Blikač pro delší časy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#31 Příspěvek od lesana87 »

Tak prohoď R1 a R2 a výstup spínej proti zemi.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#32 Příspěvek od lubos1961 »

Jestli potřebujete při zapnutí prvotní impulz, tak doplňte toto. Bude to fungovat jako původní návrh s rozdílem prvotního zapnutí kdy začíná blik.
Přílohy
Blikač555b.png

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#33 Příspěvek od Iroot »

Díky moc, vyzkouším.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#34 Příspěvek od lubos1961 »

Nebo zapojit třeba jak správně navrhovala lesana.
V tomto zapojení vždy při zapnutí začíná tím krátkým impulsem, poté asi 14s pauza.
Přílohy
Blikač555c.png

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#35 Příspěvek od lesana87 »

Ten tranzistor je tam zbytečnej.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#36 Příspěvek od lubos1961 »

lesana87 píše:Ten tranzistor je tam zbytečnej.
To cmos verze 555 a to nic neutáhne.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Má katalogovej výstupní proud 100mA, tak proč by LEDku s If = 20mA neutáhla? Ten tranzistor by byl potřebnej jedině v případě požadavku na další ovládání něčeho logickýma úrovněma, který by se i přes řízení LEDky musely dodržet. Pro ovládání samotný LEDky JE TEN TRANZISTOR ZBYTEČNEJ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#38 Příspěvek od lubos1961 »

EKKAR píše:Má katalogovej výstupní proud 100mA, tak proč by LEDku s If = 20mA neutáhla?
Představ si že mi ta moje to neutáhla. Nevím proč pořád do všeho kafráte. Já to mám odzkoušeno na pracovním stole, mám několik druhů různých druhů cmosovských 555, a nejsou všechny vzájemně stejně zaměnitelné, mají mezi sebou jisté odchylky. Proto se snažím to zapojení navrhnout pro jakýkoliv typ. Si myslíš že nevím že výstup lze zapojit buď proti plusu nebo proti zemi? Podívej se pořádně, ono je rozdíl jestli máš zátěž zapojenou proti plus a nebo proti zemi. V mém případě konkrétního cmosu by mohl být výstup proti zemi zatížen až 15mA, ale při pokusech při zatížení přes 12mA již začal zkracovat čas sepnutého stavu. Takto to je jistota. Má tam namašlované ještě jakési relé.
Naposledy upravil(a) lubos1961 dne 02 kvě 2021, 19:03, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#39 Příspěvek od Iroot »

Ahojky, musím s pravdou ven, opravdu nejde o blikač, ale ve skutečnosti jde o to jazýčkové relé paralelně s LEDkou. Ale to relé nebude mít větší proudovej odběr než tas LEDka.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#40 Příspěvek od lesana87 »

Je otázka, co tam má ve skutečnosti Iroot, ve schématu má NE555, to není CMOS. A mimochodem to relé je na 5V, dalo by se dát do série s LED, pokud tam má být i ta, a tím ušetřit výstupní proud.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#41 Příspěvek od lubos1961 »

lesana87 píše:Ve schématu má NE555, to není CMOS.
Vždyť to z tazatele leze jak z chlupaté deky. To je takový zdejší folklór, že tazatel nepodá přesně a konkrétně definované požadavky a poté se to tady roztahuje na x stránek.
Ale snad nejste přitroublí, vždyť si to může zapojit jak chce. Já jsem s tím chtěl jenom tak trošku upozornit, že při zapojení cmosovského švábu a zapojení zátěže proti zemi, je vhodnější výtup posilovat a je jedno pokud tranzistor zapojím jako emitorový sledovač a zátěž zapojím proti zemi nebo takto jak jsem jej zapojil proti plusu.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#42 Příspěvek od lesana87 »

No tak já už ti do toho teda nebudu kafrat, když jsem natvrdlá a ty to tu máš pevně pod palcem.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#43 Příspěvek od Iroot »

Neleze to ze mne jak z chlupaté deky, původní dotaz je pravdivý. Potřeboval jsem "Astabilní klopný obvod", napřed krátký impuls, poté asi 12 vteřin pauza. Za všechny Vaše všechny příspěvky ještě jednou moc děkuji. LEDka je tam jen jako indikace, sepnutí jazýčkového relé je i slyšet. Ještě jednou moc díky a myslím, že některým ostatním čtenářům ebastlírny se to bude hodit.
Naposledy upravil(a) Iroot dne 02 kvě 2021, 19:58, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#44 Příspěvek od lubos1961 »

lesana87 píše:No tak já už ti do toho teda nebudu kafrat.
Ale toho jsem docílit nechtěl, přizpívej, jen mě namíchlo, když nikdo nic konkrétního nepředloží ale všichni ví jak by to dělali lépe.
Nechtěl jsem nikoho urazit, snad jsem dovysvětlil danou příčinu vloženého tranzistoru, vždyť je to žvanírna, tak čím více názorů, tím lépe. Ještě jednou se ti omlouvám.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#45 Příspěvek od EKKAR »

lubos1961 píše:
lesana87 píše:No tak já už ti do toho teda nebudu kafrat.
Ale toho jsem docílit nechtěl, přizpívej, jen mě namíchlo, když nikdo nic konkrétního nepředloží ale všichni ví jak by to dělali lépe.
...
Jo, zpívej Andulko, zpívej jak ti budou hlasivky stačit, zato Lubošek se na nás všecky nasere, protože nikdo z nás nedal nic konkrétního - bohužel, nic konkrétního jako otázku nedal ani tazatel, takže nebylo co dávat konkrétního jako odpověď, každej z nás právě čekal, kdy to z něj opravdu začne vylejzat jak z tý chlupatice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“