tykání-vykání

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#31 Příspěvek od konosuke »

byl to zlozvyk. nadřízených ve fabrice, oficírů na vojně i kantoru na SŠ, všimněte si na starých čs filmech z prostředí škol, študákům se zásadně vykalo a tak to bylo správné, tak to má být...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#32 Příspěvek od BOBOBO »

Je to o domluvě . Bohužel dnešní mladí neznají míru - my jsme si obecně , pokud přijali , této nabídky staršího vážili . Tykat si s vedoucím nepovažuji stále za dobré . Když musíš někomu něco vytknout nebo ho dokonce propustit , je to méně napnuté . Málo z těch , kterým tykání nabídneš si udrží vlastní pomyslnost toho , že je někdo nadřízený . S tím je vůbec dnes na pracovištích problém . Jistě je něco jiného akademické pracoviště a něco jiného pás . To , že mi v práci kluci vykají nemám za problém no a jeden , kterému jsem tykání navrhl , byl hned drzej . Ale již se stalo . Některým jsem ho též navrhl , ale stále mi vykají . Já si myslím , že oslovení křestním a vykání , může navrhnout společensky vyšší nižšímu , a ten může a nemusí přijmout . Pochopitelně se nemůže divit demokratickým následkům , když na to nepřistoupí .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#33 Příspěvek od sinclair »

Ještě zajímavější to bylo na stranických schůzích politruků na vojně :D
V žádné jiné armádě světa by jinak nebylo možné, aby nadporučík tykal generálporučíkovi :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#34 Příspěvek od xsc »

Bylo, v jakékoliv anglicky mluvící. Tam se to nerozlišuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#35 Příspěvek od rnbw »

Nerozlisuje, ale vyka sa vzdy (you are, tzn. mnozne cislo).

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#36 Příspěvek od xsc »

To by bylo potřeba spíš znát, jestli to ve staré angličtině znělo pro jednotné číslo jinak. Kdysi to opravdu rozlišovali, tak jako ostatní, ale zrovna podle slovesa být bych to neurčoval. Pro ostatní slovesa je jiný tvar jen ve 3. osobě j.č., z čehož taky nic nevyplývá pro zbylé osoby j.č.
Ono totiž nejde říct, že se vyká pořád. Když napíšu You are idiot, tak to těžko někdo bude překládat jako Vy jste idiot :-)
Naposledy upravil(a) xsc dne 09 bře 2020, 19:41, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#37 Příspěvek od p32 »

Myslím si, že v angličtině se píše/říká "you are" vždycky, protože ty jsi/vy jste je stejně skloňováno, ale rozlišuje se právě přidaným jménem to tykání apod. Na vojně to je fuk. Co si pamatuji, tak jsme si deveťákem v sobotu večer vykali a v neděli zrána jsme si všici tykali. Pak už jsme chrápali až do oběda.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#38 Příspěvek od konosuke »

Náš starej byl lampasák (pplk) fabrika byla vojenská. tykal všem, starším i mladým no vem to ďas jenomže my jsme museli vykat stát v haptáku jak posratý zobáci v přijímači. tak tohle je nekorektní, myslím si.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#39 Příspěvek od p32 »

To bylo právě korektní. Všichni jste aspoň věděli, kdo tam má hlavní slovo a nevymýšleli jste si blbosti.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#40 Příspěvek od sinclair »

Ale no tak, přijímač je přijímač.
Směšný bylo, že vykání a dokonce i zdravení po nás "obyčejných" vojácích vyžadovali i někteří namyšlení špagáti.
Vynikal v tom obzvláště jeden budoucí právník z Náměště n. Oslavou. To byl extra skladník, nenechal na pokoji nikoho.
Takže až nasral dva supráky četaře, tak mu tři týdny před civilem zařídili takový excelentní průser, že měsíc nasluhoval.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#41 Příspěvek od samec »

To ste ešte nepočuli nášho predsedu parlamentu Andreja Danka, ako vyká po telefóne asi ľahšej žene, s ktorou pravdepodobne potajme spával? :)
https://youtu.be/AiTETCZmLJw

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#42 Příspěvek od weed_smoker »

U toho oslovování v ENG jsem se setkal s nějakym novym zájmenem ZE,používanym jako
SHE is…/...to HER
HE is…/...to HIM
ZE is…/...to HIR
Už jste se s tím setkali a nevíte co to má bejt? Nikde nás to neučili.Jenom HE/SHE/IT.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#43 Příspěvek od witt »

Mně osobně přijdou strašný ty velký pobočky nadnárodních korporátů, kde si všichni tykaj. Od generálního ředitele po posledního studenta na praxi. Jdeš po chodbě, slyšíš "ahoj" a teď nevíš, známe se, nebo se vidíme poprvý v životě? S mojí pamětí na obličeje to bylo dost stresující:-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“