Magnetofonová nostalgie (odděleno)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#391 Příspěvek od Kremik »

Sinclair > Kde jsi přišel na to, že ten motor má vinutí do trojúhelníka? Opravoval jsem na jednom přerušené vinutí a bylo zapojené do hvězdy. Pochybuju, že by se jeden motor vinul oběma způsoby.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#392 Příspěvek od danhard »

Pokud je to tak, tak by se motor s přerušeným jedním vinutím netočil vůbec, tak to není třeba řešit.
Asi to tak bude, protože tak vychází méně závitů silnějšího drátu.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#393 Příspěvek od pepik9 »

Dnes na Zoomu opakovali film o Chruščovovi. Když ho odvolali z funkce, tak prý na chatě diktoval paměti na magnetofon a byly tam záběry na B43. Ale asi to nebylo autentické.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#394 Příspěvek od Lukas-Peca »

Od sinclaira jsem si už před drahně lety koupil jednu B43 a jednou za čas ji vytáhnu a vrtám se v ní. Funguje mi už skoro perfektně, ale pořád mi hrál každý kanál jinak hlasitě. A na co jsem nakonec nepřišel - potenciometr hlasitosti má rozjetý odpor obou drah. Jmenovitá hodnota je 50k, ale jedna dráha má 47,6 k a druhá 33 k. Od elektrosvita jsem dostal jiný, tam mají dráhy 45 a 39,7 k. Ještě bych chápal, že do horní dráhy třeba zateklo mazivo z hřídelky a nějak to zreagovalo, ale u každého poťáku má nižší odpor jiná dráha. Poťák je zn. Elrado, asi východoněmecký, je na něm značen souběh 3 dB.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#395 Příspěvek od sinclair »

To už je tak dlouho? Týývole :D
Jinak - na stejném místě se za ten čas sešla ještě větší várka, než tenkrát.
Je to dobrý prostor, suchý, teplý a nic nestojí :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#396 Příspěvek od rnbw »

Co tam po presnosti, dolezite bolo splnit plan aspon na 100 %.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#397 Příspěvek od ronoda »

Zkusím to i tady. Mám skoro ucelenou sbírku cívkových tranzistorových magnetofonů Tesla. Teď už jdu jenom po "špekách" A jedním z nich je i B400 s průhledným víkem. Vlastně by mě stačilo jen to víko.
--Kdyby jste o něm někdo náhodou věděl. Dík
Přílohy
TeslaB400exp.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#398 Příspěvek od ronoda »

Nahrané pásky mám na několika místech. Pořídil jsem si na ně velkou dřevěnou skříň, abych měl přehled. Chci v ní udělat "chlívečky" na každý pásek v krabici sólo. Běžně se skladují pásky nastojato, ale to je hlavně pro pohodlnější braní. Naležato se zase lépe čte popis krabiček.
---Tak mě napadá, která poloha je z "elektrického" pohledu vhodnější pro dlouhodobé skladování.
Jestli ||||| nebo ----- ? Které uložení z dlouhodobého hlediska méně poškozuje nahrávky. Nějaký názor na to? Dík.
(mezi krabičkami bude 4mm silný sololit)

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#399 Příspěvek od Mysteri »

Na kvalitu záznamu ,, z elektrického pohľadu" uloženie kotúčov na stojato, alebo na ležato nemá vplyv. Má však vplyv na mechanické zdeformovanie plastových kotúčov. Ak by boli na ležato 1 -2 na sebe, tak ešte O.K. Ale mať ich na sebe napr. 10ks, tak tie spodné trpia a sa deformujú a následne deformujú okraje pásky, na ktorú tlačia. (Je to podobné, ako u vinylových LP. Tie skladuje ,,vodorovne" len bastard.) Najviac sa to prejavovalo pri staršom dizajne kotúčov (tie ,,trojotvorové", viď obrázok - ten prvý, ten v ľavo). Často aj praskali po obvode. Ale ani tie novšie nezabránia deformácii okrajov pásky. A zvlnené okraje pásky už majú vplyv na kvalitu záznamu. Z dôvodu mechanického = nespoľahlivé opásanie krajnej stopy pásky okolo mgf hlavy. A z toho vyplývajúce problémy.
Přílohy
scotch.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#400 Příspěvek od sinclair »

V rozhlase to měli naštorc a to i přesto, že šlo o IEC středovky. Kartón v origo krabici drží celý svitek za horní okraj vystupující středovky tak, že se svitek vnitřního okraje krabice nedotýká.
Ale obecný vnitřní předpis ČRo píše, že i pásy na cívkách mají být naštorc. Kazety taky, v nelakovaných dřevěných boxech po 20ks a hřbetem s popisem nahoru.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#401 Příspěvek od ronoda »

Mysteri píše:...Ak by boli na ležato 1 -2 na sebe, tak ešte O.K. Ale mať ich na sebe napr. 10ks, tak tie spodné trpia a sa deformujú a následne deformujú okraje pásky, na ktorú tlačia...
Každý bude mít svůj "chlívek" - "garáž" - "kapsičku" - svůj sólo prostor.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#402 Příspěvek od Xeon_sk »

Jedná sa o kazetový magnetofón Unitra M8011. Funguje prevažne normálne, len občas výraznejšie klesne rýchlosť posuvu. Je možné povedať, že náhle, pričom tónová poloha skladby sa zníži asi o 1 tón. Rýchlosť sa spravidla po niekoľkých sekundách vráti na pôvodnú hodnotu.
Pohon je dosť robustný, remienok je dobrý, preto mám pocit, že príčina bude asi v motore. Sú nejaké skúsenosti s motormi od Unitry?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#403 Příspěvek od sinclair »

Otřesné. Motory řady PRM jsou děs a otřes, asi je zná každý z SM260/261. Kdybych řekl, že jich bylo ve skladě RTS asi tak po kýblu od typu, tak bych se moc nepletl..

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#404 Příspěvek od konosuke »

M8011 byl poruchový jedna hrůza, to potvrdili souhlasně kámoši z fóra Trioda (PL) jediným atributem byl celkem atraktivní vzhled jinak nic moc (pokus o přestavbu na dvojrychlostní mechaniku 4.8 - 9.52 cm/s v principu kuriozní selhal hanebně)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#405 Příspěvek od Xeon_sk »

O motoroch v Tesla SM260/261 som počul. Mám ešte jeden M8011 a ten už má vymenený motor. Použitý je motor 6V 2400 ot., takže je zapojený cez stabilizátor pevného napätia 7806. Pozoruhodné je tiež označenie CW, pritom je ale ľavotočivý. Zdá sa, že os má Ø2 mm, takže je možné použiť bežné motory.
Sú to klasické jednosmerné komutátorové motory s permanentným magnetom statora. Niečo ako bývala Igla 4,5V-kto si ešte pamätá :) ? Originál motor má prehnane citlivú reguláciu rýchlosti otáčania. Stačí aj najmenšie pootočenie trimra a otáčky sa zmenia o 2-5%. Možno aj tam bude zrada.
Přílohy
M8011 vymenený motor.jpg
M8011 origo motor.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“