Uprava bedni

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#31 Příspěvek od yesper26 »

Hill, ale preco by ich vyrobca zapajal opacne ?
https://www.mvaudiolabs.com/speakers/un ... r-hpm-100/
Tu sa o tom pise, ze ked je to zapojene asi spravne podla vyrobcu tak hraju otrasne stredy ako sireny. Ja som ich zapojil tak ako to ma po spravnosti byt, plus na plus a minus na minus a aj vysky. Teraz stredy neziapu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

To zjistíš měřením.
Hodně zjednodušeně: než s fázovými posuvy způsobenými výhybkou v kmitočtové oblasti, kde se pásma reproduktorů navzájem překrývají, zápasit, lépe jich vtipně využít. A někteří výrobci to skutečně úspěšně použili.
Co všechno rozhoduje o tom, jak bude bedna hrát, tu už vysvětlili borci, kteří si s nějakou tou bednou, výhybkou a reproduktory už dostatečně vyhráli.
Je toho na samostatný studijní obor s hromadou praktických cvičení, měření a slepých uliček.
Subjektivní dojem je jedna věc, rovný a nezkreslený přenos celým řetězcem je věc druhá.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od yesper26 »

Hill - a ktore zapojenie/schema je teda spravna ?

https://www.mvaudiolabs.com/speakers/un ... r-hpm-100/

Ta prva alebo ta druha, ktora je original ale pise ze vraj nespravna. Aj ked tam zas pise, ze je to jedno ako sa to zapoji tak aj onak zvuk stoji zaprd :D

Ahaaaa, kapacita otaci polaritu ?

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#34 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Správne sfázovanie a nadviazanie repro nastáva vtedy, keď sa dosiahne želanej amplitúdovej charakteristiky ako v osi, tak aj mimo nej a teda aj celkový vyrovnaný vyžiarený výkon.
U HPM100 je naozaj skoro jedno, ako sa to pripojí. Jedna diera sa zrovná, druhá sa vytvorí. Zanikne jedno prevýšenie, urobí sa inde druhé. A to, čo vytvoril ten mvaudiolabs tiež nie je zrovna žiadna hitparáda. Je to len nadviazanie a vyrovnanie charky v osi. Čo sa deje mimo nej nám radšej neukázal.
Navyše si treba uvedomiť, že pri danom rozmiestnení reproduktorov na čele sa budú fázy meničov voči sebe rôzne posúvať s každou zmenou uhla nielen vertikálne, ale aj horizontálne.

Takže kto sa mu toho chcete chytiť, máte možnosť. Ja som sa mu ponúkal 2 roky, ani raz to nevyužil a zakaždým s tým vylezie po roku odmlky. 🤐 robiť nikomu nebudem, nemám to zapotreby.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#35 Příspěvek od Kremik »

Kdysi dávno jsem si podobně hrál s nějakými dvoupásmovými bedýnkami. Sice dřevěnými, ovšem uvnitř možná i zcela bez tlumícího materiálu, už nevím.
Ta bedýnka byla v reprodukci hrozně slyšet. Velmi mě překvapilo, jak výrazné zlepšení přineslo, když jsem do nich narval doslova a do písmene pár zmačkaných igelitek.
Pak jsem si hrál s nafázováním výškáče vůči spodku. Ať jsem poslouchal jak poslouchal, žádný rozdíl nebyl slyšet. Ono jestli fáze byla na dělícím kmitočtu posunuta kolem 90°, pak je asi úplně lhostejné, jestli se výškáč o tento úhel zpožďuje nebo předbíhá. U střeďáku třípásma je už to samozřejmě složitější.

Podotýkám, že se nejednalo o žádný tuning. Ty bedýnky jsem měl navíc, tak jsem zkoušel co co udělá.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od yesper26 »

Napokon som kupil Quadral Amun Mk2, na toto prdim... snad budu hrat s edgarom dobre bo ak nie a tiez budu bliakat ma jebne :D

Hra to spolu super a podarilo sa zohnat aj MK5 phonologue :P

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“