Výběr tranzistoru pro lavinu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#31 Příspěvek od Olchor »

No moc nechápu, proč by to s 555 nešlo. Klidně s ní vyrobím pulzy o šířce 10µs.
Vzhledem k tomu, že je pouštíš do cívky ( a navíc při poměrně malém napětí) bude proud narůstat relativně pomalu a ultrakrátké špičky nemají cenu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Nejdřív se podívej do datašitu 555, jakej zvládá nejvyšší kmitočet - podle toho se dá jednoduše usoudit i na to, jakej nejkratší impuls je schopnej vyrobit. Cokoliv delšího budeš muset zkracovat derivačním článkem - a zase ti poroste počet součástek a zabraný místo na desce. Prostě i když je 555 naprosto oficiálně vyhlášenej jako nejuniverzálnější šváb na světě a jeho autor by za něj měl dostat Nobelovu cenu (můj názor), tak na tohle se LG s přidaným jednoduchým spínacím stupněm hodí daleko líp. A že špulka si shodí strmost náběhu impulsu? Tak ať shodí - ale použitej spínač bude dávno otevřenej a nebude na něm zbytečná tepelná ztráta.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#33 Příspěvek od Olchor »

Tak v DS vidím (ani jsem se nemusel koukat) ton, toff 100ns. To je pro výrobu pulzu 10µs hooodně velká rezerva. Před časem jsem provozoval 555 jako generátor 1MHz, v pohodě.
Tranzistor v inverzním lavinovém režimu se používá akorát jako jednoduché nenáročné blikátko s minimem součástek a minimem nároků. Pokud signál z něj chci zesílit a rozumně využít, jednoduchost se vytrácí a zapojení poněkud ztrácí smysl.
Jo - a co se týká spínacích ztrát, tak kdyby hrana byla 1µs ( a je o dost menší), frekvence 10Hz, 12V/5A tak jsou v řádu mW. ( spíš desetin mW, jen ty vlivem hran)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“