Schéma, návod na slušný NF generátor pulzů. Nemáte někdo?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#301 Příspěvek od masar »

Kondenzátor je tam nutný, protože na výstupu 11 je napětí buď 0V nebo -10V a to by nám tranzistor T2 neotevřel. Jeho hodnota není kritická, může být klidně menší (10uF). Pokud bys nebyl spokojen s kvalitou TTL výstupu, přišla by na řadu úprava podle tranzistorové verze, jak doporučuje Masob. :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#302 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Tak jsem se na to díval a asi minimální úprava je tahle:
Zkoušel jsem to tvé zapojení, zlobí to :roll: Když zapojím jen ten tranzistor (T1) co jsi tam zakreslil, jde to, ale je malá amplituda, asi jeden volt a obdélník má trochu šikmé strany sbíhají se nahoru a na zadní hraně je nějaký zákmit. Když připojím přes kondenzátor i T2, stávající v plošňáku, tak nic neleze z TTL, když odpojím T1 od vstupu, TTL naběhne, není sice úplně suprové,ale jakž takž by se to dalo. Spíš mi vadí, že se nesnesou oba připojené tranzistory. Zkoušel jsem i T1 připojit přes 20uF, to nepomáhá. Neměl by tam být na vstupu do báze T1 nějaký rezistor, nebo dělič :?: Jako T1 mám KSY62B, nebo i to je špatné :?: Možná bude chtít udělat ten T2 na destičce, ale to už dneska nebudu dělat, ale nemám ty BF199, tak jestli má cenu to dělat s KSY. V tom zapojení z AR 86 je ale mají použité, tak v čem je tedy problém. No zkusím jiné zapojení T2 a uvidím. Zkusím to zítra. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#303 Příspěvek od masar »

Tak to se divím, protože ten přidaný tranzistor je zapojen přesně podle předlohy v AR. Pracuje to tak, že když je tranzistor uvnitř IO otevřen, je na vývodu 11 napětí -10V a přidaný tranzistor je tedy uzavřen a dělič je tvořen 1k/1k5 s výstupním napětím +2V. Naopak když je tranzistor uvnitř IO uzavřen, je přidaný tranzistor otevřen (přes odpor R12) a dělič je tvořen odpory 1k/1k5//1k2 s výstupním napětím -2V(to lze snadno spočítat). Toto napětí musí být na osciloskopu při nezatíženém děliči. Jinak je něco zapojeno špatně. Velikost napětí je určena výhradně volbou těch tří odporů v děliči.
To, že při připojeném tranzistoru nefunguje původní T2 je možné, protože amplituda pro jeho buzení je pouze Ube prvního tranzistoru a to je málo (to jsem nedomyslel). V tom případě bude třeba použít i pro T2 zapojení podle AR. :wink:

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#304 Příspěvek od Masob »

Přesně tak, musí to fungovat. Ten druhý tranzistor se ti neotevře, protože na jeho bázi je v nejlepším případě 0,9Ube toho prvního a to mu k otevření nestačí. Proto to budeš muset udělat jak v tom AR, připojit k +/-15V atd.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#305 Příspěvek od Jenys »

To Masar a Masob. Jasně, to vlastně nemůže ani chodit, takhle jsem to také nedomyslel. Zkusím to večer přidělat na destičku, mám ji hotovou, jen tam dát a přiletovat součástky a celé to dobastlit do původního zapojení a uvidím.
Jen jsem měl dojem, že už minule při zkouškách na bastl destičce jsem neměl pro TTL ostré hrany, byly oblé, boky nebyly rovné. Přikládal jsem to dlouhým vývodům a vrabčímu hnízdu, tak jsem zvědav, co to udělá na DPS s krátkými vývody :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#306 Příspěvek od masar »

Destičku bych dělal až na konec, ušetřil bych si hodně zbytečné práce. :wink:

Předkládám další variantu, prakticky kopíruje AR. Dělič jsem přepočítal pro 3Vef (nezatížený).
Při realizaci by bylo vhodné místa k připojení +10V/-10V na destičce blokovat keramickými kondenzátory proti GND.
Přílohy
uprava2.png
(89.26 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#307 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Destičku bych dělal až na konec, ušetřil bych si hodně zbytečné práce. :wink:

Předkládám další variantu, prakticky kopíruje AR. Dělič jsem přepočítal pro 3Vef (nezatížený).
Při realizaci by bylo vhodné místa k připojení +10V/-10V na destičce blokovat keramickými kondenzátory proti GND.

Dneska jsem zkoušel zapojit to podle toho tvého zapojení. Mám samostatnou destičku a tu připojenou k tomu generátoru místo CA3100. Posílám sem fotky průběhů. TTL by bylo celkem v pohodě výstupní napětí je 4V šš a tvar na to že je to ještě přes nějaké přívody, celkem ujde, kmitočet 100kHz. Blokovací kondy 100nF zapojené z napájení na GND.

Ale ten výstup obdélníku na přepínač, je už horší, má malou amplitudu a nějaký zákmit. Pokud není výstup z destičky a prvního tranzistoru připojen k přepínači, je na nezatíženém výstupu 8V šš a po připojení klesne na 6V šš, výstup z generátoru na 600ohm stř je jen 1,7V.

U sinu mám napětí na přepínač SC2 10V šš, což je potom na výstupu z generátoru 2,6V šš. Tří voltů nedosáhnu po připojení kondu 470pF na výstup pin 2 XR..., ale to nevadí, to teď neřeším. Spíš jde o to, že bych na výstupu z destičky obdélníku potřeboval také při zatíženém výstupu těch 10V šš a já mám jen 6V šš. Ale to by asi potom chtělo větší zásah do generátoru, asi by se musel předělat i výstup sinu a trojúhelníku, nebo jiným způsobem zvýšit výstupní napětí obdélníku a to nevím jak to udělat. Jestli by šlo přidat ještě jeden tranzistor, nebo změnit dělič. Další věc, co ten zákmit, leze už z XR, ale u TTL není, takže co s tím :?:

Jinak to rušení na sinu je a trochu pomůže připojení -10V na výstup z R 1k2, myslím, až by to bylo zapojeno na co nejkratší přívody, mohlo by to zmizet úplně. Tak a jak dál :?: Určitý pokrok už tu je, jen to nějak doladit :wink: :D
Přílohy
P1020309.JPG
100kHz TTL 4V šš Výstup z T2 za R 29 220 ohm
(32.98 KiB) Staženo 44 x
P1020308.JPG
100kHz 1,7V šš Výstup generátoru 600 ohm stř.
(32.23 KiB) Staženo 52 x
P1020307.JPG
100kHz 6V šš výstup za T1 z R 1K2 na přepínač, v připojeném, zatíženém stavu, při odlehčeném 8V šš
(35.58 KiB) Staženo 46 x
P1020306.JPG
100kHz 0,5V šš pin 11 XR (vstup do T1)
(30.93 KiB) Staženo 47 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#308 Příspěvek od masar »

To se mi nějak nelíbí, ty průběhy. Nezatížený výstup je taky tak zešikmený?
Jinak pro zvětšení amplitudy můžeš místo 1k2 dát 390Ohmu a místo 2k5 dát 1k5. Ale pak už teče děličem dost velký proud (kolem 10mA). :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#309 Příspěvek od Jenys »

masar píše:To se mi nějak nelíbí, ty průběhy. Nezatížený výstup je taky tak zešikmený?
Jinak pro zvětšení amplitudy můžeš místo 1k2 dát 390Ohmu a místo 2k5 dát 1k5. Ale pak už teče děličem dost velký proud (kolem 10mA). :wink:
Ne, nezatížený je docela pěkný průběh, viz foto :)

100kHz 8V šš , výstup za T1 za R 1K2 směr k přepínači, odlehčeno. Po připojení klesne amplituda na 6V šš a sešikmý se průběh a vznikne tam zákmit, tak jak bylo v minulém příspěvku, co se ti nelíbil :wink:
Přílohy
P1020310.JPG
Odlehčeno, 100kHz 8V šš
(36.74 KiB) Staženo 44 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#310 Příspěvek od masar »

Tak to bych asi použil za děličem ještě emitorový sledovač, popř. komplementární dvojici. :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#311 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Tak to bych asi použil za děličem ještě emitorový sledovač, popř. komplementární dvojici. :wink:
No něco takového mě napadlo, ten sledovač. Myslíš komplementární dvojici, něco jako je použita na úplném konci generátoru, nebo si to pletu :?:

Pamatuji si, že se komplementární dvojice používala u koncových zesiků jako budící, pro koncové trandy. Je to tak :?: :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#312 Příspěvek od masar »

Ano, něco takového. Pro první pokus bych zkusil tohle:
Přílohy
sledovač.png
(2.02 KiB) Staženo 48 x

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#313 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Ano, něco takového. Pro první pokus bych zkusil tohle:
Jo, to by šlo, tak budu muset pohledat tranzistory. Nějaké NPN bych měl mít z řady KC, nebo BC, možná tam bude i ten PNP. Na tom typu asi záleží kvůli frekvenci, ale na vyzkoušení, jestli se zvýší amplituda by to mohlo stačit i s obyč. KC. Nemůžu tam dát KF 507 a 517 (KFY 34 a KFY 16) :?: , ty bych tu měl :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#314 Příspěvek od masar »

Vyzkoušet je můžeš. Jen neočekávej zvýšení amplitudy oproti vstupnímu napětí. Je to sledovač, navíc bez předpětí a tak si ubere z každé půlvlny asi 0,7V. Důležitější jsou ty hrany. Amplituda se pak nastaví děličem.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#315 Příspěvek od Jenys »

masar píše:Vyzkoušet je můžeš. Jen neočekávej zvýšení amplitudy oproti vstupnímu napětí. Je to sledovač, navíc bez předpětí a tak si ubere z každé půlvlny asi 0,7V. Důležitější jsou ty hrany. Amplituda se pak nastaví děličem.
Hm, tak to jo. Našel jsem tu BC 177 a BC 107, tak to budu moci vyzkoušet s tím a uvidím. Ale to udělám až dopoledne, teď už je na takovou práci pozdě. Děkuji za tvou trpělivost. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“