Výběr lepšího kompaktu s 1" snímačem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Hubert_79 »

Jako že bys celou soustavu "jen" zvětšil? No nevím nevím. Pro snímání na 8 mm film máš jiné ohniskové vzdálenosti, než třeba pro kinofilm... Prostým zvětšením bys samozřejmě zvětšil i optické vady, které třeba u 8mm filmu nevadí, ale u kinofilmu by takový objektiv byl nepoužitelný. Třeba jen taková aberace.
A kdyby to bylo takhle jednoduché - proč by to tedy výrobci tak nedělali, hm?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#32 Příspěvek od xsc »

Samozřejmě, že to tak nejde. Zvětšil bych tak i stopu, do které se mi promítne snímaný bod. A rozhodně nikdo netočí na 36mm film, aby měl stejně mizerné rozlišení jako na 8mm filmu.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Hubert_79 »

No bodejť. Ostatně - u fotografického objektivu (u zoomu) není proměnná světelnost žádný extra handicap. Stejně to na plnou díru hůř kreslí, vždycky. To "nej" leze z objektivu (resp. z fotoaparátu) kolem středu. To jsou nejlépe korigované vady typu aberace, vinětace, koma. Naopak zkreslení se se zacloněním mění jen nepatrně, pokud vůbec.
Ty objektivy pro 8 mm filmy nebyly asi opticky žádná hitparáda, jsou u toho podstatně nižší nároky na kvalitu, než třeba optiku pro 35mm kino nebo pro fotografii. Osmička se nikdy nepromítá na plátno s pětimetrovou úhlopříčkou, resp. pro tohle použití nebyla zamýšlena.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#34 Příspěvek od Hydrawerk »

Konečně bych mohl napsat, jak to dopadlo. Koupil jsem 11. května 2020 hezkej model Panasonic DMC-LX15, v Datartu tehdy díky jakési akci stál 10441 Kč. Dnes už stojí spíše 11990 Kč.
Dokoupil jsem ještě docela drahou nabíječku DMW-BTC12E.
Jsem s ním celkem spokojen a někdy bych si měl přečíst pořádně návod. Doporučuju DMC-LX15 každému, kdo chce normální foťák do různých světelných podmínek.
Pouzdro se shání blbě, nakonec jsem pořídil poloskořepinový Case Logic QPB202
Přílohy
DMC-LX15 pic02.jpg
DMC-LX15 pic01.jpg
DMW-BTC12E.jpg
DMC-LX15 pic03.jpg

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#35 Příspěvek od Osmdesat »

Hm, pěkný zúmeček. Se světelností 1,4 vidím poprvé.
Já nedávno také řešil koupi něčeho lepšího a u mne to nakonec dopadlo tak, že jsem koupil použitý Sony nex 3. Ale to nemá 1" snímač, ale APS-C. Vlastně jsem tento foťák vybral jen proto, že pracuje i bez kompatibilního objektivu, takže přes různé redukce můžu používat i jiná skla. Např. takový Olympus PEN akceptuje jen "své" objektivy.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#36 Příspěvek od Soemtron »

Mně by se hodilo něco na pořizování nočních snímků při venkovních koncertech a jiných akcích.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Na nocne snimky zrkadlovka a stativ.
Cez den foti "dobre" vsetko, ale v noci potrebujes dobry fotak, stativ a nastavit vsetko rucne.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#38 Příspěvek od Osmdesat »

Na koncerty se stativem asi ne. Muzikanti se hýbou a mezi publikem se stativ staví blbě. Potřebuješ něco, co ještě při 1600 ISO fotí slušně, tedy s větším snímačem - malé snímače šumějí, takže foťák používá digitální odšumování a výsledkem jsou rozmatlané nepřirozené barvy.
Zrcadlovka to nutně být nemusí, může to být nějaká bezzrcadlovka třeba. Možná i výše uvedený Lumix by vyhověl - má 1" snímač a navíc vysoce světelné sklo.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#39 Příspěvek od Hydrawerk »

Osmdesat píše:Možná i výše uvedený Lumix by vyhověl - má 1" snímač a navíc vysoce světelné sklo.
Panasonic DMC-LX15 mi velice vyhovuje, ale doporučuji ho hlavně jako malý kapesní foťáček pro každý den. Na náročnější focení se dá za nějakých 12000 Kč sehnat i lepší model. https://www.megapixel.cz/sony-alpha-a5100-16-50-mm Ale už nebude malý ani lehký. https://www.megapixel.cz/panasonic-lumi ... %2Frecenze
https://www.megapixel.cz/olympus-pen-e-pl8-14-42-mm-r

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#40 Příspěvek od Soemtron »

:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od workhard »

Na noční focení na koncertech to chce rozhodně něco s ručním ostřením, ta automatika to prostě nedává v žádném režimu. Ideální by byl nějaký kompakt, který to umožňuje.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Hubert_79 »

workhard píše:Na noční focení na koncertech to chce rozhodně něco s ručním ostřením...
A taky s dobrou stabilizací. I když, dřív se fotilo na film s citlivostí 1600 nebo 3200 ISO z ruky, foťákem co měl jeden ostřící bod a stabilizace existovala jen v hlavách konstruktérů.
Takže - je to hlavně v pazourách.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#43 Příspěvek od Hydrawerk »

Jakási zrcadlovka Canon EOS 2000D se dá koupit už za cca 10000 Kč včetně objektivu.
https://www.megapixel.cz/canon-eos-2000d-18-55-mm-dc
https://www.planeo.cz/katalog/1292865-c ... -container
Žádná zrada v tom asi není...
https://www.fotoguru.cz/canon-2000d/

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Hubert_79 »

Není v tom zrada, proč by byla. Ony DSLR celkem vyklízí pole, právě ve prospěch bezzrcadlovek a lepších kompaktů. Obyčejné kompakty už nejspíš míří na smetiště dějin, "díky" mobilům.
Jen ten Canon má levnější provedení objektivu s obyčejným (DC) ostřícím motorkem, což je pomalejší a hlučnější řešení. "Lepší" je ultrazvukový (USM), samozřejmě je dražší. Pro takové to běžné focení je to ale celkem jedno.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#45 Příspěvek od Osmdesat »

Ano, to jsou tzv. "entrylevelové" modely zrcadlovek. Pro "domácí focení" nejsou vůbec špatné.
Kategorie DSLR není ničím nahraditelná, takže myslím, že pole nevyklízejí a ani brzy nevyklidí. Bezzrcadlovka ti nenahradí ergonomii DSLR.
Ale vyklízejí se ty obyčejné kompakty, jak píšeš.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“