek od sinclair »

Existuje starší, dvouplotýnkový vařič ETA.
Vinuté plotýnky 1000W a 600W, vpředu to má klasické tříkvaltové keramické přepínače 0-1-2-3 s kulatými bakelitovými knoflíky a otáčením "slepičí hlavou".
Uprostřed mezi knoflíky je větší průhledný, mírně vyklenutý sklíčko, za ním je vevnitř umístěná větší doutnavka E14 v objímce.
Kromě plotýnek, přepínačů, síťové šňůry a vnitřních propojek z Fe drátu vařič žádné další součástky neobsahuje.
Byl nejpoužívanější i nejspolehlivější, jaký ETA vyrobila, i designově hezký, různé barvy+chrom. Je hodně vidět i ve filmech ze 60. - 70. let.
Nemáte tenhle typ někdo?
Jak je ta doutnavka zapojená, že se rozsvítí při zapnutí kterékoli plotýnky na kterýkoli stupeň? :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

Hlásím, že babí měla tenhle dvouplotýnkáč akorát litinový plotny. Umřel na problém, "převařila" vodu a hrnec přetekl a voda vlítla na větší plotýnku a ta rupla. Do tý doby jsem si myslel, že voda co teče v nějakým malým množství na rozžhavenej vařič udělá poskakující kuličky na parním polštáři a plotýnce to neuškodí a ono prdlajs. Nová nebyla k sehnání a tak šel do sběru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#41 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:Dva kýble?? Abys neprotrh vak...
Dva kýble bys mohl dostat z 50l nádrže vodárny, kde je vzduch přímo nad hladinou vody. Jenže to by muselo dobře fungovat automatický doplňování vzduchu jednosměrným ventilkem a nebo by musela být čerstvě dofoukaná pumpičkou či z kompresoru.
Pokud je v nádrži málo vzduchu, nestačí na vytlačení většího množství vody.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem třeba napíchnutej na obecní vodovod, ale na WC a zalívání zahrady mám studnu a starou 100l nádrž Sigma bez vaku. Ve studni je Nautila.

A protože jsem pod kopcem, tak ta obecní voda teče, i když oficiálně téct nemá kvůli poruše. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#43 Příspěvek od elektrosvit »

Dvouplotýnkový vařič, o kterém je asi řeč (vypadal takto), používal můj známý v podzimní době k vytápění menší buňky v jistém dnes již zrušeném provozu. Několikrát jej nechal nedopatřením běžet i přes noc. 8O Naštěstí nic nechytlo...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#44 Příspěvek od Kremik »

Kdysi jsem měl tu čest používat vařič s plotýnkama ze svinutého topného tělesa, na plotýnkách nabodovaný měděný pásek, který vedl do prostřední společné "konzoly", ve které byly dva vypínače a termostaty na těch měděných páskách. Ty měděné pásky z plotýnek brzy upadly. Byla to nějaká ETA.
Jedna z těch plotýnek po čase odešla zajímavým způsobem. Pravděpodobně uvnitř nějak došlo k oblouku, kousek toho svinutého tělesa se rozžhavil do běla, a to bílé "světýlko" pomalu cestovalo po celé té spirále ty tři nebo čtyři otáčky a na konci pak zhaslo. Už nevím, jestli to bylo od středu ven, nebo naopak. Plotýnka pak měla odpor nekonečno. Ten efekt byl ale opravdu zajímavý.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#45 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:uvnitř nějak došlo k oblouku, kousek toho svinutého tělesa se rozžhavil do běla, a to bílé "světýlko" pomalu cestovalo po celé té spirále ty tři nebo čtyři otáčky a na konci pak zhaslo.
Tohle znám s mnohem většíma následkama u přímotopů Stiebel. Tam je taky "bifilární" topná tyč jako v tom vařiči. Na rozvodně Všestary se jedna prorazila v zasedačce. Při průrazu v "vhodné" dýlce tyče došlo k kvadratickýmu navýšení výkonu a výsledkem byl roztavený hliník, co kapal ze Stiebelu na jekor koberec. Zajímavý bylo, že nevypadl jistič topnýho okruhu. Naštěstí tam byly požární hlásiče a "požárně cvičená" obsluha rozvodny zvládla začínající požár uhasit. Stát se to někde jinde třeba v noci v rodinným domě by mohl být docela velký prů..r.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“