HDD Caviar WD5000AAJB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#31 Příspěvek od xsc »

Skyhawk asi není ten nejlepší disk pro zálohu. FW je nastavený tak, že při problémech se moc nesnaží a jde dál - je potřeba zapsat/číst stream, kde nějaký ten drop nevadí. U dat je to jinak.
S tím formátem je to divný. Rychlý formát prakticky jen vytvoří NTFS datovou strukturu, nic se nekontroluje. To má být hotovo za pár vteřin. Nevytvořil spíš soft tu partišnu s nějakou logickou kravinou? Já už radši tohle dělám jen v disk adminu, už několikrát mě věci vytvořený jiným softem dělaly následně problém.
SMART bych prohlídnul ještě před formátem, důležitý je hlavně počet vadných a realokovaných sektorů.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#32 Příspěvek od Celeron »

Formátování celýho disku z Průzkumníku nepomohlo, na konci první čtvrtiny se to zase kouslo. Tak jsem disku dal jako poslední pokus Low Level Format 4.40.
Ten prošel bez jedinný chyby. Udělal jsem maximální partition a spustil HD Tune. Ještě jede ale je už daleko za počátkem vadných bloků.
Smart přiložen, zas tak nic závažnýho na něm nevidím. To jsou mi teda věci. :roll:
Přílohy
Screenshot 2021-06-19 15.42.32.png
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#33 Příspěvek od xsc »

SMART vypadá dobře. Něco podobnýho se mi stalo, když uhnila SATA, ale tady je 0 chyb přenosu. Divný...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Asi tam boli nejake necitatelne sektory, prepisom sa "opravili". Asi neboli naozaj zle, lebo realokovanych je 0.
V "offline uncorrectable" vidim 67. To zmizne, ked prebehne automaticky offline test.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#35 Příspěvek od xsc »

Je možný, že ten soft jen zblbnul. Na nějakém sektoru to hodilo time-out a on to od něj až do konce už označil bad.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Alebo zblbol driver vo Windows ci firmware disku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

Tak aspoň nějaký pozitívum v tomhle vedru. Já nám podezření na podivnej výpadek 230V před asi měsícem. Výpadek bylo jen takový zakmitání, asi 2 sekundy zamrkalo světlo a PC ani nevypadlo jen od internetu mě to odseklo. Třeba si řadič disku v reakci na snížený napětí něco uplivnul do hlaviček.
Dám ho jako D: do dílenskýho PC a na archiv použiju nějakej novější v lepším stavu.
To mě dává naději, že bych si mohl zkusit pohrát s tím PATA diskem z počátku vlákna. Třeba to bude něco podobnýho.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:S tím formátem je to divný. Nevytvořil spíš soft tu partišnu s nějakou logickou kravinou? Já už radši tohle dělám jen v disk adminu, už několikrát mě věci vytvořený jiným softem dělaly následně problém.
Zkoušel jsem vytvořit partition nejdřív ve správě disků W7. Tam se to taky chovalo nestandardně, nedoběhlo do konce, "program neodpovídá".

Hodil jsem test na všechny disky co mám v používaných PC aby zase nebylo nějaký překvápko. Až to dojede budu zase dál laborovat a dám sem Smarty od tý nový ST 2T i od starýho WD 500 Pata pokud tedy nebude blokovat řadič ve starý PIII.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#39 Příspěvek od xsc »

Stará PIII může mít problém s limitem 128GB.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

Nojo, to mě nenapadlo. Ale ona se P3 stejně nějak nechtěla rozhejbat a tak jsem vytáhl z regálu P4. Disk jsem pověsil samostatně na druhou kšandu, systém je na SATA kšandě. Po zapnutí to vždy chce dělat Chkdsk a i když projde až do třetí fáze, tak řve že nemá místo na obnovení souborů. Když se konečně dostanu do XP profi, tak disk to vidí, ale v Průzkumníku se při pokusu o otevření žvejkne a když schodím úlohu tak je jen modrá plocha Woken bez ikon a zase zakousnutý.
Zkusil jsem HD Tune, první blok červenej, druhej zelenej a dál už to nešlo nebo to trvalo strašně dlouho a nevydržel jsem.
Zkusil jsem i Low Level format. Načte disk, hodí počet sektorů k formátování, dokonce načte i Smart. Ve Smartu nic zásadního není. Teď tam naskočilo v Current Task Progres modrej bargraf odpovídající asi tak 10% formátu. Jde to příšerně pomalu ale už nepamatuju jestli to je na P4 u tak velkýho disku normální, nebo to je opravdu něčím bržděný.

Do háje, HD Tune našel další disk s zatím jedním vadným blokem cca uprostřed, tentokrát ST3500820AS. Zatím test pokračuje. To je teda úroda....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#41 Příspěvek od Celeron »

Už jsem rozhejbal i ten novej ST 2TB Skyhawk. Když jsem ho datovým kabelem strčil přímo do Sata štekru na základovce, tak začal chodit.
Potom už jen stačilo vytáhnout a zastrčit do PCIe štekru Axagon řadič eSATA. Možná to bylo i příčinou proč vznikl problém s WD 500 SATA, kterej byl připojenej stejným kabelem na ten samej řadič.
Zlacenej konektor, zastrčenej na doraz, posichrovanej šroubkem zadního panelu a stejně nějakej vakl. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#42 Příspěvek od xsc »

SATA je ohledně vaklů docela mizerná věc, já už externí SATA moc nepoužívám. Kdysi mi to na externím disku dost nabořilo filesystém. Ale zase by se měly objevovat ve SMARTu CRC chyby, podle toho jsem to často našel. Teď radši používám externí USB šuplík. Ten když nemá náladu, tak se aspoň odpojí.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Hubert_79 »

Ty si Jirko pozvi nějakého záhadologa, budeš doma mít nějakou patogenní zónu 8O
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

Nojo, když se daří, tak se daří. Aspoň že se podařila půlka problémů vyřešit.
Bohužel jedna PATA 500GB na vyhození, na druhý SATA 500GB vadnej blok kterej asi brzo nebude jedinnej. Trochu mě ty PATA disky do starých mašin začínají docházet...
Podle toho, co píšeš, Tobě určitě vše chodí beproblémově jak z partesu. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od Hubert_79 »

Ale ne, taky mi (samozřejmě) pár disků chcíplo. Když se to stalo, tak letěly a neřešil jsem to. Jestli chceš disky na kšandu, tak se mi tady minimálně jeden válí a už ho nemám do čeho dát. Jen je nevyzkoušen.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“