Výměna jističů - jaká značka?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#31 Příspěvek od MiraSt »

Celeron píše: kup co chceš, třeba Bonega,
Nááhodou... Bonega je specifická, že má v jednom přístroji odepínaný i střední vodič. Bylo mi to sympatické tak jsem z toho postavil rozvaděč do patra rodinného domu. Ale všechno muselo být od Bonegy. Nedalo se to kombinovat s něčím jiným.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#32 Příspěvek od MiraSt »

konosuke píše: a to značky LSN, OFI, OEZ zatím drží - nevypínají při spálení žárovky (u starých se stávalo nejednou)
A to je dobře?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#33 Příspěvek od Kvicala_r »

No tak určitě. Kdo to má nahazovat, když taková žárovka chytající oblouk určitě bývá často za hranicí normálního vybavovacího proudu.

Já raději nahodím jistič s jistotou, že rozepnul když měl. Nejde naštěstí o zdechliny LED, tam v drtivé většině případů chcípou jen ty LED/driver - ale ne do zkratu.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#34 Příspěvek od Achab »

MiraSt píše:Bonega je specifická, že má v jednom přístroji odepínaný i střední vodič.
To je řada DPN, pouze 6 kA a jmen. proud do 32 A. Kontakty jsou menší, takže se nedá čekat stejná odolnost jako u standardního jističe. Proto se většinou vyrábí s omezeným Ik do max 4,5 kA. Většina firem zatím radši zůstává u osvědčeného dvoumodulového provedení.

Jednomodulové jističe 1+N vznikly jako alternativa pro úsporu místa, případně pro možnost náhrady standardních bez nutnosti výměny rozvodnice za větší. Jsou snahy zavádět jističe 1+N všeobecně, ale zatím se ve větší míře neprosadily.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#35 Příspěvek od vasekpetr1 »

Hlavní výhodu u těchto 1+N jističů vidím v mnohem lehčím vyhledávání důvodu padání "Fička" :D . Shodíš jističe, změříš si "nuláky" na výstupech proti zemi a hned víš, na čem jsi. Nemusíš rozpojovat nulový můstek a hledat, kam ten nakopnutý nulák vede :wink: .

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#36 Příspěvek od Osmdesat »

Jedna věc je splnění parametrů jističe v okamžiku jeho přítomnosti ve zkušebně, druhá věc je pak jejich splnění v nasazení třeba hned po uplynutí záruční lhůty. Pokud je splňuje v záruce, je to v pořádku. Pokud je po třech letech provozu přestane splňovat, poběžíte si s radostí do krámu pro další, modernější, hezčí, barevnější?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Nepochybne. A kedze dany typ uz nebude dostupny, tak pekne vymenit vsetky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#38 Příspěvek od Achab »

Taky se vyskytují levné asijské kopie známých značek s falešnými certifikáty, nebo různé pochybné značky. Kromě mizerné kvality a nejistých parametrů mohou být až nebezpečné.
Například při testech s dlouhodobým jmenovitým zatížením se tavil plast, při zkoušce zkratové odolnosti pak hořel. "Jistič" nejmenovaného výrobce z Bauhausu dokonce neměl spouště. Už nevím, jestli šlo o zmetek, nebo záměnu mechanismu za vypínač, ale žádnou zkušebnu určitě neviděl...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#39 Příspěvek od MiraSt »

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=93399
Vidíte? Tak tomu rozumím co znamená "dobrý jistič který nezklamal". :-) Až mám chuť se zeptat na značku. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“