Gramofony jsou zpět ale

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#31 Příspěvek od Hill »

EKKAR píše:..."tangenciální ramínko", což je extra spešl technika, kterou vymysleli tuším Japíci a sériově ji vyráběl co já vím jenom na přelomu 70. a 80. let Technics. Přenoska je vedená suvně strunou vedenou paralelně s poloměrem desky, takže tangenta k bodu dotyku s drážkou má trvale shodnej směr. Je to vymakaný, ale choulostivý na seřízení...
Kdepak, těch výrobců, kteří se pustili do tangenciálních ramínek, bylo víc. Univerzální bylo Rabco SL, které se prodávalo samostatně, dalo se použít na různé gramofony mnoha výrobců.
Naopak v tom levnějším segmentu byly například gramofony JVC nebo Sharp ve věžích, ty neměly posuv raménka strunou ani řetízkem, v nich radiální posuv raménka zajišťoval trvale otáčející se váleček, po něm se odvalovala "přítlačná kladka". Využívalo to stejného jevu, který je nežádoucí u magnetofonů - nerovnoběžnost osy válečku (v roli tónového hřídele) a osy pogumované kladky (v roli přítlačné kladky) způsobovala, že kladka po válečku ujížděla do strany. Při správně zvolené obvodové rychlosti válečku to udržovalo vodorovný snímací úhel ve stejně úzkých mezích, jako raménko se servopohonem.

Ale toto vlákno je o přeskakování přenosky v zalomeném raménku po dopadu na desku.
A dejme tomu i o antiskatingu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#32 Příspěvek od Kremik »

Mám to doma, spravoval jsem to, a nic extra choulostivýho mi na tom nepřijde. Jen by se mi hodila nová chvějka.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“