Vaříme při bastlení II

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#331 Příspěvek od p32 »

Cukr se dává do těsta kvůli droždí, aby to lépe kynulo. Babiččina mouka je obyčejná mouka, ale výběrová a mouka z Věrovan (je to za rohem) je trošku lepší tím, že je tam na to správný mlýn. Jenom si ti hajzlíci upravili váhu z 1 kg na 900 g kvůli ceně. :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#332 Příspěvek od hafca »

Obě chlebové mouky co mám na stránkách měly od samého začátku váhu 900g, nikdy to nebylo kilo. Tyhle švindly se v těch dobách kdy jsme začínali ještě nedělaly.
Cukr do normálního chleba nepatří. Tedy pokud to není nějaký speciál.
Chleba má mít spíš lehce jakoby nakysnutou chuť, proto ten ocet nebo štáva z kysaného zelí. Těsto vykyne normálně i bez cukru. Tady pro výživu kvasnic stačí ta mouka. Ale pokud ho má někdo rád na sladko, proč ne.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#333 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě spíš překvapilo, že tam dáváte olej. Jo takovej škvarkovej chleba, to jo...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#334 Příspěvek od hafca »

Něco málo tuku by tam být mělo. Někdo dává máslo nebo olivový olej, ale to už je o něčem jiném. Něco málo tuku tam být musí proto, že by to moc nedrželo pohromadě a chleba by drobil.
Do škvarkových placek dávám 2 lžíce sádla a 3 lžíce oleje na půl kila mouky. Je to téměř 40 let starý recept, který jsem vyžebral na kuchařkách v závodní jídelně masokombinátu, kde jsem několik let dělal. A jsou tam i dvě lžičky výše zmíněněného cukru.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#335 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pravda je, že Italové do té své slavné "fokáči" taky dávají olej. Ale to je taky "placka".

Já peču jen někdy na efekt ten pivní chleba, ono se to pak stejně hned sní. Dá se na to nějaká vepřenka, karamelizovaná cibule, namaže se hořčice a úspěch je zaručen.

Nikdy jsem ten chleba neskladoval.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#336 Příspěvek od p32 »

hafca píše:Ale pokud ho má někdo rád na sladko, proč ne.
Vsadím se o co chceš, že tu lžičku cukru v půlkilovém chlébě nepoznáš. Do vánočky dávám např. i sůl (kávovou lžíci). :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#337 Příspěvek od hafca »

Jak jsem psal, je to každého věc. Já chleba peču teprve nějakých 20 let a tak toho moc neumím a možná dělám s tím cukrem chybu. Ale měnit už to na stará kolena nebudu.
A do vánočky sůl patří, zrovna tak jako do jiných těst nebo třeba do sněhu z bílků.
Ale to už jsme někde jinde. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#338 Příspěvek od kaja4 »

Pokud těsto překyne, tak zřídne ,a při pečení se propadne a chleba je pak ušatý.
Zkrátit dobu nakynutí,než jej začneš péct.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#339 Příspěvek od Celeron »

kaja4 píše:Zkrátit dobu nakynutí,než jej začneš péct.
Nojo, ale jak to v programu tý pekárny změnit? Panákovat u toho se mě zrovna nechce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#340 Příspěvek od Celeron »

hafca píše: Cukr do normálního chleba nepatří.
Zajímavý, na stránkách píšeš v základním chlebu lžíci cukru. 8-)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#341 Příspěvek od hafca »

Já bych spíš odstranil příčinu, než řešil následky.
Pekárna má nějaký program, který počítá s nějakou dobou na kynutí a věřím, že konstruktéři to mají alespoň trochu vychytané.
Moc tekutiny nebo droždí, případně od obého trochu. Ale začal bych tím, že uberu tekutinu. Z 350ml na 310ml, to by mělo zabrat.
Taky jsem experimentoval s nastavením velikosti a barvou kůrky. Nakonec jsem pekl půlkilový chleba s nastavením na kilový. Ale to už jsou pokusy, které nemusí platit pro jinou pekárnu a musí se zkoušet jak to vyjde z té co je doma.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#342 Příspěvek od hafca »

Celeron píše:
hafca píše: Cukr do normálního chleba nepatří.
Zajímavý, na stránkách píšeš v základním chlebu lžíci cukru. 8-)
Část receptů byla převzatá odněkud z webu nebo co mi v začátcích naposílali lidi. Původní stránky jsou cca 15 let staré a to co je teď vidět je verze asi 8 let stará. Recepty jsem nechal všechny, protože mi přišlo škoda je tam nedat když už byly vzkoušené. S tím, že si každý vybere recept podle své chuti. Ten zmiňovaný je jeden z nejstarších receptů. Časem se všechno vyvíjelo až k tomu konečnému co zadělávám v pekárně a peču v troubě.
Recepty jsem se snažil dávat trochu chronologicky, tak jak jsem je dostával nebo zkoušel, ale ruku do ohně za to nedám, je to dávno.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#343 Příspěvek od kejki »

Když je z půl kila mouky v dvouhákové pekárně, je akorát. Když je v jednohákové, musí se vychytat množství vody a droždí, protože to hlazení před posledním kynutím jen otočí hákem a vysoké těsto se nepromíchá. Pak je nahoře taková děravá drobivá struktura.
Mně teda Malitas chlebová mouka nevyhovuje, napřed je to knecht, že to pekárna neutáhne a pak to zřídne. Nakonec jí peču slepicím.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#344 Příspěvek od hafca »

Kolik lidí, tolik zkušeností. Máme jednohákovou a je to v pohodě. Pravda je, že když jsem poprvé vyzkoušel pečení v tom železňáku, už jinak nepeču. A je taky možné, že bude nějaký rozdíl mezi "starou" moukou a touhle novou. Jenže z té se už peče jen v kastrolu a nejsem si jistý, že bych to chtěl ještě zkoušet péct komplet v pekárně.
Jaké používáte programy? Ten náš má celkový čas přes tři hodiny, takže kynutí trvá 2 hodiny a kousek.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#345 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, já používám pekárnu na chleba jen na míchání těsta, ať už jsou to knedlíky či chleba. Chleba pak do trouby, knedlíky do hrnce. Chtěla to moje ex, já tu topnou spirálu nikdy nezapnul.

Mimochodem knedlíků jsem už navařil hromadu, to co se děje třeba na Rohlíku je katastrofa, knedlík za 50Kč a ještě použitelnej leda tak na silentbloky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“