Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#331 Příspěvek od rnbw »

Preco by to nejako zlozito lepil? Kvalitne zlepene byvaju len kvalitnejsie LED ziarovky. "Echt" cinske (predavane cez cinske weby) sa robia tak, aby to aspon trochu drzalo pokope do momentu predaja.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#332 Příspěvek od RayeR »

Jj, znackove mivaji silikonem vyplneny cely vnitrek patice kolem menice, u tech obyc bejva jen zatmeleny po obvodu ten hlinikovy disk s LEDkama, ktery byva na sroubky a konektor, takze se da vyndat. Prenos tepla z toho disku do patice ci okoli pak stoji za h0vno... Ty lepsi maji na obvodu patice zebrovany hlinik, na nejz by se to teplo melo prenaset.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#333 Příspěvek od Crifodo »

Nerozeznám značkové od neznačkových, pokud je to z toho nebo onoho čínského hnízda. Tohle (foto) má vyšisovaný maličký text těsně pod baňkou už nečitelný, tak asi výrobce tak netrval na šíření věhlasu. Po výměně elytu to svítí jak blázen.

Výrobci píšou životnost LED v řádu 10⁵ hodin a přitom to osadí elytem s životností 1500 hodin. Pak se to snaží napravovat různé bruselské deklarace o obnovitelné planetě. Proč, to je mimo moje chápání.
Aby to nešlo opravit, by stačilo zalít lukoprenem nějakou indukčnost s tenkými přívody, tady to výrobci nestojí za to, ale jinde to třeba dělá.
Přílohy
led.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#334 Příspěvek od Hydrawerk »

Hydrawerk píše:Mám v lustru jakousi úsporku Philips Ecotone 18W. Kdy byla koupena, si už nikdo nepamatuje. Mohlo to být klidně roku 2002. Prvních 10 let byla používaná jenom občas ve stojací lampě. Vypadá docela hnusně a opotřebovaně, ale furt neúnavně svítí. Kouzlo bude v pomalém náběhu. Asi tam taky bude nějaký řídicí IO. Zatím jsem ji nikdy neopravoval.
Jako nová mohla stát hodně peněz... Je od pohledu divná, takovejto tvar jsem snad nikdy v obchodě neviděl.
Popisky jsou nebývale kvalitní, skoro vůbec neblednou.
Tak se nám dnes pokazila. Když jsem ji rozebral, tak je vidět spálený SMD rezistor, vybuchlý IO a naměřil jsem přerušené vlákno.
https://memristor.rajce.idnes.cz/Philip ... 8W_Economy
Takže jo, je to moje první úsporka s řídicím integrovaným obvodem! Proto měla vždycky pomalý šetrný start a vydržela tak dlouho.
Přílohy
philips ecotone03.jpg
philips ecotone01.jpg

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#335 Příspěvek od Otkundes »

Zajímavá konstrukce. K čemu vlastně sloužily ty čtyři kontakty u protilehlých zátavů trubice? Nejsou pod tím plastovým krytem ukryty nějaké další části elektroniky?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#336 Příspěvek od Hydrawerk »

Pod tím plastovým krytem jsou jenom spoje. Ta konstrukce je celkově nezvykle poctivá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#337 Příspěvek od rnbw »

Velka 20W gulova usporka IKEA GSU420. Kedysi som ju opravoval (vadny foliovy kondenzator a jeho nasledkom spalene tranzistory), bez gule potom sluzila dalej.

Teraz tam vraj nieco srsalo a potom buchlo. Elektronika smrdi, tranzistory zase v prdeli. Pricina neobvykla - uhnity vyvod z trubice. Skusil som pohybat aj ostatnymi a na druhom konci trubice odpadol tiez jeden 8O

BTW. Elyt Panasonic TC na 130°C.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#338 Příspěvek od Hydrawerk »

Ale vydržela dlouho, ne?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#339 Příspěvek od rnbw »

Ano, opravoval som to v roku 2014. Ale nejaku dobu potom sa nepouzivala.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#340 Příspěvek od houmr »

Před lety jsem tu možná velebil ty OSRAMácké tlusté "volanty", myslím 32W. Před 15 lety jsem jich dostal cca 10, už hodně jetých. Jejich zvláštností bylo, že několik cm od konců se dělaly takové ty prstence, kdysi dávno známé z klasických sovětských trubic. Tři jsem tehdy hned umístil na dojetí do třípatrového činžáku na schodišťák a je to neuvěřitelné, jsou tam dodnes. Ty ostatní jsem postupem doby nastrkal do jiných méně používaných míst a také jsem žádnou neměnil.

Teď jsem se s radostí dostal k vyhozené krabici dalších vyřazených OSRAMáckých volantů, podle špinavosti bych typoval nějaké venkovní osvětlení. Asi nebyly moc jeté, plasty nejsou nijak zažloutlé, na trubici nejsou žádné prstence. Jejich provedení je nepatrně odlišné. Ale kupodivu nesvítil ani jeden. Dva jsem rozchodil (vadný graetz s přepálenou tenkou cestička na tišťáku - zřejmě místo pojistky), všechny ostatní mají ztrátu plynu, byť nejsou nikde mechanicky poškozené. V krabici bylo i dalších deset klasických úsporek OSRAM pozdějšího provedení (trubice nejsou s tišťákem spojeny přes napružené kontakty, ale už jsou na tišťák připojeny přes omotané trny) a mají stejný problém. Vrtá mi hlavou, jak k tomu "hromadně" může dojít? Již chybou výroby, nebo až nějakou příčinou v místě používání?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#341 Příspěvek od Hydrawerk »

Zkoumal jsem vadnou úsporku Philips MASTER PLE-R 27W. V provozu byla od února 2016 asi do listopadu 2021. Přitom měla dle výrobce vydržet 20 000 hodin a 50 000 cyklů zapnuto / vypnuto.
https://memristor.rajce.idnes.cz/Philip ... PLE-R_27W/
Kvůli hůře rozebíratelné konstrukci se mi ani moc nechce hledat závadu. Zatím jsem našel jenom připálený termistor. Ještě se uvidí. Vlákna po zapnutí žhnou, ale nechce se zapálit výboj.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#342 Příspěvek od Crifodo »

Ta teorie o ztrátě plynu se opírá o co?
U trubic bych předpokládal ztrátu emise katod, pak hůř zapaluje výboj, no a vyčerpání luminoforu, výboj potom sice v UV probíhá, ale trubice navenek nesvítí, jen tak mžourá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#343 Příspěvek od rnbw »

Hydrawerk: Skontroluj kondenzator medzi vlaknami.

Vsetky usporky, co som vyhadzoval, tak kvoli prerusenemu vlaknu.

A ziarivky T5 preto, ze zacali zhasinat (so starterom a tlmivkou).

Rozdiel v svietivosti medzi pri opotrebovanej trubici som videl - v kupelni som mal dve usporky, ale vacsinou pouzival len jednu. Ta druha po rokoch svietila viditelne silnejsie. Ale aj ta slabsia svietila dostatocne, tak som to neriesil a nechal ju dozit (kym sa neprerusilo vlakno).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#344 Příspěvek od Hydrawerk »

rnbw píše:Hydrawerk: Skontroluj kondenzator medzi vlaknami.
Jo, to bývá běžná závada, že je zkratovaný kondenzátor mezi vlákny, ale tento zkratován není. Možná se proráží až při vyšším napětí. Někdy ho vyměním a uvidíme...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#345 Příspěvek od rnbw »

Mam tu zahadnu 20W gulu IKEA ES0808G20. Nesvieti, vlakna su OK a nenasiel som ziadnu vadnu suciastku.

Gulu som odrezal malym lamacim nozom, je prilepena silikonom.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“