Vtipy, vtipné články a odkazy III

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#361 Příspěvek od bu2520 »

je právě 11:48 pro kolegy s digitálníma hodinkama pendrek pendrek židlička sněhulák

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#362 Příspěvek od Hill »

Každá zkouška, je-li míněná vážně, je stresující. Nás se nikdo neptal, jestli chceme umět hodiny podle ruček a ciferníku. Prostě to budete umět, ať už tam jsou arabské, římské či vůbec žádné číslice!
A to nás pod Big Ben nepustili ani náhodou, i když o věžní hodiny (čest výjimkám) se tehdy pokoušeli starat především nadšenci s úspěšností různou, takže mnohé nešly.
Zato dráhy měly vyvěšené i ciferníky s polohou ruček odpovídající odjezdu příštího vlaku. Když to nevycházelo, a vlak měl zpoždění, tak nějaký nádražák ty ručky odpovídajícím způsobem posunul, aby nemátl veřejnost.
Vůbec nejlepší jsou stále ještě používané lístkové panely Pragotron: časy příjezdů a odjezdů jsou zobrazované digitálně na padacích lístcích, zatímco vedle trůní analogový ciferník s ručkami ukazující aktuální čas, ale bez číslic.
Mám na mysli tyto.
Prostě Britové jsou divní: stále trvají na tom, že tou pravou stranou ve směru jízdy je ta levá, tradiční. Ale tradiční hodiny by ze škol vyházeli... Nedivím se, že je nebe zatratilo a nechalo na ostrově...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#363 Příspěvek od Hubert_79 »

Hill píše: Vůbec nejlepší jsou stále ještě používané lístkové panely Pragotron: časy příjezdů a odjezdů jsou zobrazované digitálně na padacích lístcích
Jo, Jardo, to mizí rychle jak dekly od kanálů někde na severu... Je málo nádraží, kde to ještě funguje; nedávno to zmizelo ze Smíchova. Přitom k té rozlehlé hale to patřilo, hlavně ten zvukový doprovod, když pár vlaků co byly nahoře už odjely a ty ostatní se na tabuli posouvaly vzhůru. Ještě tam "žily" druhy vlaků, co už dávno nejezdí. Třeba Ex míst. R míst. a podobně. Ty směry tam taky byly dobrý, Medzilaborce a jiné zajímavé destinace, kam už přímé spoje z Prahy nejezdí dvacet a víc let.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#364 Příspěvek od xsc »

Problém byl i v tom, že staré listy tam zůstávaly, ale nové nikdo nedodával. Takže když vlak začal jezdit jinam, běželo vtipné hlášení, že vlak sice jede na Brno jižní (v rámci výluky), ale Pragotron ukazuje Brno HN.
Pokud jde o klasické hodiny, začaly se množit "modernizace" těch věžních, kde jsou ručičky obráceně, dle barokních zvyklostí - malá je minutová. Nově třeba na Staromáku.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#365 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak. Někde jsem viděl i to, že listy byly přemazané jak kdyby štětcem a nápis proveden ne příliš uměle... Lidová tvořivost.
Ale stejně, ten zvuk, když se hromadně tabule přepisovala mi bude chybět.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#366 Příspěvek od pida_m »

Mám takový pocit, že je to jen kachna /The Telegraph journalistic duck/.
Protože analogové /rozumìj ruèièkové/ hodinky jsou pøehlednìjší, pro rychlé juknutí a pøehled o èase, protože zpravidla nepotøebujete vìdìt pøesný èas na secundy.
Je to rychlejší, než pohled na èíslicové.
V naší škole máme také ve tøídách a na parkovišti analogové hodiny a nikoho nenapadlo je mìnit.
Jak se asi poperou žáèci té školy tøeba s navigací /mám tì na 4-té hodinì.../.
píïa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#367 Příspěvek od EKKAR »

pida_m píše:...
Protože analogové /rozuměj ručičkové/ hodinky jsou přehlednější, pro rychlé juknutí a přehled o čase, protože zpravidla nepotřebujete vědět přesný čas na secundy.
Je to rychlejší, než pohled na číslicové.
V naší škole máme také ve třídách a na parkovišti analogové hodiny a nikoho nenapadlo je měnit.
Jak se asi poperou žáčci té školy třeba s navigací /mám tě na 4-té hodině.../.
Tak to, že mrknutí na analog je pro lidský oko rychlejc pochopitelný je daný tím, že žádnej lidskej smysl není digitální - ale právě analogovej.

A ten "clock code" původně zavedenej v RAF nemá se zeměpisnou navigací nec společnýho - ale je to ORIENTACE V PROSTORU VZHLEDEM K VLASTNÍMU LETADLU. Prostě má co nejjednodušším způsobem popsat pilotovi, kde se vůči němu samotnýmu nachází nepřítel = "máš ho na šestce" byla nejhorší hrozba, znamenající "sedí ti za prdelí a má palec na spoušti". Vůbec nemá nic společnýho se světovýma stranama, protože výchozím bodem u "hodinovýho kódu" je sám pilot ve svým letadle. Základem je pomyslnej hodinovej cifrplát rozloženej v horizontální rovině, na kterým je "dvanáctka" přímo před čumákem, "trojka" kolmo vpravo, "šestka" za zádelí neboli za vocasem, "devítka" kolmo vlevo - a ten zbytek je "tak nějak rovnoměrně mezi nima"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#368 Příspěvek od pida_m »

...doplnìní EKKAR>
AFISák: "na vaší druhé hodinì C150 ve 3500feetech".
P.: "potvrzuji a mám vizuální kontakt".
píïa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#369 Příspěvek od EKKAR »

Neboli je tam Cessna někde zhruba víc napravo a trochu vpředu od komunikovanýho éra - a je ve vejšce necelejch 1200m nad zemí, což může znamenat různý věci právě podle aktuální vejšky toho, s kým se komunikuje. A ten ve vzduchu mrknul doprava a dispečerovi potvrdil "vidím to letadlo".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#370 Příspěvek od pida_m »

...tak samozøejmì v tomto pøípadì záleží na tom jakou výšku a smìr letu máme my a jaký smìr letu má ona Cessna, aby nedošlo ke "pøílišnému pøiblížení". Ale to AFISák /AFIS = øidicí letového provozu/ na radaru vidí a my to slyšíme v rádiu.
Ale to jsme odboèili od themes'.
Dá se to použít i pøi pozemní komunikaci, tøeba: "na tvé 3-tí hodinì je pìkná holka, nebo: "máš to na monitoru na 7-mé hodinì", atd.
Myslím, že analogové hodinky jsou stále v kursu.
píïa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#371 Příspěvek od EKKAR »

Já to léta používám při cestování autem - prostě potomstvu zahlásím "hrad na třech hodinách" a basta. I polovice už si na to zvykla a chápe, co tím bylo chtěno sdělovat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#372 Příspěvek od ZdenekHQ »

Doufám, že to hlásíš na rovince... :)

A u holky na třech hodinách se taky může stát, že následně TCAS hlásí "prchej,prchej..."
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#373 Příspěvek od sinclair »

Nikdy jsem si na jakýkoli digitální zobrazení času nezvykl, třebaže to byla šílená móda. Všecko elektronický dneska ukazuje čas "digitálně", resp. číslicemi, jenom já jak 🤐 nosím na ruce mechanický Primky..
V pokoji mi visí klasický ručkový hodiny, třebaže už s plně elektronickým strojkem, krystalem a švábem Ruhla.
Nevím, ale na babiččiny pendlovky bych si ASI už nezvykl.
To pravidelný klapání strojku by mě v noci spíš sralo, než uklidňovalo a uspávalo - ale nezkoušel jsem to, možná zkusím. Dřív někteří říkali, že je to uklidňuje.
Tikot starých hodin a záběry na většinou analogový ciferník jsou asi nejčastěji používaný dramatizační prvek. Noční záběry na svítící červený sedmisegmentovky síťových hodin používá jen béčkový a céčkový Hollywood :D
Většinou s nějakým výhružným významem :D, nebo jako symbol něčeho nevratného-neodvratného, čímž čas je.
Babiččiny pendlovky jsou starým PANEM HODINÁŘEM Jahodou /budiž mu země lehká/ pečlivě zrepasované, origoš pokojové, ale vzhledově pořád pěkné, ořechové lakované pendlovky, s asi 30cm pendlem pod extra odklápěcím zasklením a tehdy nejčastějším římským ciferníkem. Vyrobené nejpozději roku 1925, tak to aspoň pan hodinář odhadl.
Asi bych musel dodělat i elektrický dotahování, z pohodlnosti a taky proto, že čtyřhran pro klíček i klíček už jsou za ta léta dost ojetý. Jenom jsem trnul, aby se to při poslední otáčce, kdy už to péro klade přeci jen větší odpor, neprotočilo.
Ale na tom rituálu denního, pravidelnýho natahování hodin taky něco je.
Na věži místního zámku jsou čtyřstranný, po předválečný úpravě i prosvětlený a ještě později i elektricky natahovaný hodiny.
Do roku přesně 2000 šly i čtvrthodinově odbíjely velice přesně.
Ptal jsem se spousty lidí, ale nikdo, dokonce ani starý, dávno už bývalý správce budovy, co je chodil štelovat neví, proč přesně už nejdou.
Dost možná, že nějakýmu mocnějšímu zjebovi ze sousedství /z těch paneláků těžko/ vadilo jejich odbíjení...
Mají, asi jak jinak, římský ciferníky.
Třeba se znova rozejdou. O celý zámecký komplex včetně kaple se nedávno přihlásili potomci rodu Serenyi, co tam chtějí i bydlet.
Nekolaborovali s nacisty, jen před nimi utekli a po válce, resp. po roce 48 se už nevrátili.
Bolševik z toho bez dovolení udělal hned začátkem 50.let zčásti mateřskou školku a zčásti kojenecký ústav.
Do školky jsem tam 2 roky chodil taky, pamatuju si dodnes tu zvláštní vůni a atmosféru zámku, jeho chodeb, tajemných sklepů i staletých, kamenných zámeckých schodů . Hodně stavebního vybavení tam tehdy bylo původního, dokonce nezazdili ani krby a tak.
Fantastická zahrada, plná cizokrajných stromů řádění bolševika přežila, ale už ne všechno to, co v zámeckém parku i zámku samotném i kapli původně bylo. Nevím ani, zda se tam oni potomci vůbec byli podívat.
Co nezvládl zničit a skurvit bolševik, to spolehlivě zvládla garnitura, co nastoupila po něm.
Takže jediné, co je tam ještě původní a co funguje, jsou oba zvony. Nejspíš jen proto, že během války byly schované, že jejich lanovody ústí na kúru kaple a i obě věže nechávala opravovat ŘK církev.
Jinak by tam už nebyly ani ty zvony, ani zvonice a z půdy by byly luxusní lofty. A sovy i pejři už by neměli kde hnízdit.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 27 dub 2018, 16:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#374 Příspěvek od Standa99 »

Přílohy
v_polsku.jpg
(95.34 KiB) Staženo 56 x
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#375 Příspěvek od Standa99 »

.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“