Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#376 Příspěvek od Kremik »

No, to je právě ono, tranzistor bez kolektorového napětí těžko může otevřít.
Na to schéma B11x někdy kouknu, už to nemám v paměti.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#377 Příspěvek od Hill »

A přesto otevře.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#378 Příspěvek od Kremik »

Takže má saturaci 0,00nic V a ještě ke všemu vodí v obou směrech. Hezká pohádka.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#379 Příspěvek od sinclair »

Jaromíre, to neděláš dobře :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#380 Příspěvek od Kremik »

Hilla si vážím, jak po stránce lidské, tak i technické, ale pokud mi tvrdí, že se tranzistor otevře navzdory nepřítomnosti alespoň saturačního napětí, tak očekávám, že mi k tomu napíše něco víc než jen tři slova. Rád se něčemu novému přiučím.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#381 Příspěvek od xsc »

Prostě to tak funguje :-)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#382 Příspěvek od Kremik »

Mít TÁÁÁKOVOU chuť něco napsat,
,
,
ale nemít co...

To je blbý, viď? :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#383 Příspěvek od Hill »

Křemíku, už jsi koukal na schéma B113/115?
Nevím, co bych k tomu měl psát, nápad není můj, ale přiměls mě o tom popřemýšlet: i když vyjdu z modelu dvou diod, pak stejnosměrný proud má kudy procházet, protože obvod báze - emitor se uzavírá na zem přes výstup OZ, obvod báze - kolektor se uzavírá na výstup OZ přes odpor 6 kΩ. A, dokud bude okamžitá hodnota signálového proudu menší, než stejnosměrný řídící proud, tranzistor vede. Tak nezkoumám, jestli dioda kolektor - báze by bez stejnosměrného proudu mohla otevřít, nebo ne.
Totiž všechna zapojení Tesly B113/115 a třeba i Akai GX75, který jsme tu už řešili předloni, v nichž se takto přepínají korekce (TR105, 105b), i mnohem starších kláves Vermona (nebo to byl ještě Böhm?), v nichž se tím přepínaly rejstříky, aniž by kolektor byl kamkoli stejnosměrně připojený, jen střídavě, se doudiodovým náhradním schématem nedají vysvětlit, ale tam sluší teorie rozpuštění potenciálové bariéry průtokem stejnosměrného proudu přechodem báze - emitor.
Ještě se můžeš zeptat uživatele Teufel (a toho si vážíme nejspíše všichni), jak přišel na to, že to tak bude fungovat. Zveřejnil tranzistorem přepínané korekce v přestavbě B90 na stereo v AR A6/79, jen tam přepíná charakteristiky pro rychlosti čtyřku a devítku. Zde by patrně model těch dvou diod šlo také použít.
Ale na svých stránkách má tranzistor v inverzním zapojení s emitorem stejnosměrně odděleným - otevírá ho proudem diodou báze - kolektor.
Asi by bylo lepší přepínat tak charakteristiky s emitorem na zemi a na menší úrovni, konečně Tesláci i ten Akai to úspěšně používali, ale tohle fungovalo také, jen pro ANP935 jsem tehdy neměl v tom přemosťovaném úseku v příčce RC-článek, ale sériový RLC obvod. A celkově jiné hodnoty součástek.
Když to může fungovat jinde, proč to nepoužít?

Edit: Akai jsem nahradil odkazem, ať tu stejná příloha nestraší dvakrát.
Přílohy
Ať nemusíš hledat dokumentaci od B115, tady jsou schémata obou párů modulů.
Ať nemusíš hledat dokumentaci od B115, tady jsou schémata obou párů modulů.
Belzova přestavba B90 na stereofonní magneťák. Na devítku je tranzistor v korekcích otevřený a slyšel jsem to hrát - na zvuk to nemá vliv.
Belzova přestavba B90 na stereofonní magneťák. Na devítku je tranzistor v korekcích otevřený a slyšel jsem to hrát - na zvuk to nemá vliv.
Naposledy upravil(a) Hill dne 07 črc 2021, 09:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#384 Příspěvek od xsc »

Kremik píše:Mít TÁÁÁKOVOU chuť něco napsat,
,
,
ale nemít co...

To je blbý, viď? :lol:
Ani ne. Je to prostě postřeh, že zapojení, které vypadá, že fungovat nemůže, přesto funguje. Tahle zapojení se objevovala často u magneťáků nejen od Tesly v 70.-80. letech. Jejich principem je, že malý nf signál je spínán bipolárním tranzistorem s kolektorem buď ss v luftu nebo nějakým odporem svázaným s emitorem. Tranzistorem tedy ve směru C-E neteče ss proud. Kdyby tam místo bipoláru byl nakreslen FET, dávalo by to mnohem větší smysl, ale funguje to právě i s tím bipolárem. Proč, na to teoretickou odpověď nemám, byť školu jsem studoval...
V pozdějších dobách se na místě těchto přepínačů začaly objevovat IO 4053, 4066, tam je funkce jasná.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#385 Příspěvek od ok1hga »

tak jsem si to zkusil změřit . . .
. . . použil jsem KC507

pánové, víte proč se bipolární tranzistor nazývá "bipolární" ?

tranzistor KC507 jsem zapojil emitorem na zem a do báze jsem pustil cca 0,5mA . . .
pak jsem přikládal hroty diodtestu střídavě tak i onak na C-E a napětí v sepnutém stavu bylo při obou polaritách cca 0,001 V !

takže, ikdyž vím, že to takto funguje v obvodu malých střídavých napětí a běžně se to používá, jsem si to extra odzkoušel . . .
. . . a opravdu to funguje.
a jediný rozdíl je v zesílení.
při správné polaritě má ta KC507 betu cca 180 a při opačné asi jen betu 30, ale taky funguje !

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#386 Příspěvek od rvx73 »

ano, ty diody jsou v BJT opravdu dvě, rozdíl je ve struktuře

http://www.bakal06.chytrak.cz/23---Tranzistor.pdf

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#387 Příspěvek od AdamVarga »

Kremik píše:Takže má saturaci 0,00nic V a ještě ke všemu vodí v obou směrech. Hezká pohádka.
Tiež ma to fascinuje :D. Nikdy som nad tým nepomyslel že by také niečo mohlo fungovať ale všimni si...

Limit 0.5V máš medzi B a E...ty tlačís do colectoru ten signál...ja to vysvetliť nedokážem dokonale len viem pozdvihnúť pozornosť na niečo čo možno nieje okamžite jasné.

(PS: kratz je po očkovaní a kým dva dni po očkovaní sme boli v kontakte už 3 dni už nebol ani online takže asi chvilku trpezlivosti.)

Mimochodom tu je skvelé čítanie na záznam na pásku a reprodukciu z nej..

http://hparchive.com/Application_Notes/HP-AN-89.pdf

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#388 Příspěvek od Kremik »

Hezky jste mi to tu sesumírovali :-) Děkuju především Hillovi za úsilí které tomu věnoval a ok1hga za pokus. Inverzní zapojení tranzistoru je známé, má v určitých podmínkách lepší spínací i jiné vlastnosti, ale funguje pořád jako běžný tranzistor, pouze s prohozeným kolektorem a emitorem. V obou případech se proud dvou elektrod na té třetí sčítá. V popisovaném zapojení však inverzní režim tranzistoru není použit, je tam tedy klíčové něco jiného.
Taky jsem si trošku zapokusničil a výsledky opravdu vyšly nečekaně dobře.
V běžném režimu tranzistor opravdu při malých proudech spíná překvapivě ochotně prakticky až k nule. Přiznávám, že tohle chování jsem očekával až při podstatně menších proudech. Jedna polarita signálu je tedy vyřešená.
Ta druhá je však ještě zajímavější. Tranzistor je buzen proudem do báze, kolektorový proud však teče opačně. Není to tedy inverzní režim, protože zde se proudy báze a kolektoru vzájemně odečítají. Pokus ok1hga zde funguje i s obyčejnými diodami, předpokladem je však, že proud do báze (nebo náhradní diody) je větší, než proud kterým se sepnutí tranzistoru (nebo náhradních diod) měří. V případě diod to vychází proto, že buzení "bázové" diody na ní vytvoří stejný úbytek napětí, který se na kolektorové diodě zase ztratí, takže měřidlo ukáže skoro nulový úbytek, jakoby diody opravdu seply. Ve skutečnosti však proud neteče seplými diodami ale zdrojem buzení "bázové" diody.
Jak tedy zjistit, jestli tranzistor i v tomto režimu taky spíná, nebo funguje jen jako diody? S tranzistorem ten skoro nulový úbytek vychází minimálně o řád lepší. To by se však pořád dalo napasovat na stejný úbytek na diodách i při rozdílném proudu. S dalším snižováním budícího proudu se sepnutí tranzistoru sice začalo poněkud zhoršovat, měřidlem však protékal větší proud než byl proud buzení do báze, prokázalo se tedy, že alespoň jeho část musela protékat tranzistorem a ne zdrojem buzení, tedy že i v tomto režimu tranzistor nějak spíná. Je to opravdu zajímavé. Nezasloužil by si i tento režim nějaké pojmenování? Někde mám o trandech divokou knížku, tam by o tom mohlo něco být, asi ji v příštích pár dnech trošku opráším...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#389 Příspěvek od Hill »

rvx73 píše:ano, ty diody jsou v BJT opravdu dvě, rozdíl je ve struktuře
Hlavně je rozdíl v tom, že nejde o dvě diody s drátem propojenými anodami u NPN (nebo katodami u PNP), ale o diody se společnou elektrodou na jednom čipu. V toim bude ten pes zakopaný. Veškeré představy o chování diod tu dostávají na zadel. Zapomeňme v tomto případě na model ze dvou diod, nefunguje.

Asi by stálo za to, kdyby se někdo systematičtěji věnoval chování bipolárního tranzistoru v obvodu malého střídavého proudu, a to s kolektorem či emitorem jednak "stejnosměrně v luftu", jednak navzájem stejnosměrně vázanými přes nějaký ten odpor.
Už zase nemůžu do trucovny, ještě tvrdne stěrka na podlaze dvou místností, tak mám venku jen nářadí, které budu potřebovat na kompletaci nábytku, zavrtávání hmoždinek a další pokračování sdělovacích rozvodů v lištách. Jo, a ještě vodováhu, fáztužku a multimetr. Pro víc se nedostanu, mám v dílně jednu skříň navíc a ve dveřích překáží druhá. A všude něco, kam se co vešlo, někde za tím osciloskop a generátor, což je vada dost podstatná (ale zase jsem při přesunu materiálů a jednocení papíru pro recyklaci nečekaně našel to schéma z devadesátých, zrovma se to hodilo; během čekání, až bude kam šlápnout, jsem mu dal štábní kulturu), takže ještě pár dní, možná týdnů, budu v tomto ohledu nepoužitelný.
Schválně, jestli to někdo stihnete dřív?
Přílohy
Ideové zapojení přípravku na měření vlastností bipolárních tranzistorů v nestandardním režimu
Ideové zapojení přípravku na měření vlastností bipolárních tranzistorů v nestandardním režimu

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#390 Příspěvek od lubos1961 »

Nechtěl jsem Vám vstupovat do tématu o B115, teď se to trošku točí okolo tranzistorových spínačů, tak snad neurazí, když přidám část schématu z SM260, kde se to také hemží tranzistorovými spínači. Dokonce se zde uzemňuje kombinovaná hlava přes dva proti sobě zapojené tranzistory.
Přílohy
ast zapojení sm260.png

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“