Germaniový zesíček

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#361 Příspěvek od danhard »

Tak ještě jednou:
danhard píše:R19, R20 tedy nejsou snímací emitorové odpory, je to vstupní odpor proudové ochrany.
Emitorové odpory jsou už jaksi zabudované ve vývodu emitorů, jsou kolem 50mR a na náhradních schematech nejsou vyznačeny.

Pokud by jsi chtěl udělat ochranu citlivější, tak by jsi musel dát emit. odpor v serii s vývodem 14 a 3, cca 50mR, dá se to udělat i na tišťáku.

Méně citlivá ochrana se dá udělat odporem do vývodů 12 a 5, cca 5R.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#362 Příspěvek od Kremik »

Jak ty odpory pojmenovat je otázkou. Dle mého to snímací odpory jsou.
A to "jaksi" je prostě jen obyčejný vývod.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#363 Příspěvek od danhard »

Neviděl jsem chip toho obvodu, ale zvýšený odpor vývodu emitoru může být na poslední metalizaci. Samozřejmě bondování má také nějaký odpor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#364 Příspěvek od Kremik »

Teoreticky tam též může něco být, aby to výsledný odpor ještě navýšilo. Ať tak či onak, hlavně že víme jak to funguje :)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#365 Příspěvek od xsc »

U Tesly to zjevně moc nefungovalo :-)

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#366 Příspěvek od rvx73 »

když se vrátíme zpátky k tématu - kdo z vás má doma Supraphon ZC20, ze soupravy Studio 1 ?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#367 Příspěvek od Kremik »

Poslušně hlásím, že já ho nemám! :D
Kdo ví, jak to s těma MDAčkama vůbec bylo, jaké procento v čem odcházelo a kolik jich šlapalo bez závad. Ono když někomu něco funguje, nemá důvod se ozývat, a třeba ani zjišťovat, jaký zesilovač vůbec má. Do opraven se samozřejmě taky nosí jen porouchané kusy, takže těžko říct. Obecným povídačkám bez nějakých relevantních dat se moc věřit nedá.
Ani člověk, kterému jsem ty MDAčka měnil se jako vzorek použít nedá. On totiž odpálil jakýkoli zesilovač. Vůbec nevím, jak to dělal :D A to nebyl jediný. Někteří lidi na to mají prostě talent.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#368 Příspěvek od masar »

Kremik píše:Kdo ví, jak to s těma MDAčkama vůbec bylo...
No v každém případě, jak vnitřní zapojení od Tesly, tak i SGS, byť vzájemně rozdílná, cudně "mlčí" o existenci odporových prvků, na nichž je celá ochrana postavena. A mlčel o nich i danhard, když vyprovokoval diskusi na dané téma. Samozřejmě, pokud bychom hned na začátku konstatovali, že uvedená schemata jsou řekněme "ne zcela pravdivá", mohli jsme diskusi zkrátit.
Kremik píše:Teoreticky tam též může něco být, aby to výsledný odpor ještě navýšilo...
Navyšování "snímacích" odporů bylo pro SGS nežádoucím jevem, protože navyšovalo tepelné ztráty obvodu. Proto bylo jeho snahou snižovat je na minimum. Jak se můžeme dočíst, byl princip těchto ochran předmětem několika patentů. Podařilo se mi najít dva z nich, které se podle mého názoru vztahují k těmto IO. Posuďte sami:
První z nich je (pravděpodobně) aplikován v diskutovaných TDA20.. s tím rozdílem, že snímací obvod má další vývod pro dostavení parametrů externími prvky.
Druhý patent zdokonaluje funkci prvního patentu(fig.1) a snižuje výkonovou ztrátu snímacího obvodu.
Jak jsem ale už psal, aplikační poznámky č.130 SGS-Ates by možná aplikaci těchto patentů osvětlily lépe.Obrázek

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#369 Příspěvek od Kremik »

masar píše:No v každém případě, jak vnitřní zapojení od Tesly, tak i SGS, byť vzájemně rozdílná, cudně "mlčí" o existenci odporových prvků, na nichž je celá ochrana postavena.
No, mlčí, co by měli psát, když tam pravděpodobně žádné jiné, než ve schématu zakreslené, nejsou. Zapojení využívá pouze odpor přívodů, což bylo někde letmo naznačeno. Fakt nevím kde, je to dávno, co jsem to čet. Nijak blíže vysvětlené to nebylo, a celkově to na mě působilo dojmem, zda je ta informace vůbec věrohodná. Nebyl to katalog, spíš jen nějaký článek, kdoví v čem... Blíž jsem to nezkoumal, nebyl důvod. Teprve teď po letech tuto informaci zpětně doceňuju.
Patenty jsou anglicky, tou příliš nevládnu, takže si nepočtu. Uvedená zapojení jen eliminují potřebu dosahovat na snímacím odporu plné napětí pro otevření PN přechodu. Nějak tak to v těch 20x0 bude.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#370 Příspěvek od masar »

Kremik píše:No, mlčí, co by měli psát, když tam pravděpodobně žádné jiné, než ve schématu zakreslené, nejsou.
Jak nejsou? A co ty nezakreslené? To nebude jen angličtina...
:wink:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#371 Příspěvek od Kremik »

Žádné nezakreslené nejsou. Ty snad nedáváš pozor, nebo co... :?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#372 Příspěvek od masar »

Jo...jo...to bude dobrý...neboj. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#373 Příspěvek od danhard »

Ve skutečnosti to tam bude trochu jinak, všiměte si, že do ochrany vedou zdroje proudu z mínusu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#374 Příspěvek od danhard »

Stejným způsobem zpětného inženýrství se dají odladit frekvenční kompenzace.
Vnitřní body jsou přístupné, takže se s tím dá pohrát.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#375 Příspěvek od sinclair »

Ha Ha Ha.
Vem symetrický provedení koncáku z B115 /celkem optimální deska/ a zkus si pohrát s kompenzacema, jak dopadneš.
Bylo to velmi neochotně a celkem hraničně "stabilní" jen v hodně malém rozsahu napěťového zisku. Na vstup nikdy nikdo vf filtr nedal /ani Tesla/, to bylo plýtvání součástkami. Proto bylo možné toho švába odpravit pouhým dotykem na vstupní hnátu, kdy se okamžitě, naplno rozkmital, někdy ještě i s hazardním překlopením do některé ss polarity.
Stabilita jak cyp. Od toho se nepochybně odvíjí i ten otřesný zvuk do trochu složitější zátěže, než je kondík u výškáče.
Já to nedělal, ale jeden můj známý zkoušel na vstup vf filtr a na výstup několik provedení tlumivek. Vf filtr byl účelný, tlumivka to následně zprasila úplně, bylo to ještě horší, než bez ní.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“