definitívny koniec žiaroviek?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#31 Příspěvek od tomasjedno »

Pes je pes a fena je fena :D

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#32 Příspěvek od Osmdesat »


Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#33 Příspěvek od weed_smoker »

ZVUK2000 píše:
konosuke píše:jako předřadník (ke snížení sítě 240-250V) by šla použít libovolná dioda aspoň na 1A dimenzována v sérii se žárovkou ale
Toto je asi ta NEJBLBĚJŠÍ rada co muže být. Zavání úrazem e.l proudem nebo i hůř. Nejčastěji se v domácnostech stále zapojuje chránič typu AC. Pokud je chránič typu AC zatížen jednocestným usměrňovačem nemusí spolehlivě (nebo vůbec), a hlavně v čas vybavit :twisted:
Právě pro to bych se spíš přiklonil k použití (auto)transformátoru na světelný okruhy.Narozdíl od tý nevhodný PWM(kvůli chráničům,ale i požadavkům EMC) nezkresluje průběh proudu a nevytváří tak rušivý spektrum.Nevýhodou je cena,váha,rozměry a potřeba 1 jističe navíc.

BTW.3kVA 1f oddělovák s odbočkama z obou stran(3P+4S) jde sehnat použitej pod 3000 a má kolem 25kg.Jde s ním měnit napětí od 180 do 260V.Jsou i 400/230V a jde to s nima taky,ikdyž zpravidla v menším rozsahu.K takovýmu je ale potřeba 2P jistič,protože se připojuje mezi fáze.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#34 Příspěvek od konosuke »

no tak potom sériový předřadník - rezistor 10Ω (který sežere proudový šok studeného vlákna zapnutím žárovky) podle návrhu Lader může být, jednoduché a efektivní
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#35 Příspěvek od samec »

Na zníženie napätia z 230V na 220V pre 1kW záťaž v pohode stačí 100W transformátor.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#36 Příspěvek od tomasjedno »

samec píše:Na zníženie napätia z 230V na 220V pre 1kW záťaž v pohode stačí 100W transformátor.
Nebo 46W, že.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#37 Příspěvek od sinclair »

Přesně tak. Libovolný 80-100VA trafo třeba 230/12V, šikovně /v protifázi/ zapojené. Když se přecházelo z 220 na 230V, často se měnily trafa. Kde to chlapi neodhadli s odbočkama vs. úbytky na vedení a vs. zatížení, tam jsem dělal podobných "zákroků" na světelných okruzích tolik, že bych to nespočítal. V blízkosti trafaček bývalo i 255V.
Jedna spřízněná elektrikářská parta si kvůli tomu nechala v nějaký navijárně vyrobit množství traf od 50 do 400VA i s odbočkama po 5V na sekundárech. Několik jich určitě ještě budu mít.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#38 Příspěvek od sinclair »

Zapomněl jsem připsat, že v 75W halogenovém reflektorku, co mi osvětluje dvůr, ovládán pohybovým čidlem, mám už léta letoucí pořád tutéž žárovku OSRAM R7s 230V/75W a vzadu ve vaničce, u jedné keramické patky je odpor TR507 27R/6W. Možná 33R, už nevím. Prostě něco v tomto rozsahu, klasický teslácký drátový "cihlák".
Ta žárovka je tam tak dlouho, že plechová U konzolka, na které ten reflektorek visí, je už rezavá jak Vica Kerekes.
Jak jsem to kdysi před 10-12 lety udělal, tak to je. Původní dodanou 100W žárovku jsem zahodil, dal tam tu Osramku, odpor, pověsil, připojil na síť, nastavil jsem "hodinky a měsíček" a tak to od té doby, večer co večer bliká. Když jdu kouřit, někdo přijde, nebo se tu poflakuje nějaké větší zvíře, než je kos. Na veverku či kunu už to bohužel reaguje.
Ten odpor ztlumí proudový náraz do studeného vlákna natolik, že je žárovka opravdu schopna vydržet takto dlouho. V podstatě omezí ten zapínací proud na necelých 10A.
Je to poměrně známá věc, netřeba se tomu divit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#39 Příspěvek od Celeron »

Potvrzuju, ty 75W halogenový tyčky jsou i bez předřadných odporů proti větším výkonům věčný. Mám dvě oválný halogenky bez PIR na baráku na venkovní svícení od rekonstrujce od roku 2002. Ještě jsem nikdy žádnou tyčku neměnil. Před rekonstrukcí tam byl cca 8 let větší 150W hranatej halogen a v něm jsem tyčku měnil minimálně 3 x. Vždycky byla prohnutá spirála částečně zatavená do stěny skleněný tyčky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#40 Příspěvek od FERYACT »

Pro postupné zhášení v divadlech byly a jsou wolframové žárovky ideální. Tzv "úsporky" ze zdravou rtutí,nepoužitelné. LED záleží na řešení omezovače proudu možná dobré.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#41 Příspěvek od vicious »

sinclair: nerozumiem tomu výpočtu zapínacieho prúdu, keď píšete, že ho rezistor obmedzí na necelých 10A. Studené vlákno 75W žiarovky má odpor cca 48,6 Ohm. Potom pri 230V vychádza zapínací prúd 4,73A. Pri zaradení sériového odporu 27 Ohm bude zapínací prúd 3A.
:?:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#42 Příspěvek od FERYACT »

Vicous: Žárovky budou mít menší odpor, neboť často vyhodí i jistič na chodbě tj.20A.
Naposledy upravil(a) FERYACT dne 14 kvě 2019, 17:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1599
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Behemot »

ZVUK2000 píše:KONO je pravda že v době kdy se takto používala dioda se ještě chránič nepoužíval. Paradoxně dnes se chceš na něho spolehnout a blbá dioda ho zablokuje :D
Dnešní hovna co se dostávají do elektro norem, to je na to postavit všechny pány za todle odpovědný ke zdi.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#44 Příspěvek od weed_smoker »

Jsou místa,odkud žárovku vyloučit nejde.Když nesvítí,neteče skrz ní proud a vyhodnotí se to.LED nemusí svítit,ani když skrz ní teče proud o jmenovitý hodnotě,musí se to vyhodnocovat opticky a taková lampa má 3 LED řetězce rovnoměrně rozesetý,má to poměrně komplikovanej dohled u všech 3 větví.Jedno LED světlo stojí asi 200 000,obyčejná lampa asi 10 000 a žárovka do ní 12V/20W asi 200,-

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#45 Příspěvek od FERYACT »

Když jsem byl pionýr měl jsem žárovkovou zkoušečku.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“