Staré krásné stroje

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#31 Příspěvek od sinclair »

Na Umatic-F se hlavně stříhalo a často z nich i vysílali.
Jeden fanda na Provodově jich má plný sklepení, baví se tím. Všecko má funkční, k tomu střižnu, odbavení zvuku a i nějaké Studery. Nakoupil to doslova za pár šušňů, ale koníček je to pěkný.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#32 Příspěvek od konosuke »

americký fajnšmekři vyvinuli spešl kazetu (a přehrávač samosebou) do auta, obchodní název nevzpomenu, 8-stopy pásek a dvě cívky nad sebou, funkce FF a rewind nebyla použita u nás prakticky věc neznámá
https://aukro.cz/stara-americka-8-stopa ... 6951106137
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:Ale Sony dělalo i něco s cívkama nad sebou, jen už nevím, jak se to jmenovalo.
Byla to kazeta dvě cívky, částečně se překrývaly, levá byla níž a pravá vejš (nebo opačně, už je to moc let), pásek asi půlpalec. Nebylo to náhodou VCR? Ale to byla Philipsácká záležitost a že ta mašina byla Sony, to vím na beton.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#34 Příspěvek od xsc »

sinclair píše:Na Umatic-F se hlavně stříhalo a často z nich i vysílali.
Ono z něj přímo vysílat nešlo. Muselo se k němu dát TBC, což fungovalo dobře až s posledními modely. Vím, že v Ostravě to používali i přímo pro výrobu, nevím jak v Brně. Ale na Kavkách to bylo hlavně pro přípravu střihu, finál se pak dělal na něčem lepším.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#35 Příspěvek od xsc »

konosuke píše:americký fajnšmekři vyvinuli spešl kazetu (a přehrávač samosebou) do auta, obchodní název nevzpomenu, 8-stopy pásek a dvě cívky nad sebou, funkce FF a rewind nebyla použita u nás prakticky věc neznámá
https://aukro.cz/stara-americka-8-stopa ... 6951106137
Jo, jmenovalo se to 8-track (stopy byly 4x2 pro stereo) a byl to tam nejrozšířenější formát v autech asi do 80. let, než to nahradila klasická kazeta. Cívky nebyly nad sebou, byla to jedna smyčka.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#36 Příspěvek od konosuke »

něco jsem našel v knize Kadlec-Tjunikov-Žofák: nekonečná smyčka a pásek š6.3mm jedna cívka to souhlasí
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#37 Příspěvek od xsc »

Tady to máš popsaný i rozebraný:
https://www.youtube.com/watch?v=XLZS0Sj9-1U

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

konosuke píše:-Tjunikov-Žofák
Hele, techničtí šéfové z magmeťáků Tesla Přelouč. Dobra Žofák se ani úpadku Tesly po plyšáku nedožil, rozflákal se na motorovým ptáku Rogallo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#39 Příspěvek od AZK401 »

sinclair píše:Jen abychom se k těm drátům zase pokorně nevraceli, až to Muskův Skynet spustí..:D
No zatím jenom pěkně nas~ral astronomy. Ale já jsem myslel, že dneska už spousta internetových rádií nemá LAN vstup, jenom WiFi/WLAN. Navíc do repráků to táhnou BT.

Měřil někdo někdy co z toho vyleze? Rozsah 100 Hz - 8 kHz a po zapnutí "SUPERBASS" 80 - 5?

Kdysi jsem se ptal propagátorů DAB, jakou kvalitu má reprodukce při tak omezené bit rate a žádný mi neodpověděl. Že by se vracely sedánky kolem Uranu na čtyřce v jedoucím RTO busu při cestě ze školy?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#40 Příspěvek od konosuke »

sedánky s Uranem v jedoucím RTO ? no ale kde to fšecko vzít ? jo a jízdenka
do okresního města aby byla zas za bůra - jako tenkrát :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#41 Příspěvek od sinclair »

Dobře zrestaurovanej Uran, na devítku, nahráváno z dobrého zdoje signálu, s dnešními výkonnými buřty, bude hrát kvalitněji i víc nahlas, než mnohé mp3 z telefonů :D

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#42 Příspěvek od oravan »

Také pásky sa používali v rozhlasových staniciach keď bolo treba pustiť skladbu tak ju technik len strčil do prehrávača ,jasné že nie u nás ale v zahraničí .

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#43 Příspěvek od kevin_mitnick »

xsc píše:
konosuke píše:americký fajnšmekři vyvinuli spešl kazetu (a přehrávač samosebou) do auta, obchodní název nevzpomenu, 8-stopy pásek a dvě cívky nad sebou, funkce FF a rewind nebyla použita u nás prakticky věc neznámá
https://aukro.cz/stara-americka-8-stopa ... 6951106137
Jo, jmenovalo se to 8-track (stopy byly 4x2 pro stereo) a byl to tam nejrozšířenější formát v autech asi do 80. let, než to nahradila klasická kazeta. Cívky nebyly nad sebou, byla to jedna smyčka.
Tady mas k tomu vice https://en.wikipedia.org/wiki/8-track_tape

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#44 Příspěvek od Kremik »

Ten jsem kdysi měl. Ale nesehnal k tomu kazetu, tak jsem z toho nakonec vykuchal mechaniku, doplnil trafem a používal jako zesilovač. Mechaniku jsem dal jednomu starému pánovi, který o ni měl zájem, ale moc si ji neužil. Pár dní na to zemřel. Ten zesil mi pak byl později zcizen. Někde z toho možná ještě mám dps snímacího zesilovače, jediná věc, která mi z toho zůstala. Možná ještě 4 žárovičky v gumovém bloku, původně indikovaly zvolenou stopu.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#45 Příspěvek od Osmdesat »

Hm, buďme rádi, že jsme v evropě a že nám tu zavedli CC kazety. Ty americké "kártridže" za mnoho nestály.
Ale když už jsme u těch kazetových formátů. Narazil jsem v Bozděchovi, v růžových Magnetofonech I, na teslácké diktafony s nějakou speciální kazetou na 3,81mm pásek, tedy stejný jako má CC kazeta. Tedy i Tesla přišla se svým kazetovým formátem. Nemáte to někdo/nevíte něco bližšího o tom? Diktafon D8 ANP 305 a DS1 ANP 303.
Např. https://aukro.cz/diktafon-8-tesla-anp-3 ... 6963348482 - vypadá to hustě!
Jen to nejspíš vyráběli v době, kdy existovala už CC. Pak to nemá logiku. Jedině že by se chtěli vyhnout nějakým lic. poplatkům Philipsu.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“