Topení dřevem škodí zdraví (SMS)

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#31 Příspěvek od doktor365 »

Crifodo píše:kdybyste volové radši chlastali než četli ty koniny.
:beer:

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#32 Příspěvek od Otkundes »

Článek z odkazu v úvodu vlákna je o prachových částicích, tedy o materiálu, který vznikl při spalovacím procesu, a na který působily plynné zplodiny hoření. Jenže, biomasa neobsahuje jen čistý uhlík. Strom potřebuje i další minerální látky, které čerpá ze svého životního prostoru a využívá ještě fotosyntézu, za přítomnosti zeleného listového barviva, chlorofylu. Již z názvu chlorofyl je patrno, že to barvivo obsahuje chlor a tedy i dřevnatá část rostlin, v sobě obsahuje jistý podíl chloru. Tam, kde se spaluje uhlík, vodík, chlor (a další prvky), vznikají nejen různé oxidy, ale též dioxiny, furany. Těch kombinací molekul dioxinů a furanů, které můžou při hoření vznikat, je snad 230. Proto ten prach, vystavený ve spalovací komoře těm oxidům, dioxinům a furanům a odnášený ze spalovací komory s proudem spalin, opravdu není zdravotně neškodný, i když ekologové biomasu hodnotí jako CO2 neutrální, obnovitelný zdroj energie.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#33 Příspěvek od p32 »

To je moc hezkých písmenek dávajících svým spojením do slov i věty. Takhle jsi to myslel?
Problém je jen v tom, že se tady topilo aspoň 300 let v kamnech dřevem a najednou při jeho přidávání do kamen to všem škodí, ale o přidávání uhlí či briket do kamen se záměrně nepíše nic, protože to asi lidem prospívá. Nebo jde jen o záměrnou manipulaci se lží a nevyslovenou pravdou? Gréta se musí pochcávat blahem, když to čte. :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Největší pitomost je myslet si, že ty dioxiny a furany a další siderighty se tvoří při každým hoření. Leda hovno hovno slavnej soude - ty se tvoří tam, kde je ve dřevu nasáknutej nějakej další chemickej sajrajt a ten vlivem teplot při mizerným přístupu vzduchu může karbonovat a vytvářet ty různý srágory. Samotný dřevo na to nemá vhodný složenì a třeba zmíněnej chlorofyl obsahujou jen listy - přičemž jeho pojmenování vůbec nepochází od žádnýho v něm obsaženýho chlóru, ale je to odvozenina z řečtiny, ze slova CHLOROS, což znamená ZELENÝ. S chlórem jako prvkem to má společnou jen tu zelenou barvu .... Prostě nejhorší je smrt z leknutí při předposranosti ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

p32 píše: , že se tady topilo aspoň 300 let v kamnech dřevem
...
Gréta se musí pochcávat blahem, když to čte. :lol:
a dalších 30 000 let předtím v jeskyních, přičemž nemám dojem, že by to lidstvo zdecimovalo, spíš naopak.

Problém je spíš v tom, že lidstvo škodí planetě, protože se mu až moc daří, takže přemnožením pak dlouhodobě škodí samo sobě. Než na obou stranách Středozemního moře stavěli lodě a vypásli kozama úbočí kopců, dnešní Řecko a Tunisko, to tam bylo samej les 8-)
Z tohoto pohledu se divím že sv. Greta nemá stahy z toho, že posledních deset let odlesňujou východ USA a vozí dřevo přes Atlantik (loděmi na ropu) do "eko" tepelných elektráren, především britských a nizozemských, majících nahradit jaderné/uhelné.
https://www.theguardian.com/environment ... tists-warn
https://www.nsenergybusiness.com/featur ... restation/
K tradičnímu odlesňování Amazonie a pak ruské tajgy Čínou.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#36 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Jsem jim napsal do debaty, že autor studie je blbec, a automat to smazal. Jak na jehovistickým webu. Buďte rádi, že máte EB. :twisted:
Jestli není čas udělat okolo EB opatření jak okolo D-F...
Kdybych věřil konspiracím, tak bych hledal spojitosti mezi náhodou odumřelými shromaždišti názorů a lidí jako blog.cz, Spolužáci atd. a vynálezem předsudečné nenávisti v rukou názorových dozorců.

https://ec.europa.eu/info/live-work-tra ... rmation_cs

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Že se od topidla na tuhý paliva práší při každým otevření přikládacích dvířek je starej fakt známej každýmu, kdo takový topidlo v interiéru má - prostě v létě když se netopí stačí utírat prach 2x tejdně, zatímco v zimním topným období ženská hudruje 2x denně, že se toho prachu furtumfurt nemůže zbavit. Bydlel jsem skoro 4 roky po svatbě na vesnici v bytě s lokálníma kamnama na tuhý paliva, takže vím co to je prach od kamen. Jediná cesta jak se toho zbavit je mít přikládání z chodby jak do renesančních kachlovek někde na zámku - nebo vestavět do baráku "ústřeďák" s kotlem mimo obytný prostory. Ale tvrdit takovou pitomost, že popelovej prach ze spalování dřeva je nějak škodlivej, to už chce f.u.c.k.t hodně odvahy křížený gréténismem, to je bez debat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#38 Příspěvek od Milan »

Na chalupě, kam jsem se na důchod přestěhoval, topím více než 20 let výhradně dřevem . Nejsou-li velké mrazy , stačí mi k vyhřátí celého přízemí kachlová kamna , mající ohniště s plotnou v kuchyni vedle el.sporáku a kobku se dvěma troubami v obýváku. Prachu či exhalací jsem si tedy nevšiml, na rozdíl od dřívějšího bydlení v paneláku ve velkém městě , protože netopí-li prase, když oheň hoří , táhne vzduch do kamen a komína i při přikládání. Z toho důvodu nemám ani plastová okna, ale původní špaletová , úmyslně netěsněná nějakým silikonem, aby vzduch mohl proudit.
Prostě jak píše Ekkar, je to všechno gretenismus a lobby těch, co na těch 🤐 teoriích dokáží vydělat velké peníze . Nikdy jsem neslyšel o tom , že by naši předci umírali houfně na rakovinu plic jako důsledek topení dřevem v kamnech, krbech apod. Prostě tihle lidé dodají vědeckou studii s takovými výsledky , jaké si zaplatíš , a je jedno, o jakou lidskou činnost se jedná , viz třeba elektromobilismus bez nabíječek a elektráren . Ať už jdou do ......, já se s tím trápit nebudu .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#39 Příspěvek od termit256 »

Ja teda nechapu kde vidite problem. Borec nejspis koupil za petikilo z Ciny cidlo poletaveho prachu, pripojil ho k arduinu, prilozil do kamen a prekvapene zjistil ze se hodnota zvysila, tak o tom napsal clanek.

Ze se z kamen prasi je fakt stejne jako to, ze prach zdravi zrovna neprospiva, mirne receno. A nic na tom nezmeni kdyz nekdo zas bude tvrdit ze jeho deda topil drevem cely zivot a dozil se kdovikolika let.

Spousta ekofrikulinu si dnes mysli, jak je drevena biomasa ekologicka a zdrava a jak topenim drevem zachrani svet ci co. Coz zjevne neni pravda. Je to spalovani a vznikaji tak nezdrave zplodiny podobne jako pri spalovani cehokoliv jineho a dotycny na tyto pro nekoho prekvapive fakta upozornil.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#40 Příspěvek od ZVUK2000 »

Tak to já jsi o víkendu asi zničil zdraví hned 2x . Poprvé jak se udilo a podruhé jak to očouzené koštovalo :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

termit256 píše:Ja teda nechapu kde vidite problem.
S jedním českým joudou, co objevil prach z kamnovýho popelníku a vyblil se o tom na novinách, není problém.
Problém to může být globálně, napřed stačí aby se jeden názor protlačoval a jiný "upozaďoval" (technologie upozaďování je oficiální nástroj EK, viz materiály k informační válce okolo covídku:
Do boje proti dezinformacím se společně zapojily všechny orgány Evropské unie. Úzce spolupracují s online platformami a vybízejí je k podpoře spolehlivých zdrojů, upozadění obsahu, který byl na základě ověření faktů označen za nepravdivý nebo zavádějící, a k odstraňování nezákonného obsahu nebo obsahu, který by mohl způsobit fyzickou újmu.
)
Po dostatečném penetrování názoru mezi lidi, případně odstranění názorů (a lidí) špatných a zlých, můžeš mít problém i ty.
Obrázek

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#42 Příspěvek od Otkundes »

Vážení, ve svém předchozím příspěvku jsem pouze naznačil, v čem je jádro pudla. Aby tato má odpověď nebyla zase jen souborem hezkých písmenek, dávajících svým spojením do slov i věty (@p32), připomínám, že polychlorované dibenzo-p-dioxiny a polychlorované dibenzo-p-furany (PCDD/PCDF), zkráceně též dioxiny a furany, jsou látky, patřící do skupiny perzistentních organických polutantů (POPs). Trochu jsem přestřelil množství různých kombinací vzniklých molekul (230). Celkem může existovat až 135 druhů dioxinů a 75 druhů furanů, tedy 210 druhů těchto látek, s různou mírou nebezpečí pro životní prostředí a pro lidské zdraví. Možná někoho z Vás zaujme informace, že tyto látky byly součástí životního prostředí dávno před příchodem člověka. Jejich zdrojem byly sopečné plyny, lesní požáry a enzymatické procesy rozkladu organické hmoty, zejména v rašeliništích. Dioxiny a furany jsou obsaženy i v potravním řetězci, dioxiny byly již zjištěny dokonce i v mateřském mléce kojících žen. V běžné domácnosti jsou nejvíce obsaženy v prachu a následně koncentrovány v prachovém filtru vysavače...
Žijeme v době internetu a volně dostupných (některých) informací. Pro zájemce o tuto problematiku, proto jistě nebude problémem, zadat si do svého vyhledávače pojem „dioxin“ a vybrat si z nabídky důvěryhodný zdroj informací.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#43 Příspěvek od p32 »

Ano, napsal jsem to tak záměrně, abych tě neurazil. Taky nám tvrdili, že ve vejcích je hodně cholesterolu a tak jsem je začal pravidelně vždy obden jíst k snídani. Teď mám cholesterol v pořádku. :lol:
Vykašli se na ty vzorečky apod., co jsou jen zdůvodněním blbosti takového "topiče". Jak psal Milan, tak to více méně platí vždy a všude. Musíš mít v pořádku kamna, větrání v místnosti a nepřemýšlet o zbytečných blbostech. A hlavně musíš umět topit a přikládat. Kolik je škodlivin ze spáleného suchého dřeva a kolik je z uhlí a briket, tak to ti s konečnou odpovědí napoví popelník těch kamen. Věř tomu, že čumění na televizní noviny večer v TV a informace o koronaviru ti uškodí minimálně dvakrát víc než to, když nebudeš umět topit čímkoliv v kamnech. Taky věř tomu, že daleko víc škodí uzavření bytu v plastových oknech a všech těchto "modernizací" a nevětrání v místnosti.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#44 Příspěvek od Pikofarad »

Když otevřu dvířka abych přiložil kus dřeva,zvedne se podstatně tah komína a vzduch z místnosti jde do kamen.Za provozu si kamna táhnou vzduch větrací šachtou,která je souběžná s komínovou.Nic naopak.Množství prachu,které teď utírám 2x za týden se nemění proti letnímu .Kolik ten "výzkum" asi stál???Já bych jim to ukázal za flašku :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem na Novinkách napsal, že jejich autocenzor je horší než ve filmu Demolition Man a dostal jsem BAN. Žádné neslušné ani vytečkované slovo jsem nepoužil. :lol: :lol: :lol:

Oni ti rudí soudruzi jsou pořád stejní.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“