Kúpim EPROM 2708, MHB8708, alebo kompatibilnú - KÚPENÉ

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Habesan »

Zrovna teď to vypadá, že jednu kartu, která je mimochodem starší, než já, čekají lepší časy, kdy bude součástí muzeálního kusu, který má být uveden do funkčního stavu.

A to se ke mně dostala, když ležela v hromadě na vyhození.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#32 Příspěvek od Heno »

nokijec píše:Těch střepů není žádná škoda naopak je paráda, že o to někdo stojí. Ono totiž
těžit zlato ze šrotu je výnosnější než devastovat někde přírodu převoráváním obrovského množství zeminy a používáním jedovatých látek. Jedna firma před lety otrávila Dunaj.
Kdysi tu někdo psal, že používal tuhle keramickou technologii v nějaké malovýrobě a velká část se mu vrátila. Problém právě v těch čipech. Musel použít jejich plastové ekvivalenty.
Do plastu sa to nikdy nepúzdrilo, keď tak do termosetu (bakelitu) tak ako sa 99% IO všetkých výrobcov púzdri do dnes.
Tesla robila bakelitovú verziu EPROM pod označením MHB8608 samozrejme bez možnosti vymazania (takže vlastne PROM).
Avšak všetky EPROM a to všetkých výrobcov sa vždy robili len v keramike.

Pre Potpalo:
S ruskými som mal dobré skúsenosti, ale treba dodržať datasheet.
Modul 2708 od elnecu, ktorý mám to dodržiava a už je mi na nič...

Keď som rozbehával PMD85-2, tak v biose boli tuším 4ks MHB8608 a po asi 30min jednej z nich začalo hrabať od tepla, najprv som obsah opakovane napálil tým istým, ale po 3 dňoch sa závada zopakovala, tak som zálohoval a zmazal 4 ks ruských z BASIC-G modulu a napálil obsahom BIOS a odvtedy bol pokoj.
PMD už ale nemám, takže s EPROM ti nepomôžem, len s tým modulom môžem.
Áno poriadne zmazanie ruských trvalo aj trojnásobne dlhšie v porovnaní s MHB8708C a to len za predpokladu, že germicídna trubica ešte nebola po životnosť, inak to trvalo ešte dlhšie. Na kvalitu zmazania mala vplyv aj čistota sklíčka, preto sme použávali pri hromadnom mazaní EPROM toluén na umývanie sklíčok a na mazanie 50ks naraz germicídnu trubicu UV-C veľkosti klasicke dlhej žiarivkovej trubice.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od PotPalo »

Ja PMD tiež nemám, mám Didaktik M. :)
Možno som sa zle vyjadril, ale nevyrábam komplet programátor, ale iba "modul 008" k najstaršiemu programátoru od ELNEC.

A ešte mi vŕtala v hlave myšlienka vyrobiť programátor 2708 pre Didaktik, pripojiteľný na interface. Tam stačí niekoľko napäťových modulov z číny, pár tranzistorov ktoré to budú zapínať, a už iba napísať software. Ale to asi zapadne medzi ďalšie neuskutočnené projekty.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#34 Příspěvek od nokijec »

Psal jsem o keramickém pouzdření obecně ne pouze o epromkách. Co týká toho ostatního v té zlacené keramice se dělaly různé přístrojové IO.Já jsem třeba měl C520D v plastu i v keramice. Jinak i epromky se dělají v plastu v provedení OTP bez okénka.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#35 Příspěvek od VASEK_W »

Například na této desce je zlata dost. Dlouhé FRB plně osazené, hromada precizních patic a nějaké ty poptávané FR5-ky. Dokonce jsou tam i elyty 4u7/100V v počtu 10 kusů co shání ve vedlejším vláknu jjilek, ale nejsou bohužel nové :-(, takže ty ani nenabízím. Ještě šoupnu do vlákna "Sháňka po 37C65 a 16x50 chipech" fotku jiné desky, kde jsou nějaké SRAM-ky a další zajímavý materiál.

Vašek
Přílohy
P5090046.JPG
P5090045.JPG

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#36 Příspěvek od Heno »

nokijec píše:Psal jsem o keramickém pouzdření obecně ne pouze o epromkách. Co týká toho ostatního v té zlacené keramice se dělaly různé přístrojové IO.Já jsem třeba měl C520D v plastu i v keramice. Jinak i epromky se dělají v plastu v provedení OTP bez okénka.
Tak som to aj myslel, že EPROM v prevedení OTP je bez okienka a teda už je to PROM a nie EPROM...

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#37 Příspěvek od Heno »

PotPalo píše:Ja PMD tiež nemám, mám Didaktik M. :)
Možno som sa zle vyjadril, ale nevyrábam komplet programátor, ale iba "modul 008" k najstaršiemu programátoru od ELNEC.

A ešte mi vŕtala v hlave myšlienka vyrobiť programátor 2708 pre Didaktik, pripojiteľný na interface. Tam stačí niekoľko napäťových modulov z číny, pár tranzistorov ktoré to budú zapínať, a už iba napísať software. Ale to asi zapadne medzi ďalšie neuskutočnené projekty.
Ten modul je original Elnec a je teda určený pre programátory elnec ako prídavné zariadenie na prácu s 2708 a derivátmi.
Či to ide aj s tvojím najstarším Elnecom, to mi môžeš zodpovedať len ty ak napíšeš aký vlastne máš.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#38 Příspěvek od Heno »

No ale ak je to PREPROM01, tak tam ten môj modul fungovať nebude.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od PotPalo »

Áno, je to PREPROM-01, a modul 008 je určený pre PREPROM-xx, takže by mal fungovať. Oporu v softvéri to má. Modul 2708 je pre novšie programátory, ten by mi už nefungoval.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od PotPalo »

Tak EPROMiek už mám dosť, zatiaľ ďakujem.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od jjilek »

Heno píše: PMD už ale nemám, takže s EPROM ti nepomôžem, len s tým modulom môžem.
Jestli dobře rozumím, tak máš volný ROM modul bez pamětí. Měl bych zájem.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od PotPalo »

Hlásim že modul 008 pre programátor PREPROM-01 je hotový a dokonca aj funguje. :D Ale niektoré tie epromky sú naozaj mršky:

Tie ruské sa mažú do 20 minút, TESLA MHB8708 sa maže 30 minút. Pre istotu som im doprial dvojnásobný čas. A mám tu od každej jednu, ktorej to nestačilo a nejaké byty tam ostali nezmazané aj po tomto dvojnásobnom čase. Ostatným značkám stačilo 20 minút.

Nejako sa strácam v dokumentácií k epromkám 2708. V jednej píšu programovací cyklus minimálne 100 ms (N x Tw), v druhej (tesla) je to zasa maximálne 100 ms. Navyše tesla tam má zrejme aj druhú chybu, udáva programovací impulz 0,1 až 1 us, ale zrejme tam malo byť ms, ako to má TI.

Software pre programátor to robí tak, že naprogramuje jeden cyklus, overí či je všetko naprogramované, ak nie, opakuje, ak áno, naprogramuje to ešte 2 krát toľko krát, koľko bolo treba pre prvé programovanie. Dokopy maximálne 100 cyklov. Vyzerá to ako jeden algoritmus pre všetky typy 2708.
Přílohy
TES.png
TI.png
modul 008 foto3.jpg
modul 008 foto1.jpg
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jef111 »

Pánové zlatokopové, neblázněte!!!
Sběratelská poptávka po starých 8 a 16-bit počítačích opět stoupá ode dna, stejně jako se to před pár lety stalo s gramofony, magnetofony, škodovkami Rapid apod. (teď nemluvím o nejlevnější spotřebce své doby) Takový studer A80 ve stereu v roce 1990 stál okolo 100tis. tehdejších Kčs. V roce 2005 se daly koupit mezi 5-10tis. Kč a v té době to byla hranice ceny v kovošrotu, a tak se v ČT a ČRO rozbíjely palicí a volzily do šrotu. Dnes je cena opět okolo těch 100tis. Kdo v kritické chvíli použil palici, ten se s ní dneska může tak akorát trefit do hlavy.

Já jsem těch počítačových "šrotů" měl jako děcko hory, táta mi ty desky v 90. letech tahal z práce z vyřazených CNC a robotů, minipočítačů, kalkulaček atd. Některé byly ještě z počítačů druhé generace (DTL). Já jsem se na nich učil pájet a vytahovat integráče z prokovených desek, KSY apod, no bylo to peklo, většina jich nepřežila. Dnes bych si vyrval vlasy. Těch pár "zachráněných" TTL integráčů je mi celkem k prdu, výkupní cena např. i těch MHB8708 je 26Kč/kus (6500Kč/kg a 4gramy/kus), to furt není nic moc zajímavého. Zato kdybych ty desky měl teď celé, mohl bych dnes mnohem snadněji a časově nesrovnatelně efektivněji opravovat některé tyto stroje které ještě z různých důvodů vydržely v provozu nebo se do provozu vrací. A teď ztěžka paběrkuju poslední zbytky co někde omylem zapadly v období mojí zlaté horečky. Prosím, nedělejte stejnou chybu!
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od PotPalo »

Kedysi (30 rokov naspäť, predinternetová doba) som na smetisku našiel plnú krabicu nových konektorov TESLA WK..., také tie ako ISA sloty, úplne nová krabica ako dodávka z výroby. Vtedy mi to bolo na nič, tak som zobral tak dva a ostatné tam nechal. Dnes by sa mi zišli, o cene vo výkupe ani nehovorím. Dnes je problém zohnať jeden. Lenže ono je problém to skladovať, nemá každý stodolu, a v jednej multifunkčnej izbe v paneláku kde je už dielňa toho miesta na dlhodobé skladovanie moc nieje. To je smola tejto doby. Keby bolo kde, toľko vecí sa odloží, že ďalšie generácie by mohli žiť iba z ich predaja.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“