Barva drátu propojení PEN na N

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

Vodiče PEN se dooznačují modrou pouze u společných sběrnic PEN / PE. Smysl je odlišení od vodičů PE, nezatížených pracovním proudem. Na samostatné sběrnici PEN mají všechny vodiče stejnou funkci, stačí základní zeleno-žlutá.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#32 Příspěvek od p32 »

Možná jsem to asi špatně pochopil. Takže propojení můstku PEN a PE pomocí žlutozeleného drátu (6 mm2) bude bez té modré ozdoby? Budou od sebe tak 4-5 cm.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#33 Příspěvek od Achab »

Samotná zeleno-žlutá - propojka je na můstek s nezatíženými ochrannými vodiči.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#34 Příspěvek od Balt76 »

Celeron píše:
sinclair píše: Kus žlutozeleného drátu a přesně do půlky přetažený modrou smršťovkou.
To je zajímavý, nám na padesátce tvrdili, že žlutozelenej se nikdy, nikde a v žádným případě nesmí přeznačovat na jinou barvu. Už jsem zapoměl podle který normy. A říkal to mistr Petrovický, šéf východočeskýho IBP. Kdo ho znáte, tak zajisté víte, že přes jeho tvrzení vlak nejede. :wink:
A s tím průměrem si matně pamatuju, že může být o stupeň menší průřez než přívodní PEN ale mimimálně 4 mm2. Doufám, že se toho moc nezměnilo. :)
Nám kdysi ing. Preiss z IBP vyprávěl, že při revizi tý hokejový haly pro MS (nevím, v jakým roce) v Praze, neprošly na PE licnách očka se žlutou izolací, páč i to už pro ně bylo přeznačení. Nechali je to prej všechno ustříhat, nalisovat oka bez izolace a převlíknout žlutozelenou smršťovačkou.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#35 Příspěvek od weed_smoker »

Vždycky jsem použil nějak barvenej(smrsknou,izolačkou nebo fixem) zelenožlutej z PE a barvil obě strany.Průřez 2.5 je tak na krabičku se 2-4 jističema,používal jsem obvykle 6 nebo 10,propojky ze 16 už se dávaly na velký fabrický bedny a do lišt v plastovym rozvaděči 12-48 pozic se 16 už nevešla.Zatim to všude prošlo v pohodě a ten sinclairův nápad je super,někdy to zkusím.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#36 Příspěvek od ZVUK2000 »

dobrman píše:No naposledy (předloni) co jsem dělal instalaci, tak revizák chtěl v rozvaděči tři můstky, PEN, PE a N. Z PEN šly dva dráty, modrý na N a žlutozelený na PE.

A nebo může být PEN můstek součásti elektroměrového rozvaděče. Z můstku vedou vodiče jak N a PE (přívod PEN v 10mm2 ještě není zapojen). Můstky N a PE budou v rozvaděči bytovém. Toto je přímo tovární rozvaděč s výrobním číslem.
Přílohy
PEN můstek 1.jpg
PEN můstek.jpg

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“