plynový sporák

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

No náhodou mám v Roudnici kámoše, fy Čeva, kterej makal v Mevě a dokonce na PB technice. Tak jsem mu příležitostně zavolal, nemluvili jsme spolu už asi 2 roky. Nastupoval na konci bolševika a o ničem, co jsi popisoval neví. Jen o jedno a dvouplotýnce na dvoukilovku.
Ale něco říkal o Dederónech, protože nikam nemohli, tak kempovali doma kolem berlínských jezer, na Hellensee a pod. A tak dělali spoustu camping vybavení (určitě pamatuješ jejich grily, skládací stolky a židle). A tak je možný, že ten vařič na pětikilovku byl dederón.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#32 Příspěvek od warp »

V praxi jsem nevidìl, asi se však dìlá viz. https://www.mevaobchod.cz/Tlakova-plyno ... d32436.htm

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#33 Příspěvek od Sandal »

Já taky nevěděl že se dělá 5kg. Asi před měsícem jsem ji viděl poprvé u jedné benzínky v kleci.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Tak jsem taky popátral a zjistil jsem, že se a) tyhle flašky se u nás v minulosti dělaly a plnily naprosto běžně, dokud se mohly používat přímo v interiéru kuchyně, protože se používaly zhusta k PB chladničkám s absorpčním principem činnosti. Výroba byla podle americkýho vzoru, kde se už před válkou používaly v obytnejch přívěsech a do Evropy se dostaly v rámci pomoci UNRRA. Pro sporák případně ještě s troubou se moc nehodily, rychle se "vyplácaly" a musely se často měnit - výhodnější proto byly větší 10-kilovky.
A za b), obnovenou výrobu a plnění polovičních flašek si vynutila situace na trhu, kde se v Evropě začaly ve velký míře objevovat obytňáky, hausbóty a mobil-housy podle vzoru za Veľkou Mľákou - u kterejch předpis právě tyhle max. 5kg flašky povoluje mít uvnitř, jen s malou odvětrávací dírou ven pro případ úniku, protože na ty 10kg už se vztahuje požadavek mít je kompletně vystrčený mimo nástavbu ...
Zdroj - maník z LINDE, co školí ohledně používání PB flašek na ještěrkách pro vnitrozávodní dopravu....

Takže včil už vím, kde vlastně fotřík a ještě spíš děda k tý 5kg flaši přišli ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“