Bakelit

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od jjilek »

Nyní po takových kouscích jdou sběratelé.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

Podobnejch pokladu je plnej bazos

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

No celoskleněný zapuštěný otočný vypínače a zásuvky někdy z poloviny 30-tých let, to je prý pro restaurátory hotovej poklad, cena funkčního vypínače se prý pohybuje kolem 1200 kaček. Já trubka je někdy 1987 vyházel a dal tam to, čemu se dnes říká Klasik.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od jjilek »

Já je pamatuji ještě kolem roku 1945, to bylo v síti ale jen 120 V. Přímo v zásuvkách byly "papírové" pojistky. :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#35 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:No celoskleněný zapuštěný otočný vypínače a zásuvky někdy z poloviny 30-tých let, to je prý pro restaurátory hotovej poklad, cena funkčního vypínače se prý pohybuje kolem 1200 kaček. Já trubka je někdy 1987 vyházel a dal tam to, čemu se dnes říká Klasik.
Ty otocne vypinace nejsou levne ani v soudobem provedeni. https://www.monobrand.online/vypinace/b ... erie-glas/
Ja koupil byt od majitele ktery na tohle ujizdel a vymenil jsem uvedenych vypinacu uz desitky za dotykove. Ty knofliky v tomto modernim designu vypadaji pekne, ale jsou extremne neprakticke.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

Odešly ti, co? A víš, proč jsi je musel vyměnit?
Nojo, on totiž málokdo ví, že se musí otáčet jen po směru hodinových ručiček, jinak se na rotoru vylámou kontakty.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#37 Příspěvek od termit256 »

Ne, neodesel ani jeden, ale to ovladani je extremne neprakticke. Mam tam ted takove sklenene dotykove, na ty staci tuknout rukou, nemusim pracne nahmatavat knoflik a otacet s nim, coz je treba u 2okruhoveho modelu pekna pruda. O smeru otaceni nepise vyrobce ani slovo, nejspis je to jedno.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#38 Příspěvek od Kremik »

Celeron> Co? Otočný jsem kdysi dávno rozebíral, byl udělaný na otáčení na obě strany a bylo opravdu jedno, kterým směrem se bubínek otočí. Existovaly i verze se 4 polohami, pro dvě žárovky, a tam by bylo přímo neefektivní pro vypínač i žárovky cvakat třikrát, když stačí jednou. Dva otočné vypínače doposud používám.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od workhard »

Co pamatuju, tak se tam většinou podělala ta aretace, ale spínalo to pořád.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#40 Příspěvek od Kremik »

Jo, ojely se zoubky, a pak to nedrželo polohy. Možná by stačilo je mazat, ale to určitě nikdo nikdy nedělal. Ovšem praskaly i kontakty v tom otočném bubínku. Nevím, co bylo častější.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Lukas-Peca »

V jedné staré knížce o údržbě domácnosti bylo uvedeno, že se s nimi má kvůli životnosti otáčet vždy stejným směrem.

Crifodo: máš ty vodiče hezky oholené, jak z katalogu.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 16 zář 2021, 09:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

V typu, co jsem měl já, byly kontaktní plošky rotoru uchycený na jedný straně a otáčení "po srsti" bylo po směru hodinových ruček. "Proti srsti" jim dělalo problém. Potvrdil mi to i jeden starej elektrikář, co se učil ještě u Křižíka. Doma jsem měl i lustrák a schodišťáky a pamatuju, že ten lustrák odešel na vylámání rotoru jako první aniž by se používal nejčastěji.
Takže stále platí co jsem psal: on totiž málokdo ví, že se musí otáčet jen po směru hodinových ručiček :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od termit256 »

To mozna platilo u "starych dobrych" vypinacu z casu Krizika, tem modernim osizenym smejdum je uplne jedno na kterou stranu se s nema toci.
Ale s touto famou uz jsem se taky setkal. Strejda tocil vackovym spinacem cerpadla porad dokola. Netusim jestli mu z nej vypadly dorazy, nebo tam vubec nebyly, ale kdyz jsem bazmek vypnul na opacnou stranu nez se zapina, malem vyletel z kuze :-)
Radeji jsem to dal nekomtoval.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#44 Příspěvek od elektrosvit »

Taky si myslím, že nezáleží, na kterou stranu se s těmi spínači otáčí. Mechanismus zajišťující mžikové pootočení rotoru s kontakty sice vydrží mnoho cyklů, ale nekonečnou životnost nemá. Mimo to jsem setkal i s prasknutím porcelánové základny strojku a pokud je spínač umístěn ve vlhku, "zarostou" šroubky a nejde ani rozebrat - několik jsem jich u babičky měnil. Na ten páčkový si také pamatuji, u něj se přepínací mechanismus po čase zcela rozsypal.

Kromě bakelitového byly tyto spínače dodávány i v tělese z hliníkové slitiny.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#45 Příspěvek od Kremik »

Celeron píše:Takže stále platí co jsem psal: on totiž málokdo ví, že se musí otáčet jen po směru hodinových ručiček :wink:
Uveď konkrétně proč, jinak je to fáma. Za chvíli se dozvíme, že i páčkovým přepínačem se má cvakat jen jedním směrem. Některé přepínače rozsahů v multimetrech se taky otáčejí "po srsti" a "proti srsti". Cvakáš s nimi kvůli tomu pokaždé dokola?
S klasickými TESLA trimry by se nesmělo točit vůbec, obvykle měly zdvojené kontakty napružené proti sobě, takže v každém směru otáčení šel jeden po směru a druhý proti.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“