Udržovací proud Pb akumulátoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

jova1 píše:Krouťák nedovedu odhadnout, asi bych ho mohl změřit, ale je to pro mě nepodstatný údaj. ....
Jenže pro dosažitelnej výkon je to velice podstatnej údaj. Uvědom si, že kolikrát zpřevodováním zvedneš otáčky, tolikrát snížíš krouticí moment (dodržení zákona o zachování energie) - takže jakmile ten krokáč v roli generátoru i jen maličko zatížíš, přes ty převody neprojde dostatek kroutivýho momentu, aby se celý soustrojí udrželo v chodu a zastaví se ti to. Máš aspoň změřenou rychlost proudu tý vody?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jova1 »

Spočítat se dá ledacos. Ale v těchto rozměrech se domnívám, to bude stejně jen hra s čísly. Musím vyjít z toho, co tam teče a postavit to tak, abych tu vodu lopatkami podchytil co nejlépe. V hrubých rysech jsem se snažil tím plechovým „splavem“ dodržet základní provedení Ponceletova kola. Pro vyšší kroutivý moment víc už udělat nemohu.
Zvýšit otáčky musím, protože ten krokový motor negeneruje při přímém náhonu dostatečně vysoké napětí pro nabíjení 12V akumulátoru. Se základy fyziky jsem obeznámen, zrovna tak s tím, že krokový motor není zrovna ideální generátor. Abych se mohl, ale od něčeho „odpíchnout“, musel jsem to nejdříve postavit a vyzkoušet na daném toku a nyní se to pokusím doladit. Pokud krokový motor nebude vyhovovat, zkusím dát dohromady nějaký alternátor.
Přílohy
a3.jpg

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

jova1 píše:Pro vyšší kroutivý moment víc už udělat nemohu.
Zvýšit otáčky musím, protože ten krokový motor negeneruje při přímém náhonu dostatečně vysoké napětí pro nabíjení 12V akumulátoru.
nikdo tě přeci nenutí zvyšovat kroutící moment,
ale využít toho co tam máš . . .
taky je potřeba si uvědomit, že každý převod klade otáčení určitý odpor
a tím se snižuje účinnost celého stroje.
pokud je cca 1 otáčka za vteřinu, znamená, že je to 60 otáček za minutu.
kolika pólový je ten "krokáč" ?
nejlepší bude, aby výstupní kmitočet byl cca 50-100 Hz, kolik musí ten krokáč mít otáček ?
podle toho pak spočítat převodový poměr . . .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Crifodo »

nedá se ten spád zvednout až na horní hranu toho betonového U, co v něm máš ten nerezovej přiváděč? získáš tím podstatně víc energie, podle výšky kola při těch 6l/sec možná 10-15W.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jova1 »

Dnešní pokus už se mi líbil více. Baterii 12V to nabíjí cca 15mA, naprázdno je na kondenzátoru usměrňovačů cca 30V, takže by tam byl zřejmě ještě prostor to rozdílné napětí snížit buď výměnou transformátorů, nějakým měničem, nebo vyrobím kola s menším převodovým poměrem, aby se ten „krouťák“ lépe využil. Nebo větším?:roll:
V každém případě, už takhle je to pro mě použitelné a zcela dostačující. Zkoušel jsem to udržovací napětí na Pb akumulátorech. Ten aku 12V, 24Ah potřeboval cca 10mA , takže nic moc, ale aku 12V, 7Ah má jen 2mA. Jestli dobře počítám, když má zařízení odběr 3mA a řekněme, že bych využil z aku polovic kapacity, tak je to: 3,5Ah / 0,003A = 1166h a to je skoro 50 dní.
Co ale budu muset ještě dořešit, je mazání. :?
Měla k tomu sloužit ta bílá vanička s hadičkami. Předpokládal jsem, že jí budou plnit stříkající kapky, ale to kolo bohužel skoro vůbec necáká: https://youtu.be/jgJf3kbNtb8
Přílohy
a4.jpg
Pro Dikobraza: Trochu lepší pohled. Zkoušel jsem ty lopatky i trochu natočit jak jsi psal, ale výkon šel znatelně dolů.
Pro Dikobraza: Trochu lepší pohled. Zkoušel jsem ty lopatky i trochu natočit jak jsi psal, ale výkon šel znatelně dolů.
Naposledy upravil(a) jova1 dne 08 dub 2020, 12:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jova1 »

Crifodo píše:nedá se ten spád zvednout až na horní hranu toho betonového U, co v něm máš ten nerezovej přiváděč? získáš tím podstatně víc energie, podle výšky kola při těch 6l/sec možná 10-15W.
Bohužel, žádné stavební úpravy, ani zvyšování hladiny není možné. Už tahle montáž dost podstatně rozhodí průtok i jeho měření. Musíme jen doufat, že se zase časem stabilizuje, protože jinak by se to napájení celého zařízení muselo asi řešit jinak :?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#37 Příspěvek od ok1hga »

jova1 píše:nebo vyrobím kola s menším převodovým poměrem, aby se ten „krouťák“ lépe využil. Nebo větším?:roll: https://youtu.be/jgJf3kbNtb8
máš to pěkný !
ten převodový poměr bys měl mít větší,
hádám tak 1:10 . . .
1:3 je fakt málo

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od jova1 »

Udělat ten pastorek menší, je to nejjednodušší. Zatím jsem to kolo nechtěl moc zatěžovat, on se ten krokový motor, jako generátor chová dost nevyzpytatelně.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

velmi hrubý odhadem by to kolo mělo dát cca 0,04 KW
pokud bude účinnost cca 60%, mělo by to při 15V být cca 1,6A.
Ale to jen za předpokladu, že bude kolo správně "napasované" na generátor.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

Podle kalkulačky na "malá voda" vychází pro 6l a 5 cm na Ponceletovi celé 2W.
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je-vykon.htm

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od jova1 »

Tak musím trochu poopravit to ranní měření. Nevšimnul jsem si při něm, že mám uvolněný drát na jednom transformátoru, takže to do baterie dobíjelo jen z jedné cívky krokového motoru. :oops:
Dodělal jsem další dva pastorky a napodruhé naměřil následující:
Při původním převodu 1:3, bylo napětí bez zátěže cca 40V, proud do baterie při 13V pak cca 22mA.
Při převodu 1:4, bylo napětí naprázdno cca 42V, proud do baterie při 13V pak cca 25mA.
Při převodu 1:6, bylo napětí naprázdno cca 42V, proud do baterie při 13V pak cca 12mA.
Takže já se dostal maximálně na 0,325W :D
Na videu https://youtu.be/N41w8egm0gc je jasně vidět, že ten převod 1:6 je už na uvedenou sestavu příliš „těžký“ a nedokáže generátor dostatečně rychle roztočit:
Asi zůstanu u toho převodu 1:3. Nezatěžoval tolik to kolo, chod při něm se mi zdá takový kultivovanější a těch pár mA co ztratím, oproti 1:4 už nehraje žádnou roli. A teď to mazání :roll:

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#42 Příspěvek od kutilmil »

Aký je rozdiel hladín za bežnej prevádzky?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jova1 »

Jestli myslíš na přítoku, tak v řádu mm, maximálně pár cm. Na odtoku to může kolísat od tuším od 0 k půl metru, záleží jaký je odběr. Ale ta 0 tam není asi nikdy, spíše bude rozdíl přítok/odtok 5 - 50cm.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od jova1 »

Ještě k tomu dobíjení aku. Předpokládám, že bych tam jen namontoval takovýto obvod: https://www.belza.cz/simple/aload.htm a „oříznul“ to napětí na těch 13,5V co doporučuje výrobce pro trvalé dobíjení aku. To by mělo na těch pár mA stačit né?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#45 Příspěvek od kutilmil »

Ináč sa opýtam. Tá voda tečie odkial kam? Zrejme z nejakej nádrže a v tej nádrži je hladina do druheej nádrže kde je zasa hladina. Aký je rozdiel týchto hladín? Alebo to kolo máš len niekde v koryte potoka ponorené?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“